Album na 50-lecie nadania praw miejskich

Szanowni Państwo,
Stronie Śląskie awansowało do rangi miasta w drugiej połowie XX w., a o okolicznościach nadania mu praw miejskich dowiecie się Państwo z ostatniego rozdziału albumu.
Stronie Śląskie nie ma układu urbanistycznego typowego dla miast średniowiecznych, nie posiada rynku ani centralnego placu. Ma jednak, jak
każda miejscowość, swoją przestrzenną i społeczną specyfikę. Celem albumu jest pokazanie przemian, jakie nastąpiły w krajobrazie miasta i życiu jego mieszkańców od początku XX w. do dnia dzisiejszego.
Prezentujemy Państwu miejsca i budynki, które na przestrzeni lat wpisały się w stroński krajobraz i stworzyły jego tożsamość, a także te, które już nie istnieją. Zobaczycie Państwo fotografie sprzed 1945 r., z lat 1946-1989 r. i zdjęcia wykonane w ostatnim ćwierćwieczu. Nie wszystkie ulice, domy i ważne wydarzenia zostały zaprezentowane, ale staraliśmy się, aby przedstawiony obraz przemian był ciekawy. Wyrażam nadzieję, że album będzie miłą pamiątką jubileuszu 50-lecia nadania praw miejskich dla Stronia Śląskiego, a w przyszłości stanie się cennym materiałem ikonograficznym.
Z okazji 50. rocznicy nadania praw miejskich dziękuję wszystkim mieszkańcom, za Waszą obecność i wkład w rozwój Stronia Śląskiego w latach 1945–2017 r. Nasz jubileuszowy album dedykuję zaś młodym pokoleniom. To one będą tworzyć Stronie Śląskie w XXI w. W dużym stopniu od nich zależeć będzie, jakie zmiany nastąpią w wyglądzie miasta w kolejnych dziesięcioleciach oraz jakie nowe przedsięwzięcia i inwestycje zostaną zrealizowane. Życzę im wielu ciekawych pomysłów oraz wytrwałości i powodzenia w ich realizacji.
Chciałbym, aby Stronie Śląskie zawsze postrzegane było przez mieszkańców i turystów jako ładne górskie miasteczko, w którym dobrze się żyje i do którego chętnie się wraca.

Z wyrazami szacunku,
Zbigniew Łopusiewicz
Burmistrz Stronia Śląskiego

PDFALBUM STRONIE ŚLĄSKIE 50 LAT NPM.pdf (34,73MB)