Zapraszamy do obejrzenia filmu - reportażu pt.: "SALA MASTODONTA - PODZIEMNY SKARB MASYWU ŚNIEŻNIKA"

Film - dokument, w którym opowiedziana została historia związana z odkryciem Partii Mastodonta, porozmawiano z odkrywcami, ale również zostało utrwalone piękno i dziewiczość nowo odkrytych partii jaskini, jeszcze zanim powstanie turystyczna trasa i zostaną one udostępnione do zwiedzania. Pokazano jaskinię taką, jaką zobaczyli ją pierwsi odkrywcy.

Ekipa filmowa, która realizowała film, przygotowywała się do zejścia kilka miesięcy. Pod ziemią spędzili ponad 13 godzin, z czego 10 zajęło im samo dotarcie i powrót.

Zadanie zostało zrealizowane we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

 
W maju 2012 roku grupa speleologów z Sekcji Grotołazów Wrocław oraz Sekcji Speleologicznej „Niedźwiedzie” dokonała serii sensacyjnych odkryć, których efektem było poznanie i zbadanie ok. 1,5 km nowych, nieznanych do tej pory ciągów Jaskini Niedźwiedziej z Salą Mastodonta, oraz dobrze rozwiniętych sal i korytarzy za Salą Mastodonta. Nadano tym częściom jaskini umowną nazwę – Partie Mastodonta.

Jest to unikatowe odkrycie z uwagi na szatę naciekową odkrytych partii, która nie ma sobie równych pod względem wielkości oraz bogactwa. To miejsce przewyższa wszystkie poznane do tej pory polskie jaskinie. A gdyby można było pokazać to piękno turystom?

W trakcie eksploracji okazało się, że nowo odkryte partie nadają się do pokazania szerszej publiczności. Dlatego powstała koncepcja poprowadzenia tam trasy turystycznej.

  • Premiera filmu dokumentalnego pt.: SALA MASTODONTA PODZIEMNY SKARB MASYWU ŚNIEŻNIKA miała miejsce 15 lipca 2023 r. w siedzibie CETIK w Stroniu Śląskim.

 

Link do migawek z  konferencji organizowanej w tym dniu do zobaczenia tutaj:

 

Link do migawek z konferencji (10 marca 2023 r. ) na której podpisano umowę o tytule „Udostępnienie nowych partii Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Partie Mastodonta) dla ruchu turystycznego”. (źródło: TVSUDECKA PL)