Nerki nie bolą, boli niewiedza! Bezpłatne badanie nerek.

 

Plakat_Kłodzko_press.jpeg
   Zgodnie z dotychczasowymi wynikami badań m.in. w ramach poprzednich edycji kampanii NEFROTEST, w Polsce ponad 4 miliony osób może cierpieć na choroby nerek. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. „Przewlekła choroba nerek (PChN) może rozwijać się w naszym organizmie przez wiele lat.  Bardzo często przebiega bez wyraźnych objawów, dlatego pacjent nie przypuszcza, że dzieje się coś złego. Problemy z nimi często odkrywa się przy okazji innych badań, jednak wtedy może być już za późno. Chorzy trafiają na dializy i jeśli nie otrzymają przeszczepu nerki, będą dializowani do końca życia.  A tak wcale nie musi być. Wystarczy wykonać  proste badanie ogólne moczu  lub oznaczyć we krwi parametry wydolności nerek (kreatynina)” – tłumaczy  lek. med. Katarzyna Siewiera, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku –„ Warto wiedzieć,  że pacjent z chorobą nerek, wykrytą na wczesnym etapie ma pełne szanse na wyleczenie. Szczególnie jednak uważać powinny osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze czy schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą). Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w swojej rodzinie osoby chore na nerki czy też ukończyły 65 lat. W takim wypadku najlepiej badać się co roku”- dodaje Katarzyna Siewiera.

Cel kampanii NEFROTEST to zwrócić uwagę na nasze nerki. Na to, jak ważną rolę odgrywają w organizmie człowieka.

    Działają bowiem jak filtr, który usuwa wszystko to co zbędne i szkodliwe z naszej krwi. „Badania to moment kulminacyjny kampanii. Oczywiście chcemy zaprosić na nie jak najwięcej osób, ale nie o same badania chodzi. Najważniejsze, by wyczulić społeczeństwo na problem chorób nerek. Będziemy kłaść duży nacisk na kampanię informacyjną prowadzoną w mediach i przy pomocy naszych własnych materiałów” - tłumaczy  dr n. med. Dariusz Aksamit, Prezes Nefron Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej Medycyna Polska.

    Aby bezpłatnie i bez skierowania zbadać krew podczas NEFROTESTU trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji. „Rejestrować będziemy na konkretną godzinę, aby usprawnić całą akcję i uniknąć tłoku. Nie trzeba być na czczo, więc równie dobrze można przyjść w godzinach popołudniowych.  Przypominamy  jednak, że zapisać mogą się osoby, które ukończyły 45 lat” – mówi Agata Adaszyńska, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ Fresenius w Kłodzku. Chętni będą mogli zarejestrować się 2-3 września w godzinach od 10.00-15.00, pod numerami telefonów: 797 736 776 lub 797 736 767.  Przy rejestracji wymagane będzie podanie numeru PESEL.

    Kłodzko to już 55. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od zainaugurowania akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 40 tysięcy osób. W powiecie kłodzkim badania swoim patronatem objęli: Ks. Abp dr Józef Kupny - Metropolita Wrocławski, Ks. Bp Ignacy Dec - Biskup Świdnicki, Tomasz Smolarz - Wojewoda Dolnośląski, Cezary Przybylski - Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Maciej Awiżeń - Starosta Kłodzki, Michał Piszko - Burmistrz Miasta Kłodzko i Jadwiga Radziejewska - Dyrektor ZOZ w Kłodzku.Patronat naukowy nad kampanią w całej Polsce przyjął prof. dr hab. n. med. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Natomiast wsparcia dla akcji na terenie powiatu kłodzkiego i ząbkowickiego udzieliła prof. dr hab. n. med. Magdalena Krajewska, specjalista nefrologii, transplantologii i chorób wewnętrznych z Katedry i Kliniki Nefrologii i Medycyny Transplantacyjnej we Wrocławiu, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii.

25.08.2015
powrót