Władysław Jacek Matyszkiewicz

    W latach 1986-2008 pracownik Huty Szkła Kryształowego „Violetta” SA w Stroniu Śląskim na stanowisku hutnik szkła i odnoszacz – transportowy.
    Przez 12 lat przewodniczący Komitetu Zakładowego NSZZ „Solidamość”. Za działalność związkową otrzymał wiele odznaczeń takich jak „Zasłużony dla Województwa”, Zasłużony dla Federacji związków zawodowych i Przemysłu Materiałów Budowlanych. Odznaczony medalem 40-lecia PRL.
    Honorowym Krwiodawcą został w 1986 roku, a do dnia dzisiejszego oddał 92 litry krwi. Od 1996 roku pełni funkcję v-ce Prezesa Klubu Honorowych Dawców Krwi „Brylant” w Stroniu Śląskim. Jest członkiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Działa na rzecz dobra mieszkańców Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju organizując co dwa miesiące w obu gminach regularne akcje poboru krwi. Zajmuje się sprowadzaniem dla uboższej części społeczeństwa Gminy Stronie Śląskie i Lądka Zdroju żywności otrzymywanej z PCK oraz programów PEAD, współpracując z Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Wielokrotnie organizował dla osób niepełnosprawnych wózki inwalidzkie i wiele innego sprzętu rehabilitacyjnego.
    Za działalność na niwie honorowego krwiodawstwa i Polskiego Czerwonego Krzyża otrzymywał brązowy, srebrny i złoty Krzyż Zasługi. Otrzymywał odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Wałbrzyskiego”, "Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Został odznaczony „Kryształowym Sercem”, oraz otrzymał Odznakę Honorową PCK IV, III, II i I stopnia.

DSC_1456.jpeg