Stronie Śląskie i trzy gminy z powiatu kłodzkiego w stowarzyszeniu „Porozumienie Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej”

Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój i Stronie Śląskie to cztery gminy z powiatu kłodzkiego, które zostały członkami nowo powołanego stowarzyszenia „Porozumienie Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej”.

Spotkanie założycielskie stowarzyszenia odbyło się we wtorek, 8 listopada br. w Szczyrku – uczestniczyli w nim włodarze blisko 20 gmin górskich z terenu całego kraju. Prezesem stowarzyszenia został wybrany burmistrz Szczyrku Antoni Byrdy, a jednym z wiceprezesów – burmistrz Dusznik-Zdroju Piotr Lewandowski. W skład zarządu weszła również Aneta Potoczna – burmistrz Kudowy-Zdroju.

Zgodnie z założeniami członkiem stowarzyszenia mogą być gminy górskie leżące w obrębie makroregionów: Sudety Wschodnie, Sudety Zachodnie, Sudety Środkowe, Beskidy Zachodnie, Obniżenie Orawsko-Podhalańskie, Łańcuch Tatrzański, Beskidy Środkowe i Beskidy Lesiste, stąd tez obecność w organizacji gmin z powiatu kłodzkiego.

Dariusz Chromiec, burmistrz Stronia Śląskiego, intencję powołania takiego stowarzyszenia opisuje tak: – Naszym celem są wspólne działania w zakresie rozwoju infrastruktury i funkcjonowania turystyki górskiej w Polsce. Chcemy jako stowarzyszenie reprezentować interesy i potrzeby mieszkańców i samorządów oraz być głosem gmin górskich w kraju. Poprzez współpracę chcemy wypracować optymalne rozwiązania rozwoju gmin o podobnym charakterze i stworzyć platformę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk.

Nowo powołane stowarzyszenie czeka teraz na rejestrację w KRS.

stowarzyszenie-porozumienie-gmin-gorskich-zebranie-zalozycielskie-202211-01-1024x580.jpeg

tekst, foto:  24klodzko.pl

10.11.2022
powrót