Dystrybucja jodku potasu na terenie Gminy Stronie Śląskie

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji do naszej gminy trafiły tabletki jodku potasu, które w razie wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, będą przekazywane mieszkańcom. Jest to działanie wyłącznie prewencyjne. W obecnej chwili ryzyko wystąpienia zdarzenia radiacyjnego jest minimalne, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Przygotowanie planu dystrybucji tabletek jodku potasu jest standardową procedurą, związaną z zarządzaniem kryzysowym i ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom.

Jodek potasu będzie rozdawany w razie potrzeby na terenie Gminy Stronie Śląskie w wyznaczonych miejscach – patrz tabela poniżej. Na terenie miasta dystrybucja oparta jest na bazie lokali wyborczych, zgodnie z zasadą tam gdzie głosuję tam odbiorę tabletkę jodku potasu. Na terenach wiejskich z dystrybucję odpowiadają Sołtysi. Decyzję o uruchomieniu dystrybucji podejmuje Wojewoda Dolnośląski lub Prezes Rady Ministrów, która będzie zawierała informację o dacie i godzinie rozpoczęcia przyjmowania preparatu na danym obszarze.

Obszar

Miejsce dystrybucji

Stronie Śląskie - miasto

Szkoła Podstawowa,
ul. Kościuszki 57

Zespół Szkół Samorządowych,
ul. Kościelna 12

Przedszkole Miejskie,
ul. Nadbrzeżna 30

Bolesławów, Nowa Morawa, Stara Morawa

Niepubliczne Przedszkole „Bajlandia”, Bolesławów 41

Goszów, Młynowiec, Stary Gierałtów

Świetlica „Trzy Siostry”,
Stary Gierałtów 7

Kamienica, Kletno

Punkt mobilny

Nowy Gierałtów, Bielice, Stronie Wieś, Janowa Góra, Sienna

Domy Wiejskie

Strachocin

Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury,
ul. Kościuszki 18

Pamiętajmy! Przyjmowanie preparatu jodku potasu, w sytuacji, gdy nie występuje zagrożenie nie uchroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy radiacyjnej w przyszłości, a może doprowadzić do wielu szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.

Nie ma potrzeby i nie powinno się przyjmować jodku potasu na własną rękę i bez wskazań medycznych. Każdy, kto ma wątpliwości w tym zakresie powinien skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

Stosowanie jodku potasu jest wskazane w przypadku katastrof nuklearnych, podczas których nastąpiło uwolnienie radioaktywnych izotopów jodu. Ma na celu zapobiegać wychwytywaniu radioaktywnego jodu przez tarczycę. Zaleca się jak najszybsze przyjęcie tabletki najlepiej w ciągu 2-6 godzin od momentu wystawienia na działanie promieniowania. Wystarcza jednorazowe podanie zalecanej dawki. Leku nie podaje się profilaktycznie – bez zagrożenia promieniowaniem jest to niewskazane, ponieważ może doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania tarczycy.

Zgodnie z rekomendacją Ministra Zdrowia preparat jodowy otrzymują wszystkie osoby do 60 roku życia! Przyjmowanie tabletek z zawartością jodu przez osoby powyżej 40 lat nie jest zalecane, ponieważ jest mniej prawdopodobne, że skorzystają oni na leczeniu jodem po ekspozycji na jod radioaktywny.

Wykaz grup wiekowych wraz z dawkowaniem preparatu jodowego:

  • Noworodki i niemowlęta do 1 miesiąca życia – jednorazowo ¼ tabletki (12,5 mg jodu). Tabletkę należy całkowicie rozkruszyć, dodać do podawanego pokarmu i podać dziecku;
  • Dzieci w wieku od 1 miesiąca do 3 lat – jednorazowo ½ tabletki (25 mg jodu). Tabletkę należy całkowicie rozkruszyć, dodać do podawanego pokarmu i podać dziecku;
  • Dzieci w wieku od 3 lat do 12 lat – jednorazowo 1 tabletka (50 mg jodu). Tabletkę należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem. Tabletkę można pokruszyć i dodać do chłodnego napoju;
  • Dorośli i dzieci powyżej 12 lat – jednorazowo 2 tabletki (100 mg jodu). Tabletkę należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem;
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek) – jednorazowo 2 tabletki (100 mg jodu). Tabletkę należy połknąć i popić wodą lub innym chłodnym napojem.

jodek.jpeg

jodek2.jpeg

18.10.2022
powrót