KONCERT DOMINIKI ZAMARY W KAPLICY ŚW. ONUFREGO W STRONIU ŚLĄSKIM

Zamara_onufry_2022.png

Dominika Zamara (ur. 11 sierpnia 1981r. we Wrocławiu) – śpiewaczka (sopran dramatyczny), solistka operowa mieszkająca we Włoszech.

W 2007 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im.Karola Lipińskiego we Wrocławiu, na wydziale wokalnym w klasie prof. Barbary Ewy Werner.

Otrzymała stypendium na roczną naukę w konserwatorium muzycznym w Weronie i kształciła tam swój głos u wielu wybitnych mistrzów sztuki i techniki bel canto, takich jak: Bruno Pola, Alida Ferrarini, Enrico De Mori, Mario Melani, Alessandra Althoff-Pugliese, Daniele Anselmi.

Jej kariera rozpoczęła się w 2008 roku. Odbyła tourneè po Francjii z wybitnym francuskim organistą Fabrice Pitrois. Nie sposób nawet z nazwy wymienić wszystkich jej występów na świecie, wspomnę o kilkunastu ważniejszych. Zrobiła już bardzo wiele i ciągle robi, warto na nią zwrócić uwagę.

W 2009 roku zadebiutowała we Włoszech. Zaśpiewała w Padwie partię Mimi w operze Pucciniego “Cyganeria” oraz partię Giorgietty w operze “Płaszcz” (“Il tabarro”), pierwszej części tzw. “Tryptyku”.

W 2011 roku zaśpiewała główną partię w światowej premierze opery “Tramonto” Gaetano Coronaro, pod dyrekcją Maestro Stefano Carliniego, w Teatro Olimpico w mieście Vicenza we Włoszech.

W 2012 roku zadebiutowała w Stanach Zjednoczonych, w Warner Grand Theater w Los Angeles, występując wspólnie z kompozytorką Marią Newman i orkiestrą kameralną z Holywood.

W 2013 roku koncertowała Rzymie w Teatro Orione – koncert był transmitowany przez telewizję – oraz w Bazylice Padre Pio w Pietrelcina. Wykonywała utwory muzyki sakralnej wraz z Maestro Vince Tempera. W Wiedniu została uhonorowana Złotą Sowę w kategorii muzyki klasycznej za wybitne osiągnięcia artystyczne.

Zaśpiewała z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej w Dallas, w stanie Teksas, w ramach CICA Music Festival, wykonując arie Pucciniego. We wrześniu 2013 roku zadebiutowała w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Nowym Jorku, w Avery Fischer Hall przy Metropolitan Opera, z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej liczącej 120 instrumentów. Koncert poprowadził znany aktor, reżyser i producent Kevin Spacey. Otrzymała w Morcone międzynarodową nagrodę Ojca Pio za osiągnięcia artystyczne.

W 2014 roku zaśpiewała główną partię we współczesnej operze Vincenzo Faggiano pt. “La Serva di Padova” w Teatro Verdi w Padwie. Nagrała dla włoskiej telewizji Cremona1 płytę DVD z “Laudate Pueri” Vivaldiego oraz “Exultate, jubilate” Mozarta z orkiestrą La Certosa pod dyrekcja Maestro Paolo Fumei. Zaśpiewała podczas festivalu muzyki klasycznej Evmelia w Grecji wraz z pianista Ramzi Shomali.

W 2016 roku zadebiutowała w Korei Południowej koncertem z Prime Philharmonic Orchestra w Seulu oraz w mieście Busan z orkiestrą symfoniczną pod dyrekcją Maestro Daniel Park. We Włoszech zainaugurowała recitalem międzynarodowym na Festival Biennale Arte Dolomiti.

W 2017 roku zaśpiewała w Teatrze San Carlino w Bresci dla włoskiej telewizji. Zadebiutowała podczas Festiwalu Mozartowskiego „Nacht und Tag” w Turynie. Otrzymała międzynarodową nagrodę "Drzewo Życia" za wybitne osiągniecia artystyczne we Włoszech w regionie w Puglia oraz została odznaczona tytułem Honorowego Vice Prezesa Międzynarodowej Fundacji Acceptus Mundi Onlus. Zainaugurowała Festiwal "Chopin Forever" recitalem w San Gemini. Zaśpiewała podczas międzynarodowego Festiwalu Asisa w Madrycie z udziałem światowej sławy pianisty Joaquín Achúcarro.

W 2019 zaśpiewała solową partię w Requiem Mozarta z orkiestrą pod dyrekcją Maestro Aldo Bernardi. Zadebiutowała w Buenos Aires z recitalem dla Fundacji Beethovenowskiej. We Florencji wykonała Stabat Mater Pergolesiego pod dyrekcją Maestro Alan Freiles.

Nagrała dla Edit Music Italy i wydała we Włoszech dwie płyty. W 2015 wydala płytę wraz z amerykańskim gitarzystą klasycznym Stanleyem Alexandrowiczem z dziełami chorwackiego kompozytora Ivana Padoveca, wyprodukowaną przez włoską wytwórnię płytową muzyki klasycznej Sheva Record. Nagrała płyty m.in.: Dreams(2009), Life (2012), Ivan Padovec, Works for Guitar and Soprano (2015), Chopin Lieder Op. 74 (2018).

Pracuje jako nauczycielka śpiewu solowego w prywatnej szkole muzycznej Accademia Musicale „La Certosa” we Włoszech.