Sławomir Bąk

Sławomir Bąk - urodził się w 1941 roku w Kętach, do Stronia Śląskiego przybył w roku 1958 Podjął pracę w Hucie Szkła Kryształowego „Violetta”, jako zdobnik szkła.

Również w Stroniu Śląskim w 1963 r. założył rodzinę z Krystyną i wychowali tu dwie córki.

Sławomir Bąk w Klubie Kryształ Stronie Śląskie rozpoczął karierę od występów w drużynie juniorów, a następnie w drużynie seniorów.

Po zakończeniu kariery zawodowej rozpoczął pracę, jako instruktor, trenując drużyny młodzieżowe. Przez okres wielu lat wychował niezliczoną liczbę zawodników, którzy zasilali drużynę seniorów.

Jego pierwszymi wychowankami byli m.in. późniejszy reprezentant Polski i zawodnik Górnika Zabrze - Ryszard Komornicki, jak również Zbigniew Skolarus, Ryszard Wosiak, Andrzej Kisiel, Kazimierz Kucharek, Piotr Wielowski i Janusz Kołodziej.

Sławomir Bąk trenując drużyny młodzieżowe, ściśle współpracował z trenerem ligowego zespołu Kryształu Zbigniewem Lipkowskim. Był to duet, którego, pozazdrościli naszemu lokalnemu klubowi okoliczni działacze związani z piłką nożną.

Poprzez umiejętność porozumienia i współpracy obaj Panowie przez wiele lat pracy byli symbolem zaangażowania i niezłomności poprzez obieranie jednego słusznego kierunku działania. To właśnie sprawiło, że ominęło ich to, co jest niemal codziennością w życiu trenera - ciągłe zmiany miejsca pracy. Więc efekty włożonej pracy w treningi dzieci można było z satysfakcja oglądać w późniejszych meczach ligowych.

Zresztą w Stroniu jest tak, że do Bąka również przylgnął przydomek "trenera ponadpokoleniowego". Miał on w kadrze zawodników, którzy mówili: "Pan też mojego ojca trenował" bywało, że nawet i trzecie pokolenie trafiało pod jego skrzydła.

Bąk zawsze podkreślał, że jest lokalnym patriotą i przywiązał się do tego miasteczka i do klubu. Bo w klubie tak naprawdę wszyscy są społecznikami poświęcając swój czas i angażując się, na 150% lecz zawsze z dumą podkreślał, że pracuję w Krysztale.

Za długoletnią i wzorcową pracę Pana Sławomira Bąka w zakresie rozwoju Piłki Nożnej w Stroniu Śląskim, Zarząd Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Wałbrzychu, jaki im Dolnośląski Związku Piłki Nożnej we Wrocławiu postanowili odznaczyć Pana Sławomira Bąka złotą odznaką.

 

Bąk.jpeg