Fundacja Polska Miedź sponsorem badań w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

Tegoroczna eksploracja w Jaskini Niedźwiedziej ruszyła z małym opóźnieniem spowodowanym oczekiwaniem na wydanie zezwolenia na działalność na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia.

Wszystko jednak w końcu ruszyło i w chwili obecnej w jaskini trwają prace badawcze. Przede wszystkim staramy się nadrobić zaległości dokumentacyjne a także fotograficzne i filmowe. Prowadzimy także monitoring temperatury powietrza oraz zawartości radonu. Jeśli chodzi o działalność eksploracyjną mamy kilka pomysłów na to, jak przedłużyć bądź pogłębić jaskinię. Działamy obecnie w rejonie Predatora czyli w najbardziej wysuniętej na południe części jaskini, poszukując obejścia zawaliska, które blokuje drogę dojścia do domniemanych partii jaskini rozwiniętych w kierunku Śnieżnika.

Planujemy także jeszcze raz wrócić do Sali Mastodonta (odkrytej w 2012 r.) i eksplorować w kierunku północnym czyli w stronę Starego Wywierzyska, a także wymienić oporęczowanie w kominach i podjąć próbę eksploracji w jednym z okien w kominie nad Autobusem. Prześwit w korytarzu, a także przepływ powietrza świadczą o tym, że to jeszcze nie koniec odkryć w rejonie Sali Mastodonta.

Nowe kombinezony, liny i osprzęt pozwolą nam bezpiecznie i komfortowo pracować pod ziemią a dzięki nowym akumulatorom i oświetleniu będziemy mogli prowadzić akcje fotograficzne i filmowe oraz dzielić się pięknem jaskini z wszystkimi, którym magia eksploracji nie pozostaje obojętna. Tym samym, pragniemy podziękować Fundacji Polska Miedź, która jako jedyna instytucja zdecydowała się docenić nasze osiągnięcia i wspierać nas finansowo.

      

W imieniu członków Sekcji Grotołazów Wrocław oraz Sekcji Speleologicznej Niedźwiedzie prowadzących badania oraz eksplorację w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie,

z taternickim pozdrowieniem

Marek Markowski

logo_fundacja_polska_miedz.jpeg