Mapy, opisy, QRkody tras

W górach Bialskich i Górach Złotych (czes. Rychlebské hory) ratrakowanych jest ok. 200 km  szlaków narciarstwa biegowego. Po polskiej stronie ok. 60 km szlaków utrzymuje Gmina Stronie Śląskie. Na szlaki wejść można w: Bielicach, Nowej Morawie, Nowym Gierałtowie i Przełęczy Płoszczyna. Na Przełęczy Płoszczyna można włączyć się w czeskie szlaki utrzymywane przez Staré Město prowadzące w kierunku Schroniska Návrší (w Masywie Śnieżnika po czeskiej stronie).

OZNAKOWANIE I PRZEBIEG SZLAKU

Szlak oznakowany jest drewnianymi tyczkami z drogowskazami w kolorze żółto - czarnym. Miejsca startu znajdują się w: Bielicach, Nowej Morawie i Nowym Gierałtowie.

Wykaz wszystkich szlaków dostępny jest na mapie poniżej

Stronie Slaskie 2021 strona 2.jpeg JPEGStronie Slaskie 2021 strona 2.jpeg (7,82MB)

Stronie Slaskie 2021 rewers - opis tras.jpeg JPEGStronie Slaskie 2021 rewers - opis tras.jpeg (5,80MB)

 


 W Stroniu Śląskim mapy dostępne są w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, w siedzibie PTTK  oraz w Urzędzie Miejskim w Stroniu Śląskim (pok. 11).

OPIS POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW TRAS NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GMINIE STRONIE ŚLĄSKIE

 

Stopień trudności: ● łatwy / ●● średni / ●●● trudny             

Kierunek: ↑ z dolin w góry   ↓ z gór w doliny

 


Polecane początkującym narciarzom:

  ● pętla na polanie tuż za zimowymi miejscami postojowymi w Bielicach (ok. 800 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic), na początku szlaku z Bielic w kierunku schroniska Paprsek,

↑↓● Bielice – Dolina Białej Lądeckiej

Nietrudne trasy, z niedługimi bardziej stromymi odcinkami:

↑↓●● Bielice – Dolina Białej Lądeckiej - Pętla Biały Spław – Bielice,

↑↓●● Długi Spław - Dukt nad Spławami - Przełęcz Sucha,

↑↓●● Przełęcz Sucha - Wielkie Rozdroże - Przełęcz Dział (fragment Pętli Bialskiej i Pod Czernicą),

↑↓●● Nowy Gierałtów - Wielkie Rozdroże (fragment Pętli pod Czernicą).

Długie podjazdy/zjazdy, wymagające doświadczenia w poruszaniu się na biegówkach w terenie górskim:

↑●● ↓ ●●● Pętla Rezerwatowa (Bielice-Droga Rezerwatowa- Dukt nad Spławami-Czarny Dukt-Bielice),

↑●● ↓ ●●● Pętla Bialska (Bielice-Bialski Dukt tzn. Kozia Droga- Wielkie Rozdroże-Przełęcz Sucha-Dukt nad Spławami-Czarny Dukt-Bielice),

↑●●● ↓●●● Pętla pod Czernicą (Nowy Gierałtów-Przeł. Dział-Wielkie Rozdroże - Bialski Dukt-Nowy Gierałtów),

↑●● ↓ ●●● Nowa Morawa – Przełęcz Sucha (Droga Marianny),

↑●● ↓ ●●● Droga pod Kowadłem (Nowy Gierałtów Leśniczówka - Bielice Leśniczówka)

↑●● ↓ ●●● Łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Przełęczą Suchą i Wielkim Rozdrożem.
Start: BIELICE, Góry Bialskie, N 50° 15.999´  E 16° 59.390´, 745 m n.p.m., miejsca postojowe 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic.

Trasa nr. 1 Dolina Białej Lądeckiej-Biały Splaw-Długi Spław- Dolina Białej Lądeckiej. 
Długość: 13,1 km    Trudność szlaku ↑↓●● Trasa średnia, należy zachować uwagę na zjazdach na Białym Spławie i w Dolinie Białej Lądeckiej. W środkowej części trasy, na Białym Spławie, znajdują się dwa trudniejsze technicznie odcinki. Na początku Białego Spławu jest strome podejście a następnie stromy zjazd.


- pętla rozpoczyna się na parkingu w górnych Bielicach i prowadzi ku źródłom rzeki Białej Lądeckiej, wzdłuż wąskiej, zacisznej doliny potoku Biały Spław. Po przejściu około 4,5 km na skrzyżowaniu należy skręcić w lewo na Biały Spław.Początek Białego Spławu to strome podejście, które po pokonaniu około 2 km wypłaszcza się a od skrzyżowania na którym możemy wpiąć się w czeskie szlaki biegowe(w lewo pod górę prowadzi Pętla Velky i Maly Szengen), rozpoczyna się zjazd w kierunku Długiego Spławu. Zjazd początkowo jest łagodny aby po kilkuset metrach przejść w stromy. Na skrzyżowaniu, na Długim Spławie skręcamy w prawo i jedziemy ostro w dół w kierunku Doliny Białej Lądeckiej, która doprowadzi nas z powrotem do parkingu w Bielicach. Prosimy o zachowanie szczególnej uwagi na zjazdach na Białym Spławie i w Dolinie Białej Lądeckiej.
- jest to bardzo urokliwy, zaciszny  fragment Gór Bialskich
- podejście w górę doliny potoku Biały Spław jest dość strome, następnie szlak wypłaszcza się, a po osiągnięciu najwyższego punktu, łagodnie opada w kierunku Duktu nad Spławami
- na pętli Biały Spław włączają się transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen, które po polskiej stronie biegną równolegle z Duktem nad Spławami i którymi dotrzeć można na polanę Palaš, skąd niedaleko do schroniska Paprsek.

Dolina_bialej_ladeckiej_petla_bialy_splaw.gpx  - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map  lub traseo.
profil_trasy_dolina_bialej_ladeckiej_bialy_splaw.jpeg
mapa_dolina_bialej_ladeckiej_bialy_splaw.jpeg
dolina_bialej_ladeckiej_petla_bialy_splaw.png    - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz.

 

Pętla Biały Spław - fragment trasy nr. 1 (jest to trudniejszy odcinek na trasie nr. 1)

Długość: ↔ 4,4 km    trudność szlaku ↑↓●●
- pętla rozpoczyna się 4,3 km od zimowych miejsc postojowych w Bielicach i prowadzi ku źródłom rzeki Białej Lądeckiej, wzdłuż wąskiej, zacisznej doliny potoku Biały Spław
- jest to bardzo urokliwy, zaciszny  fragment Gór Bialskich
- podejście w górę doliny potoku Biały Spław jest dość strome, następnie szlak wypłaszcza się, a po osiągnięciu najwyższego punktu, łagodnie opada w kierunku Duktu nad Spławami
- na pętli Biały Spław włączają się transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen, które po polskiej stronie biegną równolegle z Duktem nad Spławami i którymi dotrzeć można na polanę Palaš, skąd niedaleko do schroniska Paprsek

Petla_bialy_splaw.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map  lub traseo.
profil_trasy_dolina_bialej_ladeckiej_bialy_splaw.jpeg
mapa_dolina_bialej_ladeckiej_bialy_splaw.jpeg
Petla_bialy_splaw.png   - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz

 

Trasa nr. 2 Dolina Białej Lądeckiej-Biały Splaw-Długi Spław-Droga nad Spławami-Przełęcz Sucha.
Długość: 15 km    Trudność szlaku ↑↓●● Trasa średnia. 
W środkowej części trasy, na Białym Spławie,  do pokonania mamy strome podejście na odcinku około 1 km, w kierunku Długiego Spławu.


- szlak rozpoczyna się na parkingu w górnych Bielicach, łagodnie wznosi się wzdłuż doliny rzeki Białej Lądeckiej w kierunku Długiego Spławu, na tym odcinku do pokonania mamy dwa strome podejścia. Szlak przecina pętlę Biały Spław i Dukt nad Spławami, którymi biegną transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen, dzięki którym istnieje wiele możliwości wydłużenia wycieczki.
Na Długim Spławie skręcamy w prawo w Drogę nad Spławami i stromym, początkowo podejściem, udajemy się w kierunku Przełęczy Suchej. Trasa się wypłaszcza, biegnie wzdłuż czeskich Szengenów, odcinek którym teraz się poruszamy, nadaje się doskonale pod styl łyżwowy. Po pokonaniu około 10 km docieramy do Przełęczy Suchej, z której możemy kontynuować wycieczkę w kierunku Przełęczy Dział, Pętli Bialskiej, Nowej Morawy, Bielic lub Pętli pod Czernicą i do Nowego Gierałtowa.

Dolina_bialej_ladeckiej_Dukt_nad_splawami_przelecz_sucha.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map  lub traseo.
profil_trasy_bielice_dukt_przelecz_sucha.jpeg
mapa_bielice_przelecz_sucha.jpeg
Dolina_bialej_ladeckiej_Dukt_nad_splawami_Przelecz_sucha.png   - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz.

 

Długi Spław - Dukt nad Spławami - Przełęcz Sucha - fragment trasy nr. 2 (jest to łatwiejszy odcinek na trasie nr. 2).
Długość: ↔ 10,1 km  (od skrzyżowania ze szlakami Malý i Velký Šengen idąc z Bielic do Przełęczy Suchej)
trudność szlaku ↑↓●


- na Dukt nad Spławami wchodzimy 5 km powyżej zimowych miejsc postojowych w Bielicach
- Dukt nad Spławami to leśna stokowa droga, biegnąca wzdłuż rezerwatu przyrody Puszcza Śnieżnej Białki
- w kilku miejscach odsłaniają się widoki na góry
- 150 m przed skrzyżowaniem z zielonym szlakiem pieszym (szlak prowadzi z Bielic, jeśli zaistnieje taka potrzeba, można odpiąć narty i wzdłuż szlaku wrócić do Doliny Białej Lądeckiej) oraz na Przełęczy Suchej znajdują się małe, zadaszone, zabudowane schrony turystyczne
- równolegle z Duktem nad Spławami biegną czeskie szlaki  Malý Šengen i Velký Šengen, które skręcają z Duktu w kierunku granicy państwa i prowadzą do czeskiego schroniska Paprsek. Warto  skorzystać z nich, aby wydłużyć sobie wycieczkę do/z schroniska Paprsek.

Dlugi_splaw_dukt_nad_splawami_przelecz_sucha.gpx  - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map  lub traseo.
Dlugi_splaw_dukt_nad_splawami_przelecz_sucha.png  - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz

 

Trasa nr. 3 PĘTLA BIALSKA (Bielice-Bialski Dukt tzn. Kozia Droga- Wielkie Rozdroże-Przełęcz Sucha-Dukt nad Spławami-Czarny Dukt-Bielice),
Długość trasy: 11,8 km. Trudność szlaku ↑●● ↓ ●●●

- szlak rozpoczyna się w Bielicach górnych na parkingu, przed stawem p-poż należy skręcić w prawo (idąc od strony Bielic) w kierunku Czarnego Duktu. Trasa początkowo prowadzi łagodnie wznoszącą się leśną drogą. Po przejściu około 450 metrów po prawej stronie drogi docieramy do stawów p-poż, jest to jedno z bardziej urokliwych miejsc na Czarnym Dukcie. Po przejechaniu 1,1 kilometra, na skrzyżowaniu dróg skręcamy w prawo w stronę głębokiej doliny, która początkowo łagodnie się wznosi by po przejechaniu około 1 kilometra, za ostrym zakrętem, piąć się bardzo stromym podejściem w kierunku Bialskiego Duktu (strome miejsce jest bardzo niebezpieczne przy zjazdach), gdzie Pętla Bialska na odcinku do Wielkiego Rozdroża łączy się z Pętlą pod Czernicą.  Po dotarciu do Bialskiego Duktu, Pętla Bialska skręca w lewo w kierunku Wielkiego Rozdroża, do którego docieramy po przebiegnięciu około 1 kilometra. Na Wielkim Rozdrożu skręcając w prawo można dotrzeć Pętlą pod Czernicą do Przełęczy Dział. Pętla Bialska prowadzi dalej prosto, po przebiegnięciu 1,4 km doprowadza do Przełęczy  Suchej (1002 mnpm).
Z Przełęczy Suchej należy skręcić w lewo, w kierunku Duktu nad Spławami. Po pokonaniu dalszych 2 kilometrów Pętla Bialska łączy się z Pętlą Rezerwatową na skrzyżowaniu przed Czarnym Duktem. Należy skręcić w lewo w Czarny Dukt i ostrym początkowo zjazdem, który po około 1 kilometrze robi się bardziej łagodny, dojeżdżamy do parkingu w Bielicach. Długość zjazdu Czarnym Duktem od Drogi nad Spławami do parkingu w Bielicach wynosi ponad 4 kilometry.
- na Pętli Bialskiej znajdują się dwa trudne technicznie miejsca, jest to podejście/zjazd drogą pomiędzy Czarnym Duktem a Bialskim Duktem na odcinku około 300 metrów oraz zjazd Czarnym Duktem do Bielic (początek zjazdu jest bardzo stromy) ponad 4 kilometry. Najłatwiejszym odcinkiem na Pętli jest droga pomiędzy Bialskim Duktem a Wielkim Rozdrożem oraz pomiędzy Przełęczą Suchą a Czarnym Duktem na Drodze nad Spławami.
- na Czarnym Dukcie z Pętlą Bialską łączy się Pętla Rezerwatowa, którą możemy kontynuować wycieczkę w kierunku Drogi Rezerwatowej, Długiego Spławu, Doliny Białej Lądeckiej czy czeskich Pętli Malý ŠengenVelký Šengen. Pętla Bialska jest jedną z najbardziej wymagających tras w górach Bialskich. Miejsca ze stromymi zjazdami są opisane w terenie tabliczkami UWAGA STROMY ZJAZD.

Petla_bialska.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map  lub traseo.
profil_trasy_petla_bialska.jpeg
mapa_petla_bialska.jpeg
petla_bialska_qr_kod.png - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz.

 

ŁĄCZNIK  pomiędzy Czarnym Duktem a Przełęczą Suchą i Wielkim Rozdrożem. Jest alternatywą skrócenia trasy na odcinku Przełęcz Sucha Bielice lub Czarny Dukt Wielkie Rozdroże lub Przełęcz Sucha. Uwaga na strome podejścia i zjazdy. Długość: 1,4 km, Trudność: ↑●● ↓ ●●●

ŁACZNIK_BIELICE_WIELKIE_ROZDROZE.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map  lub traseo.
ŁACZNIK_BIELICE_WIELKIE_ROZDROZE.png - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz.

 

Trasa nr. 5  TLA REZERWATOWA (Bielice-Droga Rezerwatowa- Dukt nad Spławami-Czarny Dukt-Bielice),
Długość trasy: 10 km. Trudność szlaku ↑●● ↓ ●●●

- szlak rozpoczyna się w Bielicach górnych na parkingu, przed stawem p-poż należy skręcić w prawo (idąc od strony Bielic) w kierunku Czarnego Duktu. Trasa początkowo prowadzi łagodnie wznoszącą się leśną drogą. Po przejściu około 250 metrów, na skrzyżowaniu dróg należy skręcić w lewo i kierować się w górę drogi Rezerwatowej.  Stromym podejściem o długości około 2 kilometrów docieramy do Drogi nad Spławami i czeskiej pętli Velký Šengen, dalej należy skręcić w prawo w kierunku Przełęczy Suchej. Droga się wypłaszcza, doskonale nadając się pod styl łyżwowy. Poruszamy się wzdłuż rezerwatu przyrody Puszcza Śnieżnej Białki (po lewej stronie drogi). Po przejściu około 3,2 km docieramy do skrzyżowania, na którym Velký Šengen skręca w lewo w kierunku czeskiej granicy do Siodła pod Rudawcem, my kierujemy się w dalszym ciągu prosto Drogą nad Spławami. Na kolejnym rozdrożu, po pokonaniu około 250 metrów skręcamy w prawo w Czarny Dukt, którym początkowo stromym zjazdem, po około 1 kilometrze już łagodniejszym, zjeżdżamy do parkingu w Bielicach, kończąc Pętlę Rezerwatową. Długość zjazdu Czarnym Duktem od Drogi nad Spławami do parkingu w Bielicach wynosi ponad 4 kilometry.
- na Pętli Rezerwatowej znajdują się dwa trudne technicznie miejsca, jest to podejście Drogą Rezerwatową z Bielic do Drogi nad Spławami o długości ok. 2 kilometrów oraz zjazd Czarnym Duktem do Bielic (początek zjazdu jest bardzo stromy) ponad 4 kilometry. Najłatwiejszym odcinkiem na Pętli jest Dukt nad Spławami, pomiędzy Drogą Rezerwatową a Czarnym Duktem o długości  prawie 3,5 kilometra.
- na Czarnym Dukcie z Pętlą Rezerwatową łączy się Pętla Bialska, którą możemy kontynuować wycieczkę w kierunku Przełęczy Suchej i dalej w kierunku Pętli pod Czernicą, która doprowadzi nas do Przełęczy Dział i do parkingu w Nowym Gierałtowie przy leśniczówce. Pętla pod Czernicą jest najdłuższą i najbardziej wymagającą ze wszystkich tras w Górach Bialskich po stronie polskiej.

Petla_rezerwatowa.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map  lub traseo.
  profil_trasy_petla_rezerwatowa.jpeg
mapa_petla_rezerwatowa.jpeg
petla_rezerwatowa_qr_kod.png  - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz.

 

Trasa nr. 7 Bielice – Czarny Dukt - odcinek Pętli Bialskiej do Wielkiego Rozdroża - szczyt Czernicy - Wielkie Rozdroże - Łącznik w kierunku Bielic - Czarny Dukt- odcinek Pętli Bialskiej - Bielice.


Długość 12,9 km. Trudność szlaku ↑●● ↓ ●●● Trasa trudna, ze stromymi podejściami i zjazdami.
- Trasę rozpoczynamy na parkingu w Bielicach, kierujemy się Czarnym Duktem, wzdłuż Pętli Bialskiej aż do Wielkiego Rozdroża. Pomiędzy Czarnym Duktem a Bialskim Duktem czeka nas bardzo strome podejście, początek jest łagodny. Po dotarciu do Bialskiego Duktu skręcamy w lewo i łagodnie wznoszącą się drogą docieramy do Wielkiego Rozdroża, na którym należy skręcić w prawo w Pętlę pod Czernicą. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, początkowo droga wznosi się łagodnie w górę aby po około 1,2 km na łuku w lewo piąć się bardzo stromym podejściem w kierunku szczytu Czernicy. Po około 1 kilometrze osiągamy szczyt. Zjazd drogą dojazdu, należy uważać na stromym zjeździe! Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, po dotarciu do Wielkiego Rozdroża, kierujemy się w prawo, odcinkiem Pętli Bialskiej. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w lewo na tzn. Łącznik i stromym zjazdem!!! dojeżdżamy do Czarnego Duktu skąd dalej w lewo w dół, wzdłuż Pętli Bialskiej do parkingu w Bielicach.

Trasa_Bielice_Czernica_wieza_Bielice.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map lub traseo.
profil_trasy_bielice_czernica_bielice.jpeg
mapa_bielice_czernica_bielice.jpeg
Trasa_Bielice_Czernica_wieza_Bielice.png  - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz

 

Trasa nr. 8 Bielice – Dolina Białej Lądeckiej –  schronisko Paprsek - Malý Šengen - Długi Spław - Bielice
Długość: ↔ 15,8 km   ↑suma podejść 315 m   ↓suma zejść 87 m   trudność szlaku ↑↓●●


- najkrótszy szlak z Bielic do czeskiego schroniska Paprsek (www.paprsek.net)
- szlak łagodnie wznosi się wzdłuż doliny rzeki Białej Lądeckiej
- szlak przecina pętlę Biały Spław i Dukt nad Spławami, którymi biegną transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen, dzięki którym istnieje wiele możliwości wydłużenia wycieczki
- na 5 km szlaku schodzimy na oznakowany skrót do granicy państwa, którą biegną ratrakowane szlaki Malý Šengen i Malá Pralinka prowadzące na polanę Palaš, skąd dotrzemy do schroniska Paprsek,
- powrót ze schroniska Paprsek do Bielic przez Malý Šengen i Długi Spław.

Trasa_Bielice_Dolina_Bialej_Ladeckiej_schronisko_paprsek_Dlugi_splaw_Bielice.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map lub traseo.
  profil_trasy_bielice_paprsek_bielice.jpeg
mapa_bielice_paprsek_bielice.jpeg
Trasa_do Paprska.png - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz

 

Trasa nr 9  Bielice parking-Dolina Białej Lądeckiej-Biały Spław- skrót w kierunku schroniska Paprsek- polana Palas- schronisko Paprsek- trasa czeska Rużovka (kierunek Góra Vetrov) - wieża widokowa na Górze Vetrov- Pętla czeska Rużovka - Jesenicka Magistrala - Medvedi bouda- V Mokrinach- Velky Szengen- Dukt nad Spławami-Czarny Dukt-Bielice parking.
Długość 26,5 km.Trudność szlaku ↑●● ↓ ●●● Trasa trudna, ze stromymi podejściami i zjazdami.


- trasa biegnie w połowie po stronie polskiej i czeskiej, rozpoczyna się przy parkingu w górnych Bielicach. Prowadzi Doliną Białej Lądeckiej w kierunku Długiego Spławu, skąd skrótem wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego doprowadza do granicy polsk-czeskiej skąd dalej Pralinką do polany Palas i schroniska Paprsek. Od schroniska trasa biegnie wzdłuż Pętli Rużovka w kierunku Góry Vetrov, na której znajduje się nowo wybudowana wieża widokowa. Warto na nią wejść, wstęp kosztuje około 120 kc. Od wieży należy zjechać w dół w kierunku polany i dalej Pętlą Rużovka do Jesenickiej Magistrali, gdzie skręcamy w lewo i ostrym stromym zjazdem dojeżdżamy do Medvedi bouda(należy uważać przy przekraczaniu drogi Kuncice - Paprsek). Od Medvedi bouda, stromym podejściem docieramy do rozdroża V Mokrinach, gdzie należy skręcić w lewo w Velky Szengen, po około 500 metrach docieramy do granicy (Siodło pod Rudawcem), pokonujemy stromy zjazd docierając do Drogi nad Spławami. skręcamy w lewo w kierunku Przełęczy Suchej. Po przebyciu około 250 metrów na kolejnym skrzyżowaniu, skręcamy w prawo w Czarny Dukt. Jedziemy, początkowo stromym zjazdem w kierunku Bielic. Po około 4 kilometrach docieramy do parkingu w Bielicach.
- należy zachować w szczególności uwagę na stromych zjazdach na: Pętlą Rużovka - Jesenickiej Magistrali do Medvedi bouda oraz na Czarnym Dukcie. Na trasie będzie też kilka stromych podejść: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, wieża Vetrov oraz Medvedi bouda do rozdroża V Mokrinach.

Trasa_Bielice_schronisko_Paprsek_Vetrov_wieza_Czarny_dukt_Bielice.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map lub traseo.
profil_trasy_bielice_vetrov_bielice.jpeg
mapa_bielice_vetrov_bielice.jpeg
Trasa_Bielice_wieza_Vetrov.png   - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz
Start: NOWA MORAWA, Góry Bialskie, N 50.2331769N, E 16.9257986E,  WYSOKOŚĆ 699 MNPM, leśne miejsca postojowe, z zadaszoną wiatą i miejscem na grilla, na końcu wsi, przy drodze w kierunku przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna.

Trasa nr. 10 Nowa Morawa – Droga Marianny - Przełęcz Sucha - Wielkie Rozdroże - szczyt Czernicy - Wielkie Rozdroże -  fragment Pętli Bialskiej- Czarny Dukt- Dukt nad Spławami- Przełęcz Sucha- Nowa Morawa.
Długość 22 km.Trudność szlaku ↑●● ↓ ●●● Trasa trudna, ze stromymi podejściami i zjazdami.

- przez ok. 1,5 km nachylenie jest małe, potem strome podejście na Przełęcz Suchą, do której docieramy po przejściu około 4 kilometrów.
- za Przełęczą Suchą dalej szlak prowadzi w kierunku Wielkiego Rozdroża, na tym odcinku mamy do pokonania zjazd o niewielkim nachyleniu. Od Wielkiego Rozdroża szlak prowadzi w lewo odcinkiem Pętli pod Czernicą, drogą o minimalnych przewyższeniach. Dojeżdżamy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo, początkowo droga wznosi się łagodnie w górę aby po około 1,2 km na łuku w lewo piąć się bardzo stromym podejściem w kierunku szczytu Czernicy. Po około 1 kilometrze osiągamy szczyt. Zjazd drogą dojazdu, należy uważać na stromym zjeździe! Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, po dotarciu do Wielkiego Rozdroża, kierujemy się w lewo Bialskim Duktem (wzdłuż Pętli Bialskiej), łagodnie drogą o niewielkim nachyleniu. Na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i bardzo stromym!!! zjazdem poruszamy się w kierunku czarnego Duktu (Pętlą Bialską). Na kolejnym skrzyżowaniu, na Czarnym Dukcie skręcamy w prawo, poruszamy się cały czas pod górę wzdłuż Pętli Bialskiej i Rezerwatowej aż do Drogi nad Spławami, na której skręcamy w prawo. Docieramy do Przełęczy Suchej, na której skręcamy w lewo na Drogę Marianny i zjeżdżamy prawie 4 km stromym!!! zjazdem do Nowej Morawy.
- ok. 2,5 km za Przełęczą Suchą szlak łączy się z transgraniczną  pętlą Velký Šengen prowadzącą do schroniska Paprsek (+5,5 km).
- Trasa jest interwałowa, z dużą ilością stromych podejść (Droga Marianny, podejście pod Czernicę, Czarny Dukt) oraz stromych zjazdów (zjazd z Czernicy, Zjazd z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy, odcinek zjazdu na Pętli Bialskiej!!!).

Trasa_Nowa_morawa_Droga_marianny_Czernica_wieza_Czarny_dukt_Przelecz_Sucha_Nowa_Morawa.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map  lub traseo.
profil_trasy_nowa_morawa_czernica_nowa_morawa.jpeg
mapa_nowa_morawa_czernica_przel_sucha_nowa_morawa.jpeg
Trasa_Nowa_Morawa_Droga_marianny_Czernica_wieza_Czarny_dukt_Przelecz_Sucha_Nowa_Morawa.png   - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz.

 

Nowa Morawa – Droga Marianny – Przełęcz Sucha - jest to fragment trasy nr.  10.
Długość: ↔ 3,9 km   trudność szlaku ↑●● ↓ ●●●


- przez ok. 1,5 km nachylenie jest małe, potem strome podejście na Przełęcz Suchą
- za Przełęczą Suchą dalej szlak prowadzi Duktem nad Spławami - łatwym szlakiem o minimalnych przewyższeniach
- ok. 2,5 km za Przełęczą Suchą szlak łączy się z transgraniczną  pętlą Velký Šengen prowadzącą do schroniska Paprsek (+5,5 km)

Nowa_morawa_przelecz_sucha.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map  lub traseo.
Nowa_morawa_przelecz_sucha.png  - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz.

Start: NOWY GIERAŁTÓW LEŚNICZÓWKA 50.2863556N, 17.0018814E,
Góry Bialskie. Parking: po prawej stronie drogi Stronie - Bielice, powyżej leśniczówki w Nowym Gierałtowie.

Trasa nr. 6 DROGA POD KOWADŁEM (Nowy Gierałtów Leśniczówka - Bielice Leśniczówka).
Długość trasy: 5,5 km. Trudność szlaku 
↑●● ↓ ●●●

- na Drogę pod Kowadłem wchodzimy z lewej strony od parkingu, znajdującego się przy drodze w Nowym Gierałtowie (kierunek Bielice).  Przekraczamy szosę, mijając z prawej Dolinę Pluszcza i stromym podejściem, leśną stokową drogą, biegnącą poniżej granicy polsko-czeskiej poruszamy się w kierunku leśniczówki w Bielicach. Jest to trasa interwałowa, startując zarówno z Nowego Gierałtowa jak i Bielic pokonujemy początkowo strome podejścia, następnie trasa wypłaszcza się, aby w dalszej części przejść w zjazd, wypłaszczenie, następnie czeka nas strome podejście i na zakończenie kolejny zjazd.
- Trasę na Drodze pod Kowadłem można skrócić w połowie, na wysokości Baraniego Wąwozu i zjechać do centrum Bielic. Jest to też alternatywa dla startu na trasy biegowe od Chaty Cyborga lub kościoła w Bielicach. Aby włączyć się wtedy do trasy narciarstwa biegowego, należy od asfaltu przez Barani Wąwóz podejść w górę, pieszo, około 350 metrów.
- Trasa prowadzi przez Góry Złote, jest alternatywą do dotarcia na nartach biegowych do pętli biegowych zlokalizowanych w Górach Bialskich. Wychodząc na trasę w Nowym Gierałtowie lub Bielicach można zrobić pętlę wracając w miejscu wyjścia na trasę. Pokonujemy wtedy częściowo Pętlę pod Czernicą oraz Pętlę Bialską, możemy też w dłuższym wariancie dotrzeć do Przełęczy Suchej (1002 mnpm). Taki wariant jest trasą trudną, wymagającą, z licznymi długimi podjazdami i stromymi zjazdami, gdzie potrzebna jest bardzo dobra kondycja fizyczna, taka wycieczka może trwać też do kilku godzin, dla tego warto zabrać ze sobą suchy prowiant oraz ciepłe napoje.
- w kilku miejscach odsłaniają się widoki na góry Bialskie, Dolinę Białej Lądeckiej oraz Bielice.
- 100 m poniżej leśniczówki w Bielicach znajduje się wiata turystyczna, chcąc kontynuować trasę w kierunku Pętli w Górach Bialskich należy skręcić w lewo i iść około 600 metrów w górę potoku, drogą prowadzącą do głównego parkingu w Bielicach. Od parkingu rozpoczynają się Pętle Rezerwatowa, Bialska oraz trasa Doliną Białej Lądeckiej w kierunku czeskiego schroniska Paprsek.
- przy parkingu w Nowym Gierałtowie jest zlokalizowany punkt pierwszej pomocy (apteczka). Punkt ten jest oznaczony białym krzyżem z piktogramem narciarza biegowego, na czerwonym tle. Takich punktów na wszystkich odcinkach tras w Górach Bialskich będzie 7, instalowane będą jedynie w sezonie zimowym. Prosimy o nie zabieranie apteczek ze sobą na trasę oraz do domu, być może apteczka kiedyś może przydać się nam, co wtedy zrobimy jeżeli jej tam nie będzie?

Pod_kowadlem.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map lub traseo.
profil_trasy_droga_pod_kowadlem.jpeg
mapa_droga_pod_kowadlem.jpeg
Pod_kowadlem.png  - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz

 

Trasa nr. 4 PĘTLA POD CZERNICĄ (Nowy Gierałtów-Przeł. Dział-Wielkie Rozdroże- Bialski Dukt-Nowy Gierałtów),
Długość trasy: 21,7 km. Trudność szlaku ↑●●● ↓●●●

- to najdłuższa i najbardziej wymagająca pętla ze wszystkich w Górach bialskich po polskiej i czeskiej stronie, bogata w liczne strome podjazdy i zjazdy. Jest na niej też bardzo przyjemny łagodny odcinek na trasie pomiędzy Przełęczą Dział a Wielkim Rozdrożem nadający się doskonale pod styl łyżwowy.  Trasa rozpoczyna się w Nowym Gierałtowie, powyżej leśniczówki na leśnym parkingu po prawej stronie drogi w kierunku do Bielic.
Pierwsze 200 metrów trasy to strome podejście, po przejściu kolejnych 600 metrów, na skrzyżowaniu szlak skręca w prawo w kierunku Przełęczy Dział, do której pozostaje około 9,5 kilometra. Do kolejnego skrzyżowania pozostaje około 3 kilometrów, interwałowej trasy z łagodnymi podejściami i zjazdami. Po prawej stronie drogi widoczne są ładne panoramy na Góry Złote oraz Dolinę Białej Lądeckiej. Na skrzyżowaniu dróg kierujemy się w lewo, rozpoczynając trawers Gierałtowskiej Kopy. Po kolejnych 2,5 kilometra dojeżdżamy do następnego rozdroża, skręcamy ponownie w lewo i dalej stromym podejściem wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego, trawersując  szczyt Czernicy docieramy do rozdroża przed Przełęczą Dział.  Odcinek około 2 kilometrów podjazdu jest wyjątkowo stromy, jadąc od Przełęczy Dział trzeba bardzo uważać na zjazdach. Po minięciu dwóch skrzyżowań kierując się cały czas w lewo docieramy do Przełęczy Dział. Od parkingu w Nowym Gierałtowie przejechaliśmy 9,5 kilometra. Na przełęczy znajduje się mapa "tu jesteś" oraz apteczka pierwszej pomocy. Z Przełęczy Dział kierujemy się w stronę Wielkiego Rozdroża, łagodną przyjemną trasą, po drodze mijając punkt widokowy z ławeczką a po przebiegnięciu około 2,4 kilometra docieramy do miejsca odpoczynkowego  z kolejną ławeczką i punktem czerpania wody. Po przebiegnięci kolejnych 300 metrów docieramy do skrzyżowania, na którym skręcając w lewo dobiegniemy do szczytu Czernicy (odległość około 1,2 km od skrzyżowania do szczytu). Jeżeli nie wybierzemy się na szczyt Czernicy  a pojedziemy dalej prosto to po około 1 kilometra dotrzemy do Wielkiego Rozdroża. Na Rozdrożu, nasza trasa łączy się z Pętlą Bialską, skręcamy w lewo w Bialski Dukt i dalej cały czas w dół łagodnym zjazdem po przejechaniu około  8 kilometrów dojeżdżamy do parkingu w Nowym Gierałtowie, kończąc naszą ponad 21 kilometrową Pętlę pod Czernicą.
- na Wielkim Rozdrożu skręcając w prawo i jadąc dalej Pętlą Bialską dojechalibyśmy do Przełęczy Suchej i dalej przez Czarny Dukt do Bielic. Do Bielic można też z Rozdroża dojechać, zjeżdżając Pętlą Bialską w lewo, jest to trasa krótsza, licząca około 4 kilometrów ale na jednym odcinku trasy znajduje się bardzo stromy zjazd o długości około 300 metrów i trzeba tam zachować szczególną uwagę lub nawet ściągnąć narty.
- Na trasie Pętli pod Czernicą znajdują się strome podejścia i zjazdy, najtrudniejsze odcinki dotyczą trasy od czerwonego szlaku turystycznego (prowadzącego z Nowego Gierałtowa w kierunku Czernicy) do Przełęczy Dział, tutaj szczególnie niebezpieczne są strome zjazdy od strony Przełęczy w kierunku Nowego Gierałtowa, oznaczyliśmy te miejsca tabliczkami STROMY ZJAZD. Najłatwiejsze odcinki, z ładnymi widokami i nadającymi się do stylu łyżwowego, znajdują się na odcinku od Przełęczy Dział  do Wielkiego Rozdroża i na zjeździe pomiędzy Wielkim Rozdrożem a parkingiem w Nowym Gierałtowie.

 Petla_pod_czernica.gpx - prosimy o pobranie pliku na telefon lub zegarek i otworzenie go za pomocą którejś z wymienionych APLIKACJI: mapy.cz, suunto, locus map lub traseo.
profil_trasy_petla_pod_czernica.jpeg
mapa_petla_pod_czernica.jpeg
Petla_pod_czernica.png - ślad otwiera się po zeskanowaniu w aplikacji mapy.cz
Start: JANOWA GÓRA, N 50° 15.223´  E 16° 50.319´,  835 m n.p.m. Górna część wsi.

(trasa nieobsługiwana przez gminny ratrak)

Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”
Długość↔ 5,7 km   
trudność szlaku ↑↓●●

Najkrót­szy szlak biegówkowy do Schroniska „Na Śnieżniku”, prowadzący piękną leśną drogą. Dość strome podejście na pierwszym odcinku oraz pomiędzy Przeł. Śnieżnicką a schroniskiem. Piękne widoki na góry spod schroniska. Powrót tą samą drogą. Przy zjeździe proszę zachować ostrożność.

Start: SIENNA, Ośrodek Narciarski Czarna Góra", górna stacja kolei „Żmija” N 50° 14.822´  E 16° 49.154´, 1078 m n.p.m.
Górna stacja kolei "Żmija" w Ośrodku Narciarskim „Czarna Góra” w Siennej
 – Żmijowa Polana – Żmijowiec - Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”

 Długość: ↔  5,6 km   trudność szlaku ↑↓●●

Wjeżdżamy koleją "Żmija" na Żmijowiec. Z górnej stacji kolei kierujemy w stronę Żmijowej Polany. Przed nami łatwa i piękna widokowo trasa grzbietem Żmijowca. Po lewej Góry Złote i Bialskie, po prawej Dolina Nysy Kłodzkiej, Góry Bystrzyckie i Orlic­kie. Z Przeł. Śnieżnickiej do schro­niska dość strome podejście.

Polecamy powrót do Siennej przez Ja­nową Górę (w Janowej Górze kończy się szlak, do Siennej schodzimy wzdłuż drogi asfaltowej). Długość całej wycieczki: ok. 12 km.


GDZIE  WŁĄCZYĆ SIĘ W CZESKIE SZLAKI BIEGOWE?

  • 5 km od zimowych miejsc postojowych w Bielicach (700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic) szlak łączy się z transgranicznymi szlakami Malý Šengen i Velký Šengen, które są regularnie utrzymywane przez czeski ośrode­k narciarski Snowpark Paprsek (www.paprsek.net). Schronisko Paprsek stanowi popularny cel wycieczek z Bielic. Wokół Paprska regularnie ratrakowanych jest ok. 80 km szlaków narciarstwa biegowego (6 pętli zbiegających się przy polanie Palaš, 500 m od schroniska Paprsek).

Velký Šengen ↔ 17 km rekreacyjny szlak biegnący z Paprska trasą warstwicową, przekracza granicę na Siodle pod Rudawcem (po polskiej stronie biegnie równolegle ze szlakiem czarno-pomarańczowym do Bielic), dalej Duktem nad Spławami, okrąża górę Postawna i granicą wraca na przełęcz pod Palašem. Oznakowanie czerwone.

Malý Šengen ↔ 8 km  łatwy szlak biegnący pasem granicznym. Przechodzi na polską stroną na Przełęczy pod Działem, gdzie łączy sie z pętlą Velký Šengen i wraca z nią do punktu startu. Oznakowanie czerwone.

Malá Pralinka ↔ 3 km  Rekreacyjna pętla, doskonała dla początkujących. Oznakowanie żółte.

Pralinka ↔ 8 km Łatwa grzbietowa pętla, biegnąca wzdłuż pasa granicznego. Biegaczom towarzyszy bajkowa leśna sceneria. Po drodze też ładne odkrycia widokowe w kierunku Kuncic. Oznakowanie żółte.

Pohádka (Smrk) ↔ 9,7 km Szlak biegnie pod górą Travna, następnie granicą państwa do szczytu Smrk (1125 m), wraca przez rozdroże Císařská bouda. Oznakowanie zielone.

Za Przełęczą Płoszczyna (dojazd samochodem przez Nową Morawę) można włączyć się w szlak utrzymywany przez Staré Město (www.staremesto.info), tworzący pętlę o długości 24,5 km i biegnący w pobliżu ośrodków narciarskich w miejscowościach Kunčice (www.skikuncice.cz) i Stříbrnice. Samochód można zostawić na Przełęczy Płoszczyna. W dawnym domku granicznym działa mały punkt gastronomiczny.