Komunikaty o stanie utrzymania tras biegowych
Prosimy o zapoznawanie się z naszymi komunikatami przed wyruszeniem na szlak.
Szlak łączy miejscowości położone w dolinach (Bielice, Nowa Morawa, Nowy Gierałtów) z wyższymi partiami Gór Bialskich. Taki przebieg szlaku sprawia, że czekają na Państwa liczne podjazdy i zjazdy o różnym zróżnicowaniu trudności oraz długie wypłaszczone odcinki na wysokościach ok. 900 m n.p.m. (Dukt nad Spławami).
Szlak ma charakter liniowy (przebiega główną magistralą w Dolinie Białej Lądeckiej, Dukcie nad Spławami) z licznymi pętlami, które odchodzą od głównej magistrali.
Pętle rozpoczynają się i kończą w Bielicach (Pętla Bialska, Rezerwatowa) oraz Nowym Gierałtowie (Pętla pod Czernicą oraz Droga pod Kowadłem).
Łączna długość tras przygotowywanych przez Gminę Stronie Śląskie wynosi prawie 60 kilometrów a w połączeniu z czeskimi trasami ponad 150 kilometrów.
Przebieg wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór dostępny jest na: https://bilestopy.cz/
Linia na mapie pokazuje przemieszczanie się ratraka. W zależności od koloru linii, widzicie Państwo kiedy ratrak przejechał po szlaku (zielona - ślady 1-dniowe, żółta - 2-dniowe, czerwona - 3-dniowe, filotelowa - 4-7 dniowe).
Dodatkowe informacje o warunkach podajemy poniżej.
WARUNKI NA SZLAKACH
16. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 12 lutego 2023r.
14. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 7 lutego 2023 r.
13. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 5 lutego 2023 r.
12. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 3 lutego 2023 r.
9. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 30 stycznia 2023r.
Gminny ratrak MIŚ ponownie wyjechał na trasy w nocy z niedzieli na poniedziałek przygotowując trasy biegowe na:
-polanie powyżej parkingu w górnych Bielicach,
- w Dolinie Białej Lądeckiej,
- na Białym Spławie,
- na Dukcie nad Spławami do Czarnego Duktu (czyli Szengeny po polskiej stronie),
- Łącznik pomiędzy Przełęczą Suchą a Czarnym Duktem,
Na w/w trasach zostały usunięte drzewa, które spadły na trasy biegowe w sobotę. Można już poruszać się po wyżej opisanych trasach bezpiecznie, prosimy uważajcie jednak na zalodzenia na trasach, w szczególności w dolnych odcinkach, tak do 2 km od parkingu w górnych Bielicach.
Planujemy w poniedziałek wieczorem ratrakować pozostałe odcinki tras (Przełecz Dział, Przełęcz Suchą, Drogę Kozią i Marianny). O szczegółach poinformujemy po powrocie ratraka do bazy w Bielicach.
Życzymy bezpiecznego wędrowania i biegania na nartach biegowych po pograniczu polsko - czeskim w Górach Bialskich. Uważajcie na siebie.
Przypominamy, że na głównych skrzyżowaniach na trasach i na przełęczach znajdują się apteczki pierwszej pomocy oraz szczegółowe mapy tras. Mapy papierowe można otrzymać bezpłatnie w CETIKU w Stroniu Śląskim w biurze Informacji Turystycznej oraz w Urzędzie Miejskim w Stroniu Śląskim. Do zobaczenia na trasach biegowych.
8. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 29 stycznia 2023r.
OSTRZEŻENIE!!!
Uwaga narciarze biegowi! W Górach Bialskich na trasach biegowych pada marznąca mżawka, trasy są bardzo zalodzone a do tego drzewa i gałęzie spadają na drogi, po których poruszają się narciarze biegowi. Jest bardzo niebezpiecznie. Odradzamy wejście na szlaki biegowe i piesze pogranicza polsko-czeskiego na obszarze Gór Bialskich i Rychlebskich Hor Korzystając w takich warunkach ze szlaków biegowych i turystycznych robicie to Państwo na własną odpowiedzialność.
Powalone drzewa postaramy się usunąć jak najszybciej, jednak może to trochę potrwać. Na chwilę obecną trzy wywroty znajdują się w Dolinie Białej Lądeckiej. Drzewa są bardzo obciążone zalodzonym, ciężkim śniegiem i do upadku może dojść w każdej chwili. Dla nas najważniejsze jest Państwa bezpieczeństwo!!!
7. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 27 stycznia 2023r.
Uwaga narciarze biegowi!!!
W nocy z piątku na sobotę gminny ratrak MIŚ ponownie wyjechał na trasy biegowe w Górach Bialskich. Zostały przygotowane:
- Dolina Białej Lądeckiej,
- Biały Spław,
- Polana biegowa powyżej parkingu w górnych Bielicach,
- Droga Rezerwatowa.
Na powyższych trasach stan śladu jest idealny, na Białym Spławie i Dukcie nad Spławami można biegać łyżwą, na pozostałych trasach klasykiem.
Trasy biegowe na Dukcie nad Spławami do Przełęczy Suchej, na Czarnym Dukcie są w stanie bardzo dobrym. Na Pętli Bialskiej stan śladu jest dobry. Pokrywa śnieżna wynosi od 15 do 50 cm śniegu, śnieg jest zmrożony. Temperatura w Bielicach około - 4, bez opadów śniegu. Parkingi w Bielicach są odśnieżone, prosimy uważajcie bo są zalodzenia na drodze Stronie Śląskie - Bielice. Uważajcie też na trasach, my usunęliśmy kilka mniejszych świerków leżących na trasie, może się okazać że w nocy mogą ponownie spaść na trasy gałęzie oraz czuby od świerków.
Życzymy przyjemnego biegania po trasach pogranicza polsko - czeskiego. Ślady przygotowanych tras można obserwować na stronie internetowej www.mapy.cz w wersji zimowej. Prawie wszystkie trasy biegowe po czeskiej stronie granicy są przygotowane w stanie bardzo dobrym. Łączna długość przygotowanych tras na pograniczu polsko - czeskim od Przełęczy Trzech Granic do Przełęczy Płoszczyna wynosi ok 130 km, jeżeli połączymy to z czeskim Masywem Kralickiego Śnieżnika mamy prawie 200 km tras
6. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 23 stycznia 2023r.
Po wczorajszym, dużym opadzie śniegu w Górach Bialskich, odświeżyliśmy dla Państwa następujące odcinki tras biegowych:
- polanę w Bielicach Górnych powyżej parkingu,
- Dolinę Białej Lądeckiej oraz Biały Spław,
- Dukt nad Spławami do Czarnego Duktu,
- Łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem.
- na pozostałych odcinkach tras biegowych, przygotowanych w sobotę warunki śniegowe oraz stan śladu są bardzo dobre.
Serdecznie zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie w Góry Bialskie na pogranicze polsko-czeskie na narty biegowe.
Droga do Bielic ze Stronia Śląskiego jest odśnieżona, parkingi czekają na przyjęcie narciarzy. Przypominamy, że zakazy wjazdu na górny parking w Bielicach, powyżej leśniczówki w czasie sezonu narciarstwa biegowego nie obowiązują. Przy leśniczówce zamontowaliśmy nową tablicę informującą narciarzy o parkingu powyżej.
Do zobaczenia na trasach biegowych w Gminie Stronie Śląskie. Prosimy turystów pieszych o nie rozdeptywanie śladów przygotowanych przez ratrak, jest coraz lepiej ale zdążają się wyjątki i są osoby, które wędrują szlakami w Górach Bialskich po śladzie.
5. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 22 stycznia 2023r.
Wyjazd ratraka na trasy biegowe 21 stycznia godzina 18.00 powrót do Bielic godzina 3.00 w dniu 22 stycznia. Zużycie ropy około 100-110 litrów.
Trasy biegowe w Górach Bialskich w Gminie Stronie Śląskie zostały przygotowane w całości wg specyfikacji:
-Dolina Białej Lądeckiej wraz z Białym Spławem i polaną przy parkingach w Górnych Bielicach - pokrywa śnieżna wynosi od 20 do 40 cm, trasa przygotowana pod klasyk,
- Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej - pokrywa śnieżna od 25 do 50 cm, trasa przygotowana pod klasyk i łyżwę,
- Droga Marianny z Nowej Morawy do Przełęczy Suchej - pokrywa śnieżna od 50 do 25 cm, trasa przygotowana pod klasyk,
- Przełecz Sucha - Przełecz Dział - pokrywa śnieżna od 40 do 50 cm.,trasa przygotowana pod klasyk i łyżwę,
- Pętla Rezerwatowa i Pętla Bialska - pokrywa śnieżna od 50 do 25 cm, trasa przygotowana pod klasyk,
Na wszystkich trasach panują bardzo dobre warunki śniegowe, temperatura w Bielicach wynosi ok - 3, na Przełęczy Suchej i Dział około - 5.
Drogi do Bielic i Nowej Morawy są dobrze odśnieżone, parkingi w Bielicach i Nowej Morawie także. Przypominamy, że zakazy wjazdu powyżej leśniczówki w Bielicach nie obowiązują do końca sezonu biegówkowego. Serdecznie zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie na Narty biegowe. Parkingi dla narciarzy biegowych w Górach Bialskich są bezpłatne, wstęp na trasy także
4. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 28 grudnia 2022 r.
- W górach Bialskich panuje odwilż - warunki narciarstwa biegowego - BARDZO SŁABE.
- AKTUALNY STAN przebiegu wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór dostępny jest na : https://bilestopy.cz/ https://bilestopy.cz/
3. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 23 grudnia 2022 r.
Uwaga narciarze biegowi!
Niestety, stan tras bardzo się pogorszył w porównaniu do poprzedniego weekendu, w Bielicach pada deszcz, powyżej Polany i na Czarnym Dukcie oraz w Dolinie Białej Lądeckiej temperatura wynosi plus 4 stopnie.
Jest bardzo miękko, śnieg szybko się topi i ze względu na to że nie chcieliśmy zniszczyć podkładu zrobionego przez nas jeszcze w sobotę, postanowiliśmy, że nie wjedziemy na trasy ratrakiem. Czekamy zatem na opad świeżego śniegu i mróz, mamy nadzieję że szybko to nastąpi.
Gdyby ktoś z Państwa chciał jednak w Święta wybrać się na biegówki w Góry Bialskie to Informujemy że w Dolinie Białej Lądeckiej i na Czarnym Dukcie zachowały się jeszcze ślady po sobotnim ratrakowaniu
Uwaga! warto zabrać ze sobą gorsze narty biegowe, których nie będzie żal gdy się porysują. W śladach zalega bowiem sporo igieł, szyszek i gałązek.
W środę wieczorem, po huraganie który nas nawiedził, Czesi przejechali Szengeny.
Koledzy z Czech również czekają na poprawę pogody.
Najszybciej można się do Szengenów dostać Drogą Rezerwatową oraz Doliną Białej Lądeckiej.
Będziemy Państwa informować na bieżąco o stanie przygotowania tras biegowych w Górach Bialskich.
2. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 21 grudnia 2022 r
Jeżeli warunki pogodowe na to pozwolą to chcemy przygotować dla Państwa, prawdopodobnie w czwartek, część tras biegowych w Górach Bialskich. Planujemy założyć ślad w Dolinie Białej Lądeckiej, na Dukcie Nad Spławami oraz na Czarnym Dukcie, tak żeby połączyć się z trasami czeskimi (które zaczynają się od wysokości ponad 900 mnpm, my zaczynamy od wysokości 720 mnpm).
Obecnie w Bielicach temperatury wynoszą 5 stopni na plusie, w wyższych partiach Gór Bialskich jeszcze wieje silny wiatr, na trasach leży dużo gałęzi i szyszek. Przez najbliższych kilka dni temperatury mają być dodatnie, mamy nadzieję że nie będzie dużego deszczu i że podkład zrobiony przez nasz ratrak w weekend wytrzyma do kolejnego większego opadu śniegu. Będziemy Państwa informować na bieżąco o naszych planach. Miłego dnia życzmy
1. Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 17 grudnia 2022 r
Szanowni Państwo,i nformujemy że dzisiaj popołudniu przewieźliśmy Ratrak Gminny MIŚ do Bielic. Przygotowaliśmy dla Was następujące trasy biegowe w Górach Bialskich:
- polana biegowa powyżej parkingu w górnych Bielicach,
- Dolina Białej Lądeckiej,
- Biały Spław,
- Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej,
- Pętla Bialska,
- Pętla Rezerwatowa,
- Czarny Dukt,
- Łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem.
Łącznie przygotowaliśmy około 35 km tras po polskiej stronie.
Wszystkie trasy przygotowane są pod klasyk, na Dukcie nad Spławami można biegać łyżwą.
Pokrywa śnieżna wynosi od około 15 cm na Polanie po 35 cm na Czarnym Dukcie i Dukcie nad Spławami aż do 40 cm na Przełęczy Suchej i na Długim Spławie.
Parkingi w Bielicach Górnych są przygotowane dla narciarzy biegowych. Przypominamy, że zakazy wjazdu w okresie od 15 grudnia 2022 do 15 marca 2023 powyżej leśniczówki w Bielicach Górnych nie obowiązują, możecie Państwo bez problemu korzystać z w/w parkingów.
Do zobaczenia na szlakach biegowych pogranicza polsko-czeskiego, życzymy bezpiecznego i przyjemnego korzystania z tras biegowych w Gminie Stronie Śląskie. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dzisiejszego przejazdu . Zobaczcie jaką mamy piękną zimę w Bielicach
Prosimy o zapoznawanie się z naszymi komunikatami przed wyruszeniem na szlak.
Szlak łączy miejscowości położone w dolinach (Bielice, Nowa Morawa, Nowy Gierałtów) z wyższymi partiami Gór Bialskich. Taki przebieg szlaku sprawia, że czekają na Państwa liczne podjazdy i zjazdy o różnym zróżnicowaniu trudności oraz długie wypłaszczone odcinki na wysokościach ok. 900 m n.p.m. (Dukt nad Spławami). Szlak ma charakter liniowy (przebiega główną magistralą w Dolinie Białej Lądeckiej, Dukcie nad Spławami) z licznymi pętlami, które odchodzą od głównej magistrali. Pętle rozpoczynają się i kończą w Bielicach (Pętla Bialska, Rezerwatowa) oraz Nowym Gierałtowie (Pętla pod Czernicą oraz Droga pod Kowadłem). Łączna długość tras przygotowywanych przez Gminę Stronie Śląskie wynosi prawie 60 kilometrów a w połączeniu z czeskimi trasami ponad 150 kilometrów.
Przebieg wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór dostępny jest na:https://bilestopy.cz/ Linia na mapie pokazuje przemieszczanie się ratraka. W zależności od koloru linii, widzicie Państwo kiedy ratrak przejechał po szlaku (zielona - ślady 1-dniowe, żółta - 2-dniowe, czerwona - 3-dniowe, filotelowa - 4-7 dniowe). Dodatkowe informacje o warunkach podajemy poniżej.
WARUNKI NA SZLAKACH
TRASA | OSTATNI PRZEJAZD RATRAKA | WARUNKI / UWAGI / OSTRZEŻENIA |
START: BIELICE N 50° 15.999´ E 16° 59.390´, 750 m n.p.m. leśne miejsca postojowe 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic | ||
Bielice – Dolina Białej Lądeckiej. Długość 4,3 km.
|
| Dobre warunki na trasie. |
Pętla Biały Spław . Długość: 4,4 km.
|
| Dobre warunki na trasie. |
Długi Spław - Dukt nad Spławami - Przełęcz Sucha. Długość: 10 km.
|
| Dobre warunki na trasie. |
Pętla Rezerwatowa (Bielice-Droga Rezerwatowa- Dukt nad Spławami-Czarny Dukt-Bielice). Długość 10 km.
|
| Dobre warunki na trasie. |
Pętla Bialska (Bielice-Bialski Dukt tzn. Kozia Droga- Wielkie Rozdroże-Przełęcz Sucha-Dukt nad Spławami-Czarny Dukt-Bielice). Długość 11,8 km.
|
| Dobre warunki na trasie. |
Malý Šengen. Długość 8 km. Velký Šengen. Długość 17 km. | ||
START: LEŚNICZÓWKA NOWY GIERAŁTÓW | ||
Droga pod Kowadłem (Nowy Gierałtów Leśniczówka - Bielice Leśniczówka). Długość 5,5 km.
|
| Trasa nie przygotowana. |
Pętla pod Czernicą (Nowy Gierałtów-Przeł. Dział-Wielkie Rozdroże- Bialski Dukt-Nowy Gierałtów). Długość 21,7 km.
|
| Trasa przygotowana na odcinku Wielkie Rozdroże - Przełęcz Dział. |
START: NOWA MORAWA N 50° 15.146´ E 16° 56.965´, 680 m n.p.m. leśny parking przy drodze na Przełęcz Płoszczyna | ||
Nowa Morawa – Przełęcz Sucha. Długość 3,9 km.
|
| Dobre warunki na trasie. |
START: JANOWA GÓRA N 50° 15.223´ E 16° 50.319´, 835 m n.p.m., górna część wsi | ||
Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka | Brak warunków | Trasa nie przygotowywana! |
START: SIENNA N 50° 14.822´ E 16° 49.154´, 1078 m n.p.m. górna stacja kolei „Żmija” w ośrodku narciarskim „Czarna Góra” | ||
Żmijowa Polana – Żmijowiec – Przełęcz Śnieżnicka | Brak warunków | Trasa nie przygotowywana! |
Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” | Brak warunków | Trasa nie przygotowywana! |
UWAGA! Dysponujemy jednym ratrakiem. Nie należy zakładać, że tam, gdzie akurat zaplanujecie Państwo wycieczkę, szlak będzie doskonale utrzymany. Przed wyjściem w teren proszę czytać nasze komunikaty oraz śledzić przejazd ratraka na www.bilestopy.eu. Trzeba też obserwować pogodę.
UWAGA! Szlak jest utrzymywany, gdy zarówno w dolnych, jak i górnych odcinkach występuje minimum 20 - 30 cm ubitego śniegu. Na drogach występują kamienie i korzenie więc warstwa śniegu musi być na tyle gruba, aby ratrak mógł przejechać bez tarcia o grunt. Ratrak waży 6 ton. Staramy się, aby szlak był utrzymywany, ale niewystarczająca ilość śniegu w dolinach czasami uniemożliwia wyjazd ratraka (pomimo, że wyżej śniegu jest więcej).
UWAGA! W Dolinie Białej Lądeckiej (Bielice), występują zakłócenia w transferze danych z urządzenia GPS w ratraku. Na stronie www.bilestopy.eu nie zawsze pokazuje się linia wskazująca na ostatni przejazd ratraka wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej. Przy planowaniu wycieczek z Bielic, proszę kierować się naszymi komunikatami..
UWAGA! Nadleśnictwo Lądek-Zdrój jest partnerem Gminy Stronie Śląskie w rozwoju narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika i planuje swoją gospodarkę w taki sposób, aby w miesiącach styczeń - marzec na szlaku nie były prowadzone prace leśne. Może się jednak zdarzyć, że służby Administracji Lasów Państwowych będą musiały wjechać do lasu. Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do wjazdu na szlak, jeśli zaistnieje ku temu uzasadniona potrzeba. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce (fragment szlaku będzie zniszczony), będziemy o tym informować na tej stronie.
UWAGA! Trudność poszczególnych odcinków szlaku nie zależy tylko od przewyższenia, ale także od właściwości pokrywy śnieżnej i panującej pogody. Trasa uważana za trudną, przy dobrych warunkach (puszysty, suchy śnieg) może okazać się łatwiejsza od innych odcinków szlaku, przy twardym, czy mokrym śniegu. Przy twardym śniegu i miejsowych oblodzeniach należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na zjazdach. Prosimy o rozwagę i planowanie wycieczek stosownie do swoich umiejętności i kondycji. Warto zadbać o dobre przygotowanie nart.
UWAGA! W sezonie 2021/22 odcinek Schronisko "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.
Dlaczego biegówki? Dlaczego właśnie u nas?
Narciarstwo biegowe to wspaniała forma rekreacji, szczególnie jeśli można ją uprawiać w jednym z najpiękniejszych pod względem krajobrazowym zakątków naszego kraju. Do takich z pewnością należą Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika. Gęsta sieć szerokich duktów leśnych i sprzyjające warunki klimatyczne to największe atuty dla rozwoju narciarstwa biegowego w okolicy Stronia Śląskiego. Wiele możemy nauczyć się od naszych czeskich sąsiadów, gdzie narciarstwo biegowe jest niezwykle popularne - zarówno wśród osób starszych, jak i rodzin z dziećmi.
Wśród zalet uprawiania narciarstwa biegowego najczęściej wymienia się:
- jest to naturalny sposób poruszania się,
- mamy możliwość bliskiego obcowania z przyrodą,
- biegówki dają możliwość szybkiego przemieszczania się po płaskich i falistych obszarach,
- nie musimy kupować karnetów, ani stać w kolejkach do wyciągów,
- jazda na nartach biegowych doskonały trening dla niemal wszystkich mięśni i wspaniały start przed nauką jazdy na nartach zjazdowych,
- małe ryzyko kontuzji.