Apel policji Stronia Śląskiego do osób starszych "Seniorze nie daj się oszukać"

Uwaga! Policja w Stroniu Śląskim ostrzega!

W ostatni weekend w Gminie Stronie Śląskie miały miejsce dwa zdarzenia - próby wyłudzenia oszczędności osobom starszym - metodą na wnuczka!

Bądźcie czujni.

Oszuści  wykorzystują łatwowierność i brak czujności zwłaszcza starszych i samotnych osób,  grają na uczuciach osób starszych i potrafią nimi manipulować.
Do przestępstw na osobach starszych dochodzi najczęściej w ich własnych mieszkaniach. Oszuści wchodzą do domów pod różnymi pretekstami. Najczęściej, podszywają się pod wnuczka lub policjanta. Podają się też za inkasentów, fachowców, pracowników różnych instytucji,  znajomego członka rodziny.


O to kilka rad, jak nie paść ofiarą oszustów:

  • nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
  •  jeżeli obca osoba przedstawi się jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
  •  nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś wewnątrz domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
  •  nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.
  •  jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

Zwracajmy szczególną uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty.

Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów.

  • Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści.
  • Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób.

Uczulamy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym.

W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją (nr alarmowy 112).

Policjanci sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym oszustów!

19.04.2021
powrót