Najważniejsze informacje dotyczące Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 znajdziesz tutaj: Narodowy Spis Powszechny 2021

Jak uzyskać skierowanie na test w kierunku SARS-CoV-2? Można wypełnić formularz online

Osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia koronawirusem, mogą zgłosić się na test w kierunku SARS-CoV-2 przez formularz na stronie internetowej. 

Od momentu wystawienia skierowania będą podlegać kwarantannie, a test wykonają bezpłatnie.

 • Szef MZ poinformował na konferencji prasowej o wprowadzeniu nowej ścieżki testowania na obecność koronawirusa.

  Pacjenci, którzy ukończyli 18 lat i zidentyfikowali u siebie ryzyko zakażenia się koronawirusem będą mogli zgłosić się na test przez formularz dostępny na stronie gov.pl/dom.

  Wypełniając formularz należy odpowiedzieć m.in. na pytanie, czy miało się bezpośredni kontakt z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2, w jakiej odległości od niej się przebywało, czy kontakt z nią był dłuższy niż 15 minut, czy wykonuje się zawód medyczny. Należy też zaznaczyć choroby przewlekłe, na które się choruje oraz aktualne objawy, które mogą wskazywać na COVID-19.

  Algorytm oceni, czy zagrożenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2 jest niskie czy wysokie. W pierwszym przypadku zgłaszający nie zostanie skierowany na test w kierunku COVID-19, ale zalecone będzie obserwacja stanu swojego zdrowia. Natomiast w przypadku kwalifikacji na test, z pacjentami skontaktuje się konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test.

  Konsultanci Domowej Opieki Medycznej pracują w godzinach od 8.00 do 18.00 (również w weekendy).

  Po wystawieniu zlecenia na test pacjenci otrzymają sms o proponowanym miejscu oraz godzinie testu – zastosowanie się do informacji z sms pozwoli uniknąć kolejki w punkcie wymazowym.

  Wynik testu będzie można odczytać na Internetowym Koncie Pacjenta.

  Niedzielski zapewnił na konferencji prasowej, że wykonanie testu zleconego za pośrednictwem formularza będzie bezpłatne.

  Przekazał, że osoby korzystające z tej ścieżki, od momentu wystawienia skierowania będą podlegały kwarantannie. "Jest to zrobione na tej samej zasadzie, jak w przypadku wystawienia skierowania przez lekarza POZ" - dodał Niedzielski.

  Test w kierunku SARS-CoV-2 może wystawić również lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

  stop COVID.jpeg

  źródło: samorzad.pap.pl

17.03.2021
powrót