Masyw śnieżnika
Ikona Strzałki
Góry Bialskie
Ikona Strzałki
Góry Złote

Filmy promocyjne

„Sala Mastodonta, podziemny skarb Masywu Śnieżnika”

Film - dokument, w którym opowiedziana została historia związana z odkryciem Partii Mastodonta, porozmawiano z odkrywcami, ale również zostało utrwalone piękno i dziewiczość nowo odkrytych partii jaskini, jeszcze zanim powstanie turystyczna trasa i zostaną one udostępnione do zwiedzania. Pokazano jaskinię taką, jaką zobaczyli ją pierwsi odkrywcy.

Ekipa filmowa, która realizowała film, przygotowywała się do zejścia kilka miesięcy. Pod ziemią spędzili ponad 13 godzin, z czego 10 zajęło im samo dotarcie i powrót.

Zadanie zostało zrealizowane we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

 W maju 2012 roku grupa speleologów z Sekcji Grotołazów Wrocław oraz Sekcji Speleologicznej „Niedźwiedzie” dokonała serii sensacyjnych odkryć, których efektem było poznanie i zbadanie ok. 1,5 km nowych, nieznanych do tej pory ciągów Jaskini Niedźwiedziej z Salą Mastodonta, oraz dobrze rozwiniętych sal i korytarzy za Salą Mastodonta. Nadano tym częściom jaskini umowną nazwę – Partie Mastodonta.

Jest to unikatowe odkrycie z uwagi na szatę naciekową odkrytych partii, która nie ma sobie równych pod względem wielkości oraz bogactwa. To miejsce przewyższa wszystkie poznane do tej pory polskie jaskinie. A gdyby można było pokazać to piękno turystom?

W trakcie eksploracji okazało się, że nowo odkryte partie nadają się do pokazania szerszej publiczności. Dlatego powstała koncepcja poprowadzenia tam trasy turystycznej.

  • Premiera filmu dokumentalnego pt.: SALA MASTODONTA PODZIEMNY SKARB MASYWU ŚNIEŻNIKA miała miejsce  15 lipca 2023 r. w siedzibie CETIK w Stroniu Śląskim.

Link do migawek z  konferencji organizowanej w tym dniu do zobaczenia tutaj:

Link do migawek z konferencji (10 marca 2023 r. ) na której podpisano umowę o tytule „Udostępnienie nowych partii Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie (Partie Mastodonta) dla ruchu turystycznego”. (źródło: TVSUDECKA PL)

 





Atrakcje Gminy Stronie Śląskie - co warto zobaczyć?



SPACER Z HISTORIĄ

Zapraszamy Państwa na kilkuminutowe spacery po niezwykłych miejscach, których odkrywanie na nowo daje moc satysfakcji. Wsłuchajcie się w opowieści, odkryjcie tajemnice, które kryją w sobie  miejsca...  

 

  • Zapraszamy w historyczną podróż: Huta Szkła Kryształowego "Violetta"

 

 

 

  • Zapraszamy w historyczną podróż: Wapiennik "Łaskawy Kamień"

Turyści podążający trasą prowadzącą ze Stronia do Jaskini Niedźwiedziej napotykają w malowniczo położonej wsi Stara Morawa masywną, kamienną budowlę intrygującą tak formą jak i aurą tajemniczości.

Zbudowany blisko 200 lat temu na rzucie równomiernie zwieńczającego się ku sześcioboku górze Wapiennik „Łaskawy Kamień” jest fascynującym nie tylko z racji wyjątkowych walorów architektonicznych, poprzemysłowym obiektem zabytkowym. To istotne osiągnięcie technologiczne doby industrializacji XIX wieku i czwarta taka budowla w Europie…  

 

 

 

  • Zapraszamy w historyczną podróż: Pałac Marianny Orańskiej

 

 

  • Zapraszamy w historyczną podróż: Kościół MB Królowej Polski i św. Maternusa i kaplica św. Onufrego w Stroniu Śl.

 

 

  • Zapraszamy w historyczną podróż: Hotel "Stronie" oraz siedziba CETiK - kiedyś i dziś

 





 

Atrakcje Gminy Stronie Śląskie - zamieszkaj, zainwestuj, wypoczywaj - Niesamowity Dolny Śląsk


 

Atrakcje Gminy Stronie Śląskie w pigułce




JASKINIA NIEDŹWIEDZIA

Gmina Stronie Śląskie stara się o dofinansowanie nowej trasy turystycznej w Jaskini Niedźwiedziej







Filmy zrealizowane w ramach projektu „Na rowerze - na kole, život je šťastný - życie jest wesołe!”, pokazujące, że na rowerze życie naprawdę jest wesołe, zwłaszcza u nas!:
wersja 12 min PL:

wersja 12 min CZ:

wersja 12 min EN:

wersja 12 min DE:

wersja 1 min PL/CZ/EN/DE:

 

Stronie Śląskie - Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, 2014-2015 r., film promujący atrakcje turystyczne Gminy Stronie Śląskie

wersja 1 min:

wersja 12 min:

 

MUFLON TRAIL ORIENTEERING, Stary Gierałtów 8-9.09.2018 - zapowiedzi

30 sekund

30 sek.

 

Narciarstwo biegowe w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika

wersja 10 min

wersja 2 min

 

„Walory Turystyczne i Przyrodnicze Rejonu Masywu Śnieżnika", 2013 r. - film zrealizowany przez Towarzystwo Ochrony i Promocji Walorów Bio-geologicznych Rejonu Masywu Śnieżnika (www.kletno.pl)

 

Film promocyjny Nadleśnictwa Lądek-Zdrój (zarządzającego lasami w Gminie Stronie Śląskie), 2015 r.  (www.ladek.wroclaw.lasy.gov.pl/)

 

Kto stworzy Krzyżnik, jakiego nie było?, 2013 r.

Urząd Miejski w Stroniu Śląskim zaprasza do rozmów inwestorów zainteresowanych kompleksowym zagospodarowaniem góry Krzyżnik. Urząd Miejski w Stroniu Śląskim jest otwarty na rozmowy nad sposobem zagospodarowania góry, przy czym za najbardziej pożądane uznaje się takie elementy infrastruktury, które zadecydują o atrakcyjności turystycznej Krzyżnika także poza sezonem zimowym. Łączna powierzchnia terenu inwestycyjnego: 14,3085 ha (nr działek: 214/1, 238, 217/1, 202, 201/1). Cena wywoławcza: ok. 3 000 000 zł brutto. 

 

"Mistrzostwa Polski w DH - Czarna Góra / Sienna 2013" - film zrealizowany przez Stowarzyszenie Sportowo-Rekreacyjne "Czarna Góra" w Siennej, 2013 r. (www.parkrowerowy.pl)

 

"Nartozaury 2015" - impreza na nartach biegowych w Kletnie, 21.02.2015

 

Niezwykłe odkrycia grotołazów w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie - relacja TVP Wrocław z 22.10.2012

 

"Wieża widokowa na Śnieżniku" - historia budowy i zniszczenia starej wieży widokowej na Śnieżniku

 

"Kletno - wieś górnicza" - film zrealizowany przez Towarzystwo Miłośników Walorów Bio-geologicznych Rejonu Masywu Śnieżnika (www.kletno.pl) w 2012 r.

 

FILMY O MIEJSCOWOŚCIACH GMINY STRONIE ŚLĄSKIE, ZREALIZOWANE W 2015 R. PRZEZ TOWARZYSTWO ROZWOJU REGIONALNEGO MASYW ŚNIEŻNIKA Z SIENNEJ

Bielice, 3 min.

Nowy Gierałtów, 3 min.

Stary Gierałtów, 3 min.

Strachocin, 3 min.

Goszów, 3 min

Młynowiec, 3 min.

Stronie Śląskie wieś, 3 min.

Sienna, 3 min.

Janowa Góra, 3 min.

Stara Morawa, 3 min.

Kletno, 3 min.

Bolesławów, 3 min.

Nowa Morawa, 3 min.