Narciarstwo biegowe

ZAKOŃCZENIE SEZONU NARCIARSTWA BIEGOWEGO 2020/2021 W GMINIE STRONIE ŚLĄSKIE

Szanowni Państwo, 

pasjonaci narciarstwa biegowego z całej Polski oraz z zagranicy, którzy mieli możliwość biegania na gminnych trasach biegowych przygotowywanych w Górach Bialskich!

Informujemy Was, że sezon biegówkowy 2020/21 dobiegł końca!

 Był to niezwykle długi sezon, obfitujący w opady śniegu oraz niskie temperatury, sezon w którym musieliśmy się zmagać z pandemią covid-19, nie mogliśmy swobodnie przekraczać granic ale też sezon bardzo udany, w którym od 6 stycznia br. aż do 17 kwietnia, nasz gminny ratrak "Miś" po każdym opadzie śniegu przygotowywał dla Was trasy biegowe, tak żebyście mogli pomimo pewnych ograniczeń, czuć się szczęśliwi, zrelaksowani oraz żebyście mogli dbać o swoje zdrowie poprzez uprawianie sportu.

Był to sezon w którym dzięki uprzejmości Nadleśnictwa mogliśmy dla Was zakładać ślady na nowych drogach, tam gdzie wcześniej mogliśmy o tym tylko pomarzyć. Był to dobry sezon w kwestii współpracy z czeskim schroniskiem Paprsek, które dysponując dwoma ratrakami wspomagało czasami nasze działania w Dolinie Białej Lądeckiej czy na Spławach.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za dobre słowo, osobom które bywały krytyczne w stosunku do naszych działań, za konstruktywną krytykę z której mogliśmy wyciągać wnioski i poprawiać swoją pracę, narciarzom za to, że tak licznie i chętnie przyjeżdżaliście korzystać z naszych tras, przygotowywanych przez dzielnego "Misia" i Pana Piotra naszego operatora ratraka.

Serdecznie dziękujemy osobom zaangażowanym w promocję naszych tras na swoich stronach na facebooku, szczególnie wypożyczalniom sprzętu narciarskiego, które zamieszczały na swoich stronach nasze komunikaty biegówkowe :-).

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, dzięki którym mogliśmy działać, zakładając ślad na trasach biegowych, szczególnie Nadleśnictwu Lądek - Zdrój oraz czeskiemu partnerowi ze schroniska Paprsek.

Podsumowując sezon biegówkowy 2020/21 w Górach Bialskich:

 • wyjechaliśmy ratrakiem 41 razy, w styczniu 15 razy, lutym 13 razy, marcu 8 razy i kwietniu 5 razy,
 • łącznie ratrak przejechał 2200 km spędzając na trasach!, 189 motogodzin silnikowych,
 • zużyliśmy do przygotowania tras 3180 litrów oleju napędowego.

Chcąc cały czas się rozwijać w kwestii narciarstwa biegowego, Gmina, po sezonie biegówkowym, będzie chciała przygotować system oznaczeń na wszystkich trasach w Górach Bialskich, również na drogach, które zostały niedawno włączone do systemu tras narciarstwa biegowego.

Do zobaczenia w przyszłym sezonie biegówkowym 2021/22!

Oby zima była tak śnieżna jak obecna i żebyście Państwo przyjeżdżali tak licznie na biegówki do Gminy Stronie Śląskie jak to miało miejsce w sezonie 2020/21.

          Dariusz Chromiec - Burmistrz Stronia Śląskiego

         Jakub Chilicki - Dyrektor CETiK

 

zakończenie sezonu biegowego.jpeg

 

 

KOMUNIKATY DOTYCZĄCE NARCIARSTWA BIEGOWEGO
W GMINIE STRONIE ŚLĄSKIE W SEZONIE 2020

 

Dlaczego biegówki? Dlaczego właśnie u nas?

Narciarstwo biegowe to wspaniała forma rekreacji, szczególnie jeśli można ją uprawiać w jednym z najpiękniejszych pod względem krajobrazowym zakątków naszego kraju. Do takich z pewnością należą Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika. Gęsta sieć szerokich duktów leśnych i sprzyjające warunki klimatyczne to największe atuty dla rozwoju narciarstwa biegowego w okolicy Stronia Śląskiego. Wiele możemy nauczyć się od naszych czeskich sąsiadów, gdzie narciarstwo biegowe jest niezwykle popularne - zarówno wśród osób starszych, jak i rodzin z dziećmi.

Wśród zalet uprawiania narciarstwa biegowego najczęściej wymienia się:

- jest to naturalny sposób poruszania się,

- mamy możliwość bliskiego obcowania z przyrodą,

- biegówki dają możliwość szybkiego przemieszczania się po płaskich i falistych obszarach,

- nie musimy kupować karnetów, ani stać w kolejkach do wyciągów,

- jazda na nartach biegowych doskonały trening dla niemal wszystkich mięśni i wspaniały start przed nauką jazdy na nartach zjazdowych,

- małe ryzyko kontuzji.

Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 24 kwietnia 2021 r.

Obecnie w Górach Bialskich, panują jeszcze dobre warunki śniegowe. Trasy były ostatnio przygotowywane w zeszłym tygodniu, przez nasz Gminny ratrak "Miś". Od soboty nie było opadów śniegu ani wysokich temperatur, dlatego utrzymują się warunki z zeszłej soboty i niedzieli, wtedy to ślad przez ratrak został założony na wszystkich naszych trasach, poza trasą do Przełęczy Dział. Przygotowane zostały: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Droga nad Spławami do Przełęczy Dział, Czarny Dukt, 13 Ultrabiel oraz Droga Rezerwatowa. Obecnie prosimy zabrać ze sobą gorsze narty, ponieważ w śladach mogą występować igliwie oraz gałęzie, występują też w małych ilościach przetarcia na początku tras w Dolinie Białej Lądeckiej oraz na Czarnym Dukcie. W ten weekend nasz Gminny ratrak Miś już nie wyjedzie na trasy, po weekendzie zakończymy sezon biegówkowy 2020/21 w Gminie Stronie Śląskie. Czeski ratrak dzisiaj przygotował trasę w Dolinie Białej Lądeckiej od zielonego szlaku na Rudawiec aż do Białego Spławu, Mały Szengen, Magistralę do Petrzikova oraz szlaki wzdłuż granicy, Pohadkę i Pralinkę. Czesi wyjechali ratrakiem na trasy już po raz ostatni w tym sezonie.

Śniegu jest jeszcze sporo, pogoda piękna więc może warto spędzić kolejny weekend na biegówkach w Górach Bialskich?

Informacja dla narciarzy biegowych z 17 kwietnia 2021 r. Sprostowanie do komunikatu z rana po przejechaniu tras biegowych na nartach po przejeździe ratraka.
W Górach Bialskich, wszystkie trasy biegowe po polskiej stronie są przygotowane, jedynie ratrak nie przygotował trasy do Przełęczy Dział z Wielkiego Rozdroża. Na szlakach panują bardzo dobre warunki, dosypało około 50 cm śniegu. Droga nad Spławami od Długiego Spławu do Przełęczy Suchej przygotowana jest pod klasyk i łyżwę, trasa od Przełęczy Suchej drogą Marianny do Nowej Morawy pod łyżwę i klasyk, 13 Ultrabiel pod klasyk i Droga Doliną Białej Ladeckiej i Biały Spław pod klasyk. Już któryś raz z kolei w tym roku zima nas pozytywnie zaskakuje, oferując to co ma najlepszego czyli śnieg. W tym roku jeszcze nie było takich warunków śniegowych jak obecnie, dlatego warto korzystać. Parkingi w Bielicach są przygotowane, dojazdowa droga do górnych Bielic jest odśnieżona. Dzisiaj było bajecznie, aż miło było popatrzeć na uśmiechnięte twarze pędzących po trasach narciarzy biegowych. Pomimo dużej ilości aut na parkingach, na szlakach biegowych nie ma tłoku. Obecnie na pograniczu polsko - czeskim przygotowanych w Górach Bialskich jest około 70 km tras biegowych przez nasz ratrak gminny i dwa ratraki ze schroniska czeskiego Paprsek. Czy ktoś nie ma jeszcze planów na niedzielę?.....

Informacja dla narciarzy biegowych z dnia 17 kwietnia 2021 r.
W ciągu ostatnich kilku dni w Górach Bialskich spadło około 50 cm śniegu. Korzystając z łaskawości przyrody, postanowiliśmy ponownie wysłać nasz gminny ratrak MIŚ w góry celem przygotowania dla Państwa nowych śladów biegówkowych. Bardzo
dobre warunki śniegowe występują na Drodze w Dolinie Białej Lądeckiej, na Białym Spławie,na Drodze nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, na Czarnym Dukcie oraz na Drodze Rezerwatej. Nasz MIŚ nie wrócił jeszcze z trasy, więc nie podamy Państwu dokładnych informacji w kwestii czy wjechał na trasę 13 Ultrabiel i czy przygotował Drogę Marianny z Nowej Morawy, komunikat uzupełnimy popołudniu jak otrzymamy więcej informacji od operatora ratraka. Temperatura w Górach - 1. Niebo bardzo zachmurzone. Śnieg jest mokry. Prosimy zachowajcie ostrożność na trasach. Postępujmy również zgodnie z procedurami covid-19. Uważajcie na siebie.

Informacja dla narciarzy biegowych z dnia 15 kwietnia 2021 r.

Jeżeli chcecie pojeździć jeszcze na biegówkach to być może jest ku temu ostatnia okazja w sezonie 2020/21Warunki śniegowe na trasach biegowych w Górach Bialskich, po ostatnich kilkudniowych opadach śniegu są bardzo dobre, dopadało około 35 cm świeżego śniegu. Sypać dalej ma do piątku wieczór. Postanowiliśmy, że gminny ratrak "Miś" wyjedzie na trasy, przygotować świeży ślad w sobotę nad ranem. Postaramy się przygotować trasy w Dolinie Białej Lądeckiej, na Białym Spławie, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej oraz na Czarnym Dukcie. Łącznie chcemy przygotować około 20 km tras. Planujemy Drogę nad Spławami przygotować pod klasyk i łyżwę, pozostałe trasy pod styl klasyczny. Droga Marianny z Nowej Morawy, Rezerwatowa oraz 13 Ultrabiel nie będą najprawdopodobniej przygotowywane, wszystko zależy od ilości śniegu w górach. Wcześniej przed opadami na tych odcinkach praktycznie nie było już śniegu. W sobotę rano do godz. 9:00, przekażemy Państwu jak wygląda sytuacja na trasach po ratrakowaniu. Prosimy zachowajcie ostrożność podczas zjazdów, zdrowie jest najważniejsze, śnieg jest mokry i ciężki, na trasie w śladach może występować igliwie oraz drobne gałęzie. Postępujmy również zgodnie z procedurami covid-19. Uważajcie na siebie.

Informacja dla narciarzy biegowych z dnia 12 kwietnia 2021 r.
Warunki na trasach biegowych w Górach Bialskich, po niedzielnych ciepłych wiatrach i wysokiej temperaturze powietrza znacznie się pogorszyły w stosunku do warunków z soboty. Dobre warunki śniegowe występują jeszcze na Drodze w Dolinie Białej Lądeckiej od drugiego stawu p-pożarowego, na Bialym Spławie oraz od Długiego Spławu do schronu turystycznego przy zielonym szlaku turystycznym na Drodze nad Spławami oraz na Małym Szengenie. Niestety inne odcinki dróg są z dużą ilością przetarć, w wielu miejscach jak na Drodze Rezerwatowej, Czarnym Dukcie, 13 Ultrabiel, na Drodze nad Spławami od Drogi Rezerwatowej do Przełęczy Suchej oraz na Drodze Marianny brakuje śniegu. Prosimy zachowajcie ostrożność podczas zjazdów, zdrowie jest najważniejsze. Postępujmy również zgodnie z procedurami covid-19. Uważajcie na siebie.

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GMINIE STRONIE ŚLĄSKIE z dnia 9.04.2021 r. - Góry Bialskie.
Od wtorku w Górach Bialskich spadło około 15 cm śniegu, na trasach biegowych ponownie się zabielilo. Nasz gminny ratrak MIŚ wyjedzie na trasy biegowe i przygotuje dla Was nowy ślad na następujących odcinkach szlaków w sobotę rano: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej i Wielkiego Rozdroża, Łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem oraz Czarny Dukt do parkingu w Bielicach. Warunki wszędzie, na wymienionych odcinkach są od dostatecznych po dobre, problemy występują jedynie w formie przetarć na Czarnym Dukcie oraz w Dolinie Białej Lądeckiej. Na Spławach do Przełęczy Suchej można biegać łyżwą i klasykiem, na pozostałych trasach proponujemy poruszanie się klasykiem. Temperatura w Bielicach - 1.

Czesi również będą w weekend przygotowywać Szengeny oraz Pralinkę i Pohadkę, łącznie na pograniczu polsko - czeskim przygotowanych będzie ponad 40 kilometrów tras biegowych. Warunki są dobre, warto korzystać ponieważ nie wiadomo jak długo potrwa jeszcze zima w Górach. Do zobaczenia na szlakach. Trasy będą gotowe od 9:00 w sobotę!!!

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GMINIE STRONIE ŚLĄSKIE z dnia 4.04.2021 r. - Góry Bialskie.
Od wczoraj w Górach Bialskich spadło około 10 cm śniegu, na trasach biegowych ponownie się zabielilo. Jak już zjecie śniadanko Świąteczne i będziecie mieli ochotę na spalenie kalorii, nabytych podczas Świątecznego nic nie robienia, może warto się troszeczkę poruszać na biegówkach. Nasz gminny ratrak MIŚ, postanowił się przewietrzyć, wyjechał na trasy biegowe i przygotował dla Was nowy ślad na następujących odcinkach szlaków: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej i Wielkiego Rozdroża, Łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem oraz Czarny Dukt do porkingu w Bielicach. Warunki wszędzie, na wymienionych odcinkach są bardzo dobre, małe problemy występują jedynie w formie przetarć na Czarnym Dukcie. Na Splawach do Przełęczy Suchej można biegać łyżwą i klasykiem, na pozostałych trasach proponujemy poruszanie się klasykiem. Temperatura - 2, niebo częściowo zachmurzone, występują jednak przejaśnienia.
Czesi również ratrakowali Szengeny oraz Pralinkę i Pohadkę, łącznie na pograniczu polsko - czeskim przygotowanych jest ponad 50 kilometrów tras biegowych. Warunki są bardzo dobre, warto korzystać ponieważ nie wiadomo jak długo potrwa jeszcze zima w Górach. Do zobaczenia na szlakach.

KOMUNIKAT DOTYCZĄCY NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GMINIE STRONIE ŚLĄSKIE z dnia 2.04.2021 r. - Góry Bialskie.
Jeszcze się nie poddajemy, w Górach Bialskich w Gminie Stronie Śląskie są jeszcze całkiem dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego ale lepiej zabrać ze sobą tzn. żwirówki, ponieważ na trasie występują przetarcia w wielu miejscach. Najlepsze warunki są na trasie w Dolinie Białej Lądeckiej, aczkolwiek na odcinku od parkingu/polany w Bielicach warunki są słabe, śnieg jest bardzo mokry a do tego do skrętu zielonego szlaku na Rudawiec trasa jest zniszczona. Powyżej skrętu warunki są już coraz lepsze, natomiast na wysokości drugiego stawu są już dobre. Jeździmy po śladzie z zeszłego tygodnia, z soboty. Dobre warunki utrzymują się też na Białym Spławie oraz na Drodze nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, na tych odcinkach można biegać klasykiem, na łyżwę jest zbyt miękko. Po stronie czeskiej przygotowane są Szengeny, Pralinka i Pohadka, w niektórych miejscach pojawiają się przetarcia szczególnie w miejscach nasłonecznionych. Po polskiej stronie należy zachować uwagę, ze względu na przetarcia oraz momentami brak śniegu na drogach: Drodze Rezerwatowej, Czarnym Dukcie, Łączniku pomiędzy Wielkim Rozdrożem a Czarnym Duktem, 13 Ultrabiel oraz na Drodze Marianny z Przełęczy Suchej a Nową Morawą. Na Drodze w kierunku Przełęczy Dział są słabe warunki, w kilku miejscach wychodzi już asfalt. Pokrywa śnieżna wynosi od 0 w miejscach nasłonecznionych do 5 cm na Polanie w Bielicach aż do 45 cm na Drodze nad Spławami i Przełęczy Suchej oraz na Białym Spławie a także na Wielkim Szengenie po czeskiej stronie.

Na sobotę są prognozowane opady śniegu (około 15 cm), czeskie ratraki po opadzie wyjadą jeszcze na trasy, nasz gminny ratrak Miś prawdopodobnie też, wszystko jest zależne od ilości śniegu, ile dosypie w dolnych częściach Gór Bialskich oraz czy będzie na minusie. Jeżeli Miś wyjedzie to zostaną przygotowane górne odcinki dróg, Spławy, Szengeny, Pralinaka, Pohadka, okolice Przełęczy Suchej oraz Dolina Białej Lądeckiej oraz Czarny Dukt, jako alternatywa zjazdu z okolic Przełęczy Suchej.

Wszystkie informacje o stanie przygotowanych tras dostępne będą w sobotnim komunikacie. Do zobaczenia na trasach biegowych w Górach Bialskich.

 Informacja dla narciarzy biegowych z tras w Górach Bialskich z dnia 28.03.2021 r
Jak informowaliśmy Państwa w nocy z piątku na sobotę nasz gminny ratrak MIŚ wyjechał w góry, przygotowując świeży ślad na trasach biegowych. Niestety po wczorajszych opadach deszczu stan tras uległ zmianie i tak: warunki nadal są dobre w Dolinie Białej Lądeckiej, na Szengenach po stronie polskiej i czeskiej, na Pralince, Białym Spławie aż do Przełęczy Suchej oraz na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem. W gorszym stanie są odcinki dróg: Droga Rezerwatowa, Czarny Dukt, Droga na Przełecz Dział,Droga Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy oraz 13 Ultrabiel, tam w dolnych oraz bardzo nasłonecznionych częściach tras powstały przetarcia. Najwięcej przetarć jest w dolnym odcinku 13 Ultrabiel i na początku trasy od Wielkiego Rozdroża do Przełęczy Dział, dlatego prosimy o uwagę, szczególnie na zjazdach.

Pokrywa śnieżna wynosi w Górach Bialskich od 10 (parking) do 70 cm (Szengeny i Droga nad Spławami), temperatura na niewielkim plusie, obecnie bez opadu śniegu i deszczu. Ślady pod klasyk są w dobrym stanie, środek pod łyżwę jest bardzo miękki. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej można biegać łyżwą i klasykiem, na pozostałych trasach proponujemy poruszanie się klasykiem

Prosimy, uważajcie na siebie! Postępujcie zgodnie z procedurami covid - 19. Zdrowie jest najważniejsze!

 KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 27.03.2021 r.

W nocy z piątku na sobotę nasz gminny ratrak MIŚ wyjechał na trasy w Górach Bialskich, przygotowując świeży ślad w Dolinie Białej Lądeckiej, na Szengenach po stronie polskiej, Białym Spławie aż do Przełęczy Suchej oraz na Czarnym Dukcie, na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel oraz Drodze Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy.

Pokrywa śnieżna wynosi w Górach Bialskich od 20(parking) do 70 cm (Szengeny i Droga nad Spławami), temperatura na niewielkim minusie, obecnie bez opadu śniegu. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej można biegać łyżwą i klasykiem, na pozostałych trasach proponujemy poruszanie się klasykiem

Prosimy, uważajcie na siebie! Postępujcie zgodnie z procedurami covid - 19. Zdrowie jest najważniejsze

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 25.03.2021 r.

W nocy z piątku na sobotę (26/27 marca) nasz gminny ratrak MIŚ wyjedzie na trasy, przygotowując świeży ślad w Dolinie Białej Lądeckiej, na Szengenach po stronie polskiej, Drodze Rezerwatowej, Białym Spławie aż do Przełęczy Suchej, Drodze z Przełęczy Suchej do Przełęczy Dział przez Wielkie Rozdroże oraz na Czarnym Dukcie, na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel oraz Drodze Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy.

Pokrywa śnieżna wynosi w Górach Bialskich od 20(parking) do 70 cm (Szengeny i Droga nad Spławami), temperatura na niewielkim minusie, obecnie bez opadu śniegu. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej można biegać łyżwą i klasykiem, na pozostałych trasach proponujemy poruszanie się klasykiem
Prosimy, uważajcie na siebie! Postępujcie zgodnie z procedurami covid - 19. Zdrowie jest najważniejsze!

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 22.03.2021 r.

Po niedzielnych opadach śniegu, kolejny raz nasz MIŚ wyjechał na trasy, przygotowując dla Was świeży ślad w Dolinie Białej Lądeckiej, na Szengenach po stronie polskiej, Drodze Rezerwatowej, Białym Spławie aż do Przełęczy Suchej, Drodze z Przełęczy Suchej do Przełęczy Dział przez Wielkie Rozdroże oraz na Czarnym Dukcie, na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel oraz Drodze Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy.

Pokrywa śnieżna wynosi w Górach Bialskich od 25(parking) do 70 cm (Szengeny i Droga nad Spławami), temperatura na niewielkim minusie, obecnie nie ma opadu śniegu. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej można biegać łyżwą i klasykiem, na pozostałych trasach proponujemy poruszanie się klasykiem  Proponujemy trasę na Przełęcz Dział z Bielic przez 13 Ultrabiel i Wielkie Rozdroże. Uważajcie na siebie! Postępujcie zgodnie z procedurami covid - 19. Zdrowie jest najważniejsze!

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 20.03.2021 r.

Kolejny raz w tym tygodniu dosypało śniegu w Górach Bialskich i kolejny raz nasz MIŚ wyjechał na trasy. Świeży ślad został założony w Dolinie Białej Lądeckiej, na Szengenach po stronie polskiej, Drodze Rezerwatowej, Białym Spławie aż do Przełęczy Suchej, Drodze z Przełęczy Suchej do Przełęczy Dział przez Wielkie Rozdroże oraz na Czarnym Dukcie, na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel oraz Drodze Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy.

W górach panuje prawdziwa zima, śniegu jest bardzo dużo, warunki przypominają te z początku stycznia br. Temperatura na niewielkim minusie. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej można biegać łyżwą i klasykiem, na pozostałych trasach proponujemy poruszanie się klasykiem  Uważajcie na siebie! Postępujcie zgodnie z procedurami covid - 19. Zdrowie jest najważniejsze!

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 19.03.2021 r.

Po czwartkowych i dzisiejszych opadach, w Górach Bialskich dosypało ok. 15 cm świeżego śniegu. Kolejny opad przewidywany jest na piątek wieczorem, dlatego tras nie będziemy ratrakować w piątek do południa. Postanowiliśmy, że ratrak wjedzie w sobotę rano na trasy, tak żeby świeży ślad był założony na godzinę 9:00. Przygotujemy Dolinę Białej Lądeckiej, Szengeny po stronie polskiej, Drogę Rezerwatową, Biały Spław aż do Przełęczy Suchej, Drogę z Przełęczy Suchej do Przełęczy Dział przez Wielkie Rozdroże oraz Czarny Dukt, łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel oraz Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy. W Dolinie Białej Lądeckiej możecie Państwo natrafić na prace leśne na pierwszych kilometrach trasy, od parkingu w górnych Bielicach do skrętu na zielony szlak na Rudawiec.

W górach panuje nam prawdziwa zima, śniegu jest bardzo dużo, warunki przypominają te z początku stycznia br. Temperatura na niewielkim minusie. Obecnie bez opadów. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej można biegać łyżwą i klasykiem, na pozostałych trasach proponujemy poruszanie się klasykiem

Uwaga!!!Na parkingu w górnych Bielicach, prosimy o ustawianie samochodów w ten sposób, żeby samochody ciężarowe, które wjadą po drewno miały możliwość przejazdu (PROSIMY NIE ZASTAWIAĆ DROGI), dotyczy to Drogi w Dolinie Białej Lądeckiej oraz Czarnego Duktu. Zapraszamy na trasy biegowe w Górach Bialskich w Gminie Stronie Śląskie.

Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 17 marca 2021r.

Zawiadamiamy wszystkich amatorów biegówek, że wg najnowszych informacji prace leśne w Bielicach zostały przeniesione na czwartek. Zostanie odśnieżony odcinek drogi ok. 500 metrów w Dolinie Białej Lądeckiej, od parkingu w górnych Bielicach do skrętu na zielony szlak turystyczny na Rudawiec. W związku z tym faktem podjęliśmy decyzję o wjeździe ratraka w Góry Bialskie. Ratrak wjedzie dzisiaj na trasy o godz. 11:00 i przygotuje Dolinę Białej Lądeckiej, Szengeny po stronie polskiej, Drogę Rezerwatową, Biały Spław aż do Przełęczy Suchej, Drogę z Przełęczy Suchej do Przełęczy Dział przez Wielkie Rozdroże oraz Czarny Dukt, łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel oraz Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy. O kolejnych odśnieżanych odcinkach dróg, będziemy Państwa informować na bieżąco. Prosimy, zachowajcie ostrożność! UWAGA BARDZO WAŻNE!!!Na parkingu w górnych Bielicach, prosimy o ustawianie samochodów w ten sposób, żeby samochody ciężarowe, które wjadą po drewno miały możliwość przejazdu (PROSIMY NIE ZASTAWIAĆ DROGI), dotyczy to Drogi w Dolinie Białej Lądeckiej oraz Czarnego Duktu.

Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 15 marca 2021 r.

Mamy dla Państwa złą wiadomość. Informujemy wszystkich amatorów biegówek, że od 17 marca 2021 r. (środa) kończymy sezon biegówkowy w Gminie Stronie Śląskie. Powyższa decyzja podyktowana jest rozpoczęciem prac leśnych w Bielicach. Zostaliśmy poinformowani przez Nadleśnictwo Lądek Zdrój, że w Góry Bialskie wjedzie ciężki sprzęt i wszystkie drogi, na których były przygotowane trasy biegowe zostaną odśnieżone...UWAGA!! (wg najnowszych informacji odśnieżanie będzie następowało stopniowo, a my w razie możliwości będziemy Państwa informować na bieżąco, które drogi zostały odśnieżone). Chcieliśmy podziękować Państwu, za pozytywne opinie dotyczące przygotowywanych przez nasz zespół tras biegowych, za podpowiedzi co możemy poprawić, za uśmiech na trasach i dobre słowo. Naprawdę bardzo się staraliśmy w tym roku, chcieliśmy Państwa pozytywnie zaskoczyć i chyba nam się udało Do zobaczenia na trasach biegowych w przyszłym sezonie, oby był równie dobry jak obecny i oczywiście dłuższy. Nasz "MIŚ" teraz udaje się na dłuższy odpoczynek do swojej "gawry", zapadając w letni sen obudzi się jak tylko poczuje powiew Pani Zimy w Nowym Sezonie biegówkowym. Do zobaczenia na trasach

KOMUNIKAT DLA NARCIARZY BIEGOWYCH z 13 marca 2021 r.

W Bielicach ponownie się zabieliło, okazuje się że 15 km od Stronia Śląskiego istnieje zupełnie inny świat, świat w którym rządzi jeszcze Pani Zima, gdzie śniegu jest jeszcze pod dostatkiem i panują naprawdę dobre warunki do uprawiania narciarstwa biegowego.

W sobotę rano (13 marca) nasz gminny ratrak "Miś" założył ślad od parkingu w górnych Bielicach, na polanie, Dolinie Białej Lądeckiej, Białym Spławie, na Szengenach po polskiej stronie, Drodze nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, na Czarnym Dukcie oraz na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem. Na wymienionych trasach warunki do uprawiania narciarstwa biegowego są bardzo dobre. Uwaga! Gorsze warunki są na Drodze Rezerwatowej, 13 Ultrabiel, na Drodze do Przełęczy Dział oraz na Drodze Marianny do Nowej Morawy, tam mogą występować miejscowo oblodzenia oraz ubytki śniegu i drobne kamienie.

Ze względu na ocieplenie, przez weekend warunki będą się pogarszać, kolejne opady śniegu przewidywane są dopiero na wtorek i środę w przyszłym tygodniu.

W Bielicach temperatura jest na lekkim plusie, nie ma opadu deszczu ani śniegu.

Na chwile obecną Droga nad Spławami przygotowana jest pod styl klasyczny i dowolny, na pozostałych odcinkach ślad przygotowany jest pod styl klasyczny. Uwaga w związku z pandemią prosimy nie przekraczać granicy polsko - czeskiej, oczywiście możemy poruszać się częściowo wzdłuż granicy po PRALINCE, MAŁYM i WIELKIM SZENGENIE. Serdecznie zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie na trasy biegowe w Górach Bialskich.

Informacja dla narciarzy biegowych!!!!

W dolinach padał deszcz a w Górach Bialskich spadło 11 cm świeżego śniegu, dlatego w sobotę rano Gminny ratrak "Miś" ponownie wyjedzie na trasy przygotowując dla Was nowy ślad, tak żeby od godziny 9:00 można było na parkingu w górnych Bielicach założyć narty i wyruszyć na szlaki po nowo przygotowanych torach. Szczegółowy komunikat o stanie tras narciarstwa biegowego w Górach Bialskich pojawi się w sobotę, po powrocie ratraka do "bazy" w górnych Bielicach. Serdecznie zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie - Gminy Aktywnej z Natury, gdzie zimą stawia się na rozwój narciarstwa biegowego i zjazdowego a latem na turystykę rowerową.

Dzisiaj jest piękna pogoda, wiatr ustał.... A jak będzie jutro? Sprawdźcie sami

KOMUNIKAT DLA NARCIARZY BIEGOWYCH z 11 marca 2021 r.

Na najbliższy weekend prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne, ma bardzo silnie wiać, padać deszcz i deszcz ze śniegiem, temperatury mają być na plusie. Ale my się nie poddajemy....

W poniedziałek (8 marca) nasz gminny ratrak "Miś" założył ślad od parkingu w górnych Bielicach, na polanie, Dolinie Białej Lądeckiej, Białym Spławie, na Szengenach po polskiej stronie, Drodze nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, na Czarnym Dukcie oraz na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem. Na powyższych trasach warunki do uprawiania narciarstwa biegowego, do czwartku włącznie są dobre. Trochę gorsze warunki są na Drodze Rezerwatowej, 13 Ultrabiel oraz na Drodze Marianny do Nowej Morawy, tam mogą występować miejscowo oblodzenia oraz ubytki śniegu i drobne kamienie.

Ze względu na ocieplenie, przez weekend warunki będą się pogarszać, kolejne opady śniegu przewidywane są dopiero na poniedziałek w przyszłym tygodniu. W wyniku prognozowanych silnych wiatrów, które do nas dotrą w czwartek wieczorem, prosimy o nie wychodzenie na trasy w czasie wichury!

Obecnie w Bielicach temperatura wynosi ok. + 1, wieje słaby wiatr, nie ma opadu deszczu ani śniegu.

W przypadku opadów śniegu w piątek, ratrak wyjedzie na trasy prawdopodobnie w sobotę rano, jeżeli wystąpią opady deszczu ratrak przygotuje ślad dopiero w przyszłym tygodniu.

Na chwile obecną Droga nad Spławami przygotowana jest pod styl klasyczny i dowolny, na pozostałych odcinkach ślad przygotowany jest pod styl klasyczny. Uwaga w związku z pandemią prosimy nie przekraczać granicy polsko - czeskiej, oczywiście możemy poruszać się częściowo wzdłuż granicy po PRALINCE, MAŁYM i WIELKIM SZENGENIE. Serdecznie zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie na trasy biegowe w Górach Bialskich.

Uwaga!!! Prosimy o rozważne korzystanie z tras narciarstwa biegowego w Górach Bialskich w najbliższy weekend, uważajcie na gałęzie i drzewa, które mogą leżeć na trasie po wichurze. Państwa bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Komunikat dla narciarzy biegowych z dnia 9 marca 2021 r.

Dotrzymujemy słowa w kwestii niespodzianki....

Po wczorajszych opadach śniegu, postanowiliśmy wysłać ponownie naszego "Misia" w Góry Bialskie w celu przygotowania Gminnych szlaków narciarstwa biegowego. Nowy ślad założony został od parkingu w górnych Bielicach, na polanie, Dolinie Białej Lądeckiej, Białym Spławie, na Szengenach po polskiej stronie, Drodze nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, na Czarnym Dukcie oraz na łączniku pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem. Prosimy o uwagę, szczególnie podczas zjazdów na Drodze Rezerwatowej, 13 Ultrabiel oraz na Drodze Marianny do Nowej Morawy, tam mogą występować miejscowo oblodzenia oraz ubytki śniegu i drobne kamienie.

Dzisiaj zapowiada się piękna słoneczna pogoda. W Bielicach obecnie panuje prawdziwa Zima warunki do uprawiania narciarstwa biegowego są bardzo dobre. Temperatura - 10. Droga nad Spławami przygotowana jest pod styl klasyczny i dowolny, na pozostałych odcinkach ślad przygotowany jest pod styl klasyczny. Uwaga w związku z pandemią prosimy nie przekraczać granicy polsko - czeskiej, oczywiście możemy poruszać się częściowo wzdłuż granicy po PRALINCE, MAŁYM i WIELKIM SZENGENIE. Uwaga! na mapie bilestopy.cz nie wszystkie nasze nowe ślady zostały zapisane, od pewnego czasu też kolory śladów nie są adekwatne z tym co ma miejsce w rzeczywistości np. po jednodniowym ratrakowaniu pojawia się kolor (powinien być zielony), który informuje, że trasa została przygotowana 3 lub 4 dni temu (kolor czerwony lub granatowy), dlatego prosimy kierować się w wyborze tras naszym komunikatem. Serdecznie zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie na trasy biegowe w Górach Bialskich. Do zobaczenia na szlaku . Zdjęcia przedstawione Państwu poniżej są z poniedziałku, wykonane w czasie zakładania nowych śladów.

Prosimy o zapoznawanie się z naszymi komunikatami przed wyruszeniem na szlak.

Szlak łączy miejscowości położone w dolinach (Bielice, Nowa Morawa, Kamienica, Kletno, Janowa Góra, górna stacja kolei "Żmija" w Ośrodku Narciarskim "Czarna Góra" w Siennej) z wyższymi partiami Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika. Taki przebieg szlaku sprawia, że czekają Państwa łagodne podjazdy z krótkimi stromszymi odcinkami, długie wypłaszczone odcinki na wysokościach ok. 1000 m n.p.m. (Dukt nad Spławami, Droga nad Lejami, Żmijowiec) i zjazdy. Szlak ma charakter liniowy, ale daje możliwość zamykania pętli lub "prawie pętli".

Przebieg wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór dostępny jest na: www.bilestopy.eu  Linia na mapie pokazuje przemieszczanie się ratraka. W zależności od koloru linii, widzicie Państwo kiedy ratrak przejechał po szlaku (zielona -  ślady 1-dniowe, żółta - 2-dniowe, czerwona - 3-dniowe, filotelowa - 4-7 dniowe). Dodatkowe informacje o warunkach podajemy poniżej.

WARUNKI NA SZLAKU

Warunki 19.04.2021 r. 

TRASA

OSTATNI PRZEJAZD RATRAKA

WARUNKI / UWAGI / OSTRZEŻENIA

START: BIELICE N 50° 15.999´  E 16° 59.390´, 750 m n.p.m.

leśne miejsca postojowe 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic

Bielice – Dolina Białej Lądeckiej

19.04.2021 r.

Trasa przygotowana przez ratrak. Stan bardzo dobry. Pokrywa śnieżna o wysokości od 20 do 40 cm.

Pętla Biały Spław

19.04.2021 r.

Trasa przygotowana przez ratrak. Stan bardzo dobry. Pokrywa śnieżna o wysokości od 20 do 40 cm.

Dukt nad Spławami

19.04.2021 r.

Trasa przygotowana przez ratrak. Stan  bardzo dobry.  Pokrywa śnieżna o wysokości od 20 do 40 cm.

Malý Šengen i Velký Šengen

19.04.2021 r.

 www.paprsek.netwww.bilestopy.eu

START: NOWA MORAWA N 50° 15.146´  E 16° 56.965´, 680 m n.p.m.

leśny parking przy drodze na Przełęcz Płoszczyna

Nowa Morawa – Przełęcz Sucha

19.04.2021 r.

Trasa przygotowana przez ratrak. Stan dobry. Pokrywa śnieżna o wysokości od 10 do 45 cm.

13 Ultrabiel

19.04.2021 r.

Trasa przygotowana przez ratrak. Stan  bardzo dobry.  Pokrywa śnieżna o wysokości od 20 do 40 cm.

Droga na Przełęcz Dział

19.04.2021 r.

 Brak warunków. Trasa nie przygotowana przez ratrak.

Droga Rezerwatowa

19.04.2021 r.

Trasa przygotowana przez ratrak. Stan  bardzo dobry.  Pokrywa śnieżna o wysokości od 20 do 40 cm.

Czarny Dukt

19.04.2021 r. 

Trasa przygotowana przez ratrak. Stan  bardzo dobry.  Pokrywa śnieżna o wysokości od 20 do 40 cm.

 

Nowa Morawa –Stacja Narciarska Kamienica

Brak warunków

 

START: STACJA NARCIARSKA KAMIENICA N 50° 15.042´  E 16° 53.558´, 690 m n.p.m

górna stacja kolei „Bolek” (wjazd z Bolesławowa)

Mini pętla

przy Stacji Narciarskiej Kamienica(wejście z górnej stacji kolei „Bolek” lub wzdłuż żółtego szlaku pieszego z Bolesławowa)

Brak warunków

 

START: KAMIENICA N 50° 13.897´  E 16° 53.045´, 680 m n.p.m.

górna część wsi, na wysokości drewnianego mostku na rzece Kamienicy

Kamienica - Droga nad Lejami

Brak warunków

 

START: KLETNO N 50° 14.520´  E 16° 51.198´,  700 m n.p.m.

górna część wsi, parking przy elektronicznej tablicy informacyjnej

Kletno -  tzw. „Biała Droga”

(dojście w kierunku Pętli Góry Młyńsko, Drogi nad Lejami lub Przełęczy Śnieżnickiej)

Brak warunków

 

Pętla Góry Młyńsko

Brak warunków

 

na Przełęcz Śnieżnicką, w kierunku Schroniska PTTK „Na Śnieżniku”

(wzdłuż granicy rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia)

Brak warunków

 

START: JANOWA GÓRA N 50° 15.223´  E 16° 50.319´,  835 m n.p.m., górna część wsi

Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka

Brak warunków

 

START: SIENNA N 50° 14.822´  E 16° 49.154´, 1078 m n.p.m.

górna stacja kolei „Żmija” w ośrodku narciarskim „Czarna Góra”

Żmijowa Polana – Żmijowiec – Przełęcz Śnieżnicka

   

Przełęcz Śnieżnicka –

Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”

   

 

UWAGA! Dysponujemy jednym ratrakiem. Nie należy zakładać, że tam, gdzie akurat zaplanujecie Państwo wycieczkę, szlak będzie doskonale utrzymany. Przed wyjściem w teren proszę czytać nasze komunikaty oraz śledzić przejazd ratraka na www.bilestopy.eu. Trzeba też obserwować pogodę.

UWAGA! Szlak jest utrzymywany, gdy zarówno w dolnych, jak i górnych odcinkach występuje minimum 20 - 30 cm ubitego śniegu. Na drogach występują kamienie i korzenie więc warstwa śniegu musi być na tyle gruba, aby ratrak mógł przejechać bez tarcia o grunt. Ratrak waży 6 ton. Staramy się, aby szlak był utrzymywany, ale niewystarczająca ilość śniegu w dolinach czasami uniemożliwia wyjazd ratraka (pomimo, że wyżej śniegu jest więcej).

UWAGA! W Dolinie Białej Lądeckiej (Bielice), występują zakłócenia w transferze danych z urządzenia GPS w ratraku. Na stronie www.bilestopy.eu nie zawsze pokazuje się linia wskazująca na ostatni przejazd ratraka wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej. Przy planowaniu wycieczek z Bielic, proszę kierować się naszymi komunikatami..

UWAGA! Nadleśnictwo Lądek-Zdrój jest partnerem Gminy Stronie Śląskie w rozwoju narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika i planuje swoją gospodarkę w taki sposób, aby w miesiącach styczeń - marzec na szlaku nie były prowadzone prace leśne. Może się jednak zdarzyć, że służby Administracji Lasów Państwowych będą musiały wjechać do lasu. Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do wjazdu na szlak, jeśli zaistnieje ku temu uzasadniona potrzeba. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce (fragment szlaku będzie zniszczony), będziemy o tym informować na tej stronie.

UWAGA! Trudność poszczególnych odcinków szlaku nie zależy tylko od przewyższenia, ale także od właściwości pokrywy śnieżnej i panującej pogody. Trasa uważana za trudną, przy dobrych warunkach (puszysty, suchy śnieg) może okazać się łatwiejsza od innych odcinków szlaku, przy twardym, czy mokrym śniegu. Przy twardym śniegu i miejsowych oblodzeniach należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na zjazdach. Prosimy o rozwagę i planowanie wycieczek stosownie do swoich umiejętności i kondycji. Warto zadbać o dobre przygotowanie nart.

UWAGA! W sezonie 2016/2017 odcinek Schronisko "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.

FOTORELACJE

Fotorelacja z pierwszego przejazdu ratraka w dniu 31.01.2015 r. i ważne informacje o szlaku na www.facebook.com/stronie: kliknij tutaj  

Fotorelacją ze szlaku, jaka pojawiła się w 2015 r. na portalu www.znajkraj.plkliknij tutaj.

 

IMPREZY

SGBultrabiel.png

11 marca 2017 r. w Bielicach odbędzie się kolejna edycja maratonu narciarskiego SGB Ultrabiel.  Relacje z ubiegłorocznej edycji oraz informacje o edycji w 2017 r. dostępne są na oficjalnej stronie maratonu: www.ultrabiel.pl 

 

Daty innych imprez zaplanowanych na zimę 2016/2017 r. opublikujemy pod koniec 2016 r.


 

WYPOŻYCZALNIE, SERWIS NART BIEGOWYCH, EKWIPUNEK TURYSTYCZNO - SPORTOWY

 • "WILDCAT CENTRUM NARCIARSTWA BIEGOWEGO"
  Stary Gierałtów 5, 57-550 Stronie Śląskie 
  www.wild-cat.pl, tel. 661 926 237, 
  wyspecjalizowana wypożyczalnia nart biegowych, sklep, serwis oraz szkoła narciarstwa biegowego.

 

 • Wypożyczalnia rowerów i nart biegowych Bikeski, Ul. Sportowa 2b, 57-550 Stronie Śląskie, Tel. 577 889 593,
  Email bikeski@op.pl, www. www.bikeski.pl

 

 • "AN-MAR", ul. Jaworowa 16 Stronie Śląskie i Stacja Narciarska Kamienica (przy wyciągu w Kamienicy), tel. 606 241 263www.czarnagora.info/anmarwypozyczalnia/index.html - wypożyczalnie wyposażone w narty biegowe austriackiej marki Fischer i czeskiej marki Sporten (bez rozmiarów dziecięcych), serwis nart

 

 • WINTERSPORT wyciąg narciarski "Bieliczak" w Bielicach, Stacja Narciarska Kamienica (przy parkingu w Bolesławowie), www.wintersport.com.pl, tel. 880 300 777, 888 394 148, 788 302 300, 788 064 063  - wypożyczalnia

 

 • Ośrodek Górski "CZARNA GÓRA" w Siennej, www.czarnagora.pl - wypożyczalnia i serwis nart

 

 • Sklep Górski BONGO, Kościuszki 39, Stronie Śląskie, tel. 785 958 849, pn - pt 9.00-17.30, sb 9-15.00 - odzież i ekwipunek turystyczno - sportowy, smary do nart, narty i kijki biegowe - na zamówienie

OZNAKOWANIE I PRZEBIEG SZLAKU

DSC_1142.jpeg

Szlak oznakowany jest drewnianymi tyczkami z drogowskazami w kolorze pomarańczowo-czarnym. Miejsca startu znajdują się w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej (górna stacja kolei linowej  "Żmija" w Ośrodku Narciarskim "Czarna Góra").

 

okładka mapy szlak narciarstwa biegowego Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika 2014..jpeg

Zobacz mapę (7 MB): szlak narciarstwa biegowego Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika oprac 2014 r.jpeg i jej opis (5,2 MB): opisy poszczególnych odcinków szlaku oprac 2014 r.jpeg.

 W Stroniu Śląskim mapy dostępne są w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, w siedzibie PTTK  oraz w Urzędzie Miejskim w Stroniu Śląskim (pok. 11).

OPIS POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW

Stopień trudności: ● łatwy / ●● średni / ●●● trudny             Kierunek: ↑ z dolin w góry   ↓ z gór w doliny

Polecane początkującym narciarzom:

 ● pętla na polanie tuż za zimowymi miejscami postojowymi w Bielicach (ok. 800 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic), na początku szlaku z Bielic w kierunku schroniska Paprsek

↑↓●● Bielice – Dolina Białej Lądeckiej

Nietrudne trasy, z niedługimi stromszymi odcinkami:

↑↓●● Bielice – Dolina Białej Lądeckiej - Pętla Biały Spław – Bielice

↑↓●● Kletno - pętla góry Młyńsko – Kletno

↑↓●● Sienna – Żmijowiec – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” – Janowa Góra – Sienna

Długie podjazdy/zjazdy, wymagające doświadczenia w poruszaniu się na biegówkach w terenie górskim:

↑●● ↓ ●●● Kletno – Droga nad Lejami

↑●● ↓ ●●● Kamienica – Droga Nad Lejami

↑●● ↓ ●●● Kletno – Przełęcz Śnieżnicka

↑●● ↓ ●●● Nowa Morawa – Przełęcz Sucha

 

Start: BIELICE, Góry Bialskie, N 50° 15.999´  E 16° 59.390´, 745 m n.p.m.,

miejsca postojowe 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic

Bielice – Dolina Białej Lądeckiej –  schronisko Paprsek

↔ 6,8 km   ↑suma podejść 315 m   ↓suma zejść 87 m   trudność szlaku ↑↓●●

- najkrótszy szlak z Bielic do czeskiego schroniska Paprsek (www.paprsek.net)

- szlak łagodnie wznosi się wzdłuż doliny rzeki Białej Lądeckiej

- szlak przecina pętlę Biały Spław i Dukt nad Spławami, którymi biegną transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen, dzięki którym istnieje wiele możliwości wydłużenia wycieczki

- na 5 km szlaku schodzimy na oznakowany skrót do granicy państwa, którą biegną ratrakowane szlaki Malý Šengen i Malá Pralinka prowadzące na polanę Palaš, skąd dotrzemy do schroniska Paprsek

Pętla Biały Spław

↔ 4,4 km    trudność szlaku ↑↓●●

- pętla rozpoczyna się 4,3 km od zimowych miejsc postojowych w Bielicach i prowadzi ku źródłom rzeki Białej Lądeckiej, wzdłuż wąskiej, zacisznej doliny potoku Biały Spław

- jest to bardzo urokliwy, zaciszny  fragment Gór Bialskich

- podejście w górę doliny potoku Biały Spław jest dość strome, następnie szlak wypłaszcza się, a po osiągnięciu najwyższego punktu, łagodnie opada w kierunku Duktu nad Spławami

- na pętli Biały Spław włączają się transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen, które po polskiej stronie biegną równolegle z Duktem nad Spławami i którymi dotrzeć można na polanę Palaš, skąd niedaleko do schroniska Paprsek

Dukt nad Spławami

↔ 10,1 km  (od skrzyżowania ze szlakami Malý i Velký Šengen idąc z Bielic do Przełęczy Suchej)

trudność szlaku ↑↓●

- na Dukt nad Spławami wchodzimy 5 km powyżej zimowych miejsc postojowych w Bielicach

- Dukt nad Spławami to leśna stokowa droga, biegnąca wzdłuż rezerwatu przyrody Puszcza Śnieżnej Białki

- w kilku miejscach odsłaniają się widoki na góry

- 150 m przed skrzyżowaniem z zielonym szlakiem pieszym (szlak prowadzi z Bielic, jeśli zaistnieje taka potrzeba, można odpiąć narty i wzdłuż szlaku wrócić do Doliny Białej Lądeckiej) oraz na Przełęczy Suchej znajdują się małe, zadaszone, zabudowane schrony turystyczne

- równolegle z Duktem nad Spławami biegną czeskie szlaki  Malý Šengen i Velký Šengen, które skręcają z Duktu w kierunku granicy państwa i prowadzą do czeskiego schroniska Paprsek. Warto  skorzystać z nich, aby wydłużyć sobie wycieczkę do/z schroniska Paprsek.


Start: NOWA MORAWA, Góry Bialskie, N 50° 15.146´  E 16° 56.965´, 985 m n.p.m.

leśne miejsca postojowe, z zadaszoną wiatą i miejscem na grilla, na końcu wsi, przy drodze w kierunku przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna

Nowa Morawa – Droga Marianny – Przełęcz Sucha

↔ 3,9 km   trudność szlaku ↑●● ↓ ●●●

- przez ok. 1,5 km nachylenie jest małe, potem strome podejście na Przełęcz Suchą

- za Przełęczą Suchą dalej szlak prowadzi Duktem nad Spławami - łatwym szlakiem o minimalnych przewyższeniach

- ok. 2,5 km za Przełęczą Suchą szlak łączy się z transgraniczną  pętlą Velký Šengen prowadzącą do schroniska Paprsek (+5,5 km)

Nowa Morawa – Stacja Narciarska Kamienica

↔ 4,2 km  trudność szlaku ↑↓ ●●

- przecinamy drogę asfaltową i wchodzimy na leśny szlak

- ten odcinek szlaku ma łagodny charakter interwałowy: najpierw obniża się, następnie wznosi się i ponownie opada

- szlak prowadzi w kierunku Przełęczy Staromorawskiej, skąd możemy udać się na Drogę nad Lejami lub w kierunku stoku narciarskiego Stacji Narciarskiej Kamienica (od stoku narciarskiego odchodzą dwie "nitki" szlaku, tworzące krótką, 2 km pętlę)

- ostrożnie, skrajem stoku możemy zejść do "Karczmy u Anioła" w Kamienicy na odpoczynek/posiłek

 

Start: STACJA NARCIARSKA KAMIENICA , Masyw Śnieżnika, N 50° 15.042´  E 16° 53.558´, 675 m n.p.m.

górna stacji kolei „Bolek”, wjazd z Bolesławowa

Mini pętla przy Stacji Narciarskiej Kamienica

↔ 2 km   trudność szlaku ↑● ↓●●

- na pętlę można wejść z górnej stacji kolei "Bolek" lub z żółtego szlaku pieszego z Bolesławowa (obok Góry Oliwnej), ostrożnie przecinając stok narciarski

- pętla składa się z dwóch krótkich leśnych odcinków: dolny biegnie fragmentem żółtego szlaku pieszego, górny wchodzi do lasu poniżej górnej stacji kolei "Bolek". Obydwa odcinki łączą się w lesie, co daje możliwość zatoczenia pętli (spina ją fragment stoku narciarskiego. Prosimy o ostrożne poruszanie się po stoku!)

- będąc na pętli można wyruszyć na dalsze odcinki szlaku - w kierunku Nowej Morawy lub Drogi nad Lejami

StartKAMIENICA, Masyw Śnieżnika, N 50° 13.897´  E 16° 53.045´, 680 m n.p.m.

górna część wsi, na wysokości drewnianego mostku

Kamienica – Droga nad Lejami – Siodło pod Porębkiem – Kamienica

↔ 12,1 km   trudność szlaku ↑●● ↓●●● 

- szlak okrąża wysoko położoną dolinę rzeki Kamienicy i stanowi najbardziej widokowy fragment całego szlaku narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie: od strony Kamienicy widoki na Śnieżnik, a od strony Kletna - szeroka panorama Gór Złotych i Bialskich oraz gór Rychlebskich i pasma Wysokiego Jesionika (z Pradziadem 1491 m n.p.m.)

-  po pierwszym stromym odcinku na samym początku szlaku, czeka nas łagodne, ale długie podejście w kierunku Drogi nad Lejami,

- na Siodle pod Porębkiem kierujemy się w prawo w stronę góry Młyńsko. Dalej niebieskim szlakem pieszym zjeżdżamy do Kamienicy.

UWAGA! Odcinek niebieskiego szlaku pieszego między Młyńskiem, a szosą w Kamienicy (3 km) nie jest ratrakowany, ale stanowi szeroką leśną drogę, którą warto wykorzystać, aby wycieczkę na Drogę nad Lejami zamknąć w pętlę.


Start: KLETNO, Masyw Śnieżnika, N 50° 14.520´  E 16° 51.198´,  700 m n.p.m.

parking przy elektronicznej tablicy informacyjnej

Kletno – Pętla Góry Młyńsko – Kletno

 ↔ 10 km   trudność szlaku ↑↓●● 

- najtrudniejszy fragment szlaku stanowi podejście z parkingu na Siodło pod Porębkiem, droga dość stromo wznosi się na długości ok. 1,3 km, pozostała część szlaku jest łatwa

- górę Młyńsko najlepiej okrążyć kierując się najpierw na jej wschodnie zbocze (od strony Kamienicy)

-  od strony Kamienicy szlak łagodnie obniża się, a od strony Kletna, łagodnie wznosi się

- na trasie piękne widoki na dolinę Kleśnicy, Żmijowiec i Rudkę

Kletno – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK Na Śnieżniku”

↔ 6,1 km   trudność szlaku ↑●● ↓●●● 

- wymagający podjazd/zjazd, polecany osobom mającym wprawę w poruszaniu się na biegówkach w górach

- pierwszy odcinek równolegle z podejściem w kierunku Pętli Góry Młyńsko oraz Drogi nad Lejami, a dalej odbijamy równolegle ze szlakami rowerowymi ER2 i nr 9

- w drodze powrotnej, jadąc z górki, należy zachować ostrożność

Kletno – Siodło pod Porębkiem – Droga nad Lejami – Kamienica – Siodło pod Porębkiem – Kletno

↔ 15,2 km   trudność szlaku ↑↓●● 

- szlak okrąża wysoko położoną dolinę rzeki Kamienicy i stanowi najbardziej widokowy fragment całego szlaku narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie: od strony Kamienicy widoki na Śnieżnik, a od strony Kletna - szeroka panorama Gór Złotych i Bialskich oraz gór Rychlebskich i pasma Wysokiego Jesionika (z Pradziadem 1491 m n.p.m.)

- z parkingu przez ok. 1,3 km dość strome podejście w kierunku Siodła pod Porębkiem

- jeśli chcemy zamknąć trasę w pętlę, najpierw kierujemy się w stronę Pętli Góry Młyńsko i  zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku pieszego, zjeżdżamy do szosy w Kamienicy,

UWAGA! Odcinek niebieskiego szlaku pieszego między Młyńskiem, a szosą w Kamienicy (3 km) nie jest ratrakowany, ale stanowi szeroką leśną drogę, którą warto wykorzystać, aby wycieczkę na Drogę nad Lejami zamknąć w pętlę.

- na szosie kierujemy się w lewo, wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego, który po 200 m wprowadzi nas na leśną drogę, którą powrócimy do  Siodła pod  Porębkiem, a stąd,  znaną nam już drogą - na parking w Kletnie.

Start: JANOWA GÓRA, N 50° 15.223´  E 16° 50.319´,  835 m n.p.m.

 

górna część wsi

Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”

↔ 5,7 km   trudność szlaku ↑↓●●

Najkrót­szy szlak biegówkowy do Schroniska „Na Śnieżniku”, prowadzący piękną leśną drogą. Dość strome podejście na pierwszym odcinku oraz pomiędzy Przeł. Śnieżnicką a schroniskiem. Piękne widoki na góry spod schroniska. Powrót tą samą drogą. Przy zjeździe proszę zachować ostrożność.

 

Start: SIENNA, Ośrodek Narciarski Czarna Góra", górna stacja kolei „Żmija”

N 50° 14.822´  E 16° 49.154´, 1078 m n.p.m.

Górna stacja kolei "Żmija" w Ośrodku Narciarskim „Czarna Góra” w Siennej – Żmijowa Polana – Żmijowiec - Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”

 ↔  5,6 km   trudność szlaku ↑↓●●

Wjeżdżamy koleją "Żmija" na Żmijowiec. Z górnej stacji kolei kierujemy w stronę Żmijowej Polany. Przed nami łatwa i piękna widokowo trasa grzbietem Żmijowca. Po lewej Góry Złote i Bialskie, po prawej Dolina Nysy Kłodzkiej, Góry Bystrzyckie i Orlic­kie. Z Przeł. Śnieżnickiej do schro­niska dość strome podejście.

Polecamy powrót do Siennej przez Ja­nową Górę (w Janowej Górze kończy się szlak, do Siennej schodzimy wzdłuż drogi asfaltowej). Długość całej wycieczki: ok. 12 km.

Start: SCHRONISKO PTTK „Na Śnieżniku”,  N 50° 12.480´  E 16° 49.949´, 

Schronisko „PTTK Na Śnieżniku” – Przełęcz Puchacza  

 5,5 km   trudność szlaku ↑↓●● 

UWAGA! W sezonie 2016/2017 odcinek Schronisko PTTK "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.

Wspaniała trasa, biegnąca zboczem Małego Śnieżnika. Piękne widoki na Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz dolinę Nysy Kłodzkiej. Na Przełęczy Puchacza wiata turystyczna. Po czeskiej stronie wspaniały stokowy szlak biegowy z Horni Morawa, gdzie znajduje się „Relax & Sport Resort Dolní Morava” (z Przełęczy Puchacza kierujemy  się w prawo, na południe). Powrót tą samą drogą.

 

GDZIE  WŁĄCZYĆ SIĘ W CZESKIE SZLAKI BIEGOWE?

 • 5 km od zimowych miejsc postojowych w Bielicach (700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic) szlak łączy się z transgranicznymi szlakami Malý Šengen i Velký Šengen, które są regularnie utrzymywane przez czeski ośrode­k narciarski Snowpark Paprsek (www.paprsek.net). Schronisko Paprsek stanowi popularny cel wycieczek z Bielic. Wokół Paprska regularnie ratrakowanych jest ok. 80 km szlaków narciarstwa biegowego (6 pętli zbiegających się przy polanie Palaš, 500 m od schroniska Paprsek).

Velký Šengen ↔ 17 km rekreacyjny szlak biegnący z Paprska trasą warstwicową, przekracza granicę na Siodle pod Rudawcem (po polskiej stronie biegnie równolegle ze szlakiem czarno-pomarańczowym do Bielic), dalej Duktem nad Spławami, okrąża górę Postawna i granicą wraca na przełęcz pod Palašem. Oznakowanie czerwone.

Malý Šengen ↔ 8 km  łatwy szlak biegnący pasem granicznym. Przechodzi na polską stroną na Przełęczy pod Działem, gdzie łączy sie z pętlą Velký Šengen i wraca z nią do punktu startu. Oznakowanie czerwone.

Malá Pralinka ↔ 3 km  Rekreacyjna pętla, doskonała dla początkujących. Oznakowanie żółte.

Pralinka ↔ 8 km Łatwa grzbietowa pętla, biegnąca wzdłuż pasa granicznego. Biegaczom towarzyszy bajkowa leśna sceneria. Po drodze też ładne odkrycia widokowe w kierunku Kuncic. Oznakowanie żółte.

Pohádka (Smrk) ↔ 9,7 km Szlak biegnie pod górą Travna, następnie granicą państwa do szczytu Smrk (1125 m), wraca przez rozdroże Císařská bouda. Oznakowanie zielone.

 • Ze szlaku na Drodze nad Lejami (dojście z Kamienicy lub Kletna), żółtym szlakiem pieszym można podejść (stosunkowo stroma ryza) na granicę państwową (Głęboka Jama) i stąd zejść na szlak narciarski po czeskiej stronie, którym dostaniemy się do czeskiego schroniska Návrší (www.navrsi.eu).
 • Za Przełęczą Płoszczyna (dojazd samochodem przez Nową Morawę) można włączyć się w szlak utrzymywany przez Staré Město (www.staremesto.info), tworzący pętlę o długości 24,5 km i biegnący w pobliżu ośrodków narciarskich w miejscowościach Kunčice (www.skikuncice.cz) i Stříbrnice (www.skikralicak.cz). Samochód można zostawić na Przełęczy Płoszczyna. W dawnym domku granicznym działa mały punkt gastronomiczny.
 • Po czeskiej stronie Przełęczy Puchacza (przy czym szlak Schronisko PTTK "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie jest utrzymywany) wejść można na szlak biegowy biegnący trawersem po wschodnim zboczu Puchacza i Trójmorskiego Wierchu do ośrodka narciarskiego  Dolni Morava (www.dolnimorava.cz), znanego z unikalnej wieży widokowej w formie wijącej się promenady "Sky Walk". Odległość z Przełęczy Puchacza do parkingu Pod Klepáčem - 5 km. Jest to fragment dłuższego szlaku biegówkowego Šanov – Przełęcz Puchacza (22 km). Wspaniałe widoki na Masyw Śnieżnika i czeskie doliny.