Narciarstwo biegowe

 

WAŻNE KOMUNIKATY

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 6.03.2021 r.

Dzisiaj i jutro zapowiada się piękna słoneczna pogoda. W Bielicach obecnie panuje prawdziwa Zima warunki do uprawiania narciarstwa biegowego są fantastyczne. Temperatura - 6. Jest po prostu bajkowo. Gminny ratrak Miś przygotował dzisiaj dla Was wszystkie szlaki narciarstwa biegowego w Górach Bialskich, nowy ślad założony jest od parkingu w górnych Bielicach, na polanie, Dolinie Białej Lądeckiej, Białym Spławie, na Szengenach po polskiej stronie, Drodze nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, na Czarnym Dukcie, Drodze z Wielkiego Rozdroża do Przełęczy Dział. Niewielkie utrudnienia pojawiają się na 13 Ultrabiel, Drodze Marianny do Nowej Morawy oraz na Drodze Rezerwatowej (utrudnienia w postaci drobnych kamieni wygrzebanych przez ratrak podczas zakładania śladów). Reasumując w Górach Bialskich po stronie polskiej przygotowane są wszystkie szlaki narciarstwa biegowego. Zatem zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie na trasy biegowe w Górach Bialskich, przygotowywane po to żeby Państwu jeździło się lepiej i bezpieczniej. Uwaga w związku z pandemią prosimy nie przekraczać granicy polsko - czeskiej, oczywiście możemy poruszać się częściowo wzdłuż granicy po PRALINCE, MAŁYM i WIELKIM SZENGENIE. Do zobaczenia na szlaku. Uwaga! na mapie bilestopy.cz nie wszystkie nasze nowe ślady zostały zapisane, dlatego prosimy się kierować w wyborze tras naszym komunikatem.

 KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 2.03.2021 r.
Planujemy przygotować trasy biegowe w Górach Bialskich, założyć nowy ślad po opadach śniegu, które są przewidziane wg prognoz na najbliższy czwartek i piątek (4, 5 marca). Ratrak wyjedzie na trasy w piątek wieczorem lub w sobotę rano. Obecnie pomimo odwilży, trasy w Górach Bialskich są dobrze przygotowane. Najlepsze warunki panują od wysokości ok. 850 mnpm czyli na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami aż do Przełęczy Suchej i dalej do Wielkiego Rozdroża, na Drodze Marianny do Nowej Morawy warunki są dobre (rano ślad może być oblodzony, popołudniu warunki są lepsze). Na 13 Ultrabiel oraz na Drodze na Przełęcz Dział pojawiają się w kilku miejscach przetarcia. Podobnie jest na drodze w Dolinie Białej Lądeckiej, gdzie na pierwszych 1,5 kilometra (do skrętu na Rudawiec) możecie napotkać na problemy w postaci roztopionego śniegu, który wieczorem przy niskich temperaturach zamienia się w lód. Początek trasy na Czarnym Dukcie też jest w kilku miejscach z przetarciami. Od samego parkingu w górnych Bielicach da się poruszać na nartach. Ogólnie jak na wiosenne temperatury, stan tras narciarstwa biegowego w Górach Bialskich w Gminie Stronie Śląskie jest dobry. Serdecznie do nas zapraszamy nie tylko narciarzy biegowych ale także turystów pieszych. Bielice są doskonałym miejscem do wyjść na okoliczne szczyty, takie jak Kowadło, Rudawiec, Brousek, Travna Hora, Pasieczna, Smrek, Czernica czy Przełęcz Trzech Granic. Do zobaczenia na szlaku. 

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 27.02.2021 r.
Pomimo odwilży w Górach Bialskich nadal rządzi Pani Zima. Poniżej przedstawiamy Wam zdjęcia z dzisiejszego wyjazdu na biegówki od Bielic przez Dolinę Białej Lądeckiej, Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej i dalej Czarnym Duktem do parkingu w Bielicach. Trasy zostały przygotowane przez naszego Misia, na wszystkich odcinkach po stronie polskiej oprócz Drogi Rezerwatowej. Do skrętu na Rudawiec przy zielonym szlaku, na trasie jest bardzo mokro, wieczorem rozmokły śnieg przechodzi w lód, dlatego trzeba uważać na pierwszym kilometrze od parkingu, podobna sytuacja jest na Czarnym Dukcie. Powyżej tego odcinka warunki są bardzo dobre, śniegu jest ponad 50 cm a na pograniczu polsko - czeskim nawet do 60 cm. Na Szengenach dzisiaj temperatura wynosiła ok - 2 stopnie. Serdecznie zapraszamy w Góry Bialskie na Gminne trasy narciarstwa biegowego. Załączona mapka obrazuje stan przygotowanych tras. 

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 25.02.2021 r.

Przez chwilę się nie odzywaliśmy w sprawie komunikatów narciarskich, więc jesteśmy Państwu winni słów kilka w kwestii wyjaśnienia co się dzieje na naszych szlakach biegowych. MIŚ jest już po serwisie i czuje się bardzo dobrze, postanowiliśmy skrócić jego lenistwo i żeby Państwu jeździło się lepiej i bezpieczniej, wyślemy MISIA w piątek wieczorem na szlaki biegowe w Górach Bialskich, tak żeby założyć ślad na weekend.

Pomimo odwilży sytuacja śniegowa na szlakach biegowych jest dobra, ślad który został założony w zeszłą sobotę trzyma się dobrze. Na nartach można poruszać się już od parkingu w górnych Bielicach, im wyżej tym warunki są lepsze. Na parkingu leży kilka centymetrów śniegu, na Drodze nad Spławami śniegu jest jeszcze około 40 cm a na Przełęczy Suchej nawet 45 cm. Czeskie ratraki wczoraj i dzisiaj przygotowały Szengeny, Pralinkę i Pohadkę. Na Szengenach oraz na Drodze nad Spławami można biegać łyżwą, pozostałe odcinki szlaków przygotowane są pod klasyk. Uwaga!!! W nocy pojawiają się przymrozki, dlatego uważajcie na siebie, szczególnie na zjazdach, ponieważ ślady mogą być miejscami zalodzone. W dzień temperatury dochodzą do +18 stopni. Dzisiaj pogoda jest piękna, panoramy szczególnie z Brouska, Travnej Hory oraz z ławeczki przed Przełęczą Dział będą przepiękne. Serdecznie zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie, w Góry Bialskie, zima pomału odchodzi ale my na jej odwrót się nie zgadzamy i dalej trasy biegowe dla Was przygotowujemy. Do zobaczenia na szlakach. 

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 20.02.2021 r.

W Górach Bialskich nadal rządzi zima, warunki do uprawiania narciarstwa biegowego są bardzo dobre. Nowy ślad założony został na następujących odcinkach szlaków biegowych: od parkingu w górnych Bielicach ratrak przygotował polanę (do nauki jazdy na nartach biegowych), Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Szengeny (po polskiej stronie), Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Rezerwatową, Czarny Dukt (od Drogi nad Spławami do parkingu w górnych Bielicach), łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel, Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy oraz szlak do Przełęczy Dział. Łącznie przygotowanych jest ok. 60 km szlaków biegowych. Pomimo odwilży w Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 15 (parking w górnych Bielicach) do 60 cm śniegu (powyżej wysokości 900 mnpm).

Temperatura powietrza wynosi ok. - 5.Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych na pograniczu polsko-czeskim wynosi ok. 150 km. Trasy przygotowane są głównie pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej oraz na Czarnym Dukcie można biegać stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę. Szczegółowa informacja o stanie utrzymania szlaków dostępna jest na stronie www.bilestopy.cz.

Zapraszamy do odwiedzenia tras biegowych w Gminie Stronie Śląskie w Górach Bialskich: wejście na szlaki od parkingu w górnych Bielicach oraz od parkingu w Nowej Morawie.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 18.02.2021 r.

Dzisiaj nasz ratrak przejdzie serwis ale przed przymusowym postojem, wysłaliśmy w czwartek rano naszego "MISIA" do przygotowania dla Was szlaków biegówkowych, nowy ślad założony został na następujących odcinkach: od parkingu w górnych Bielicach przygotował polanę (do nauki jazdy na nartach biegowych), Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Szengeny (po polskiej stronie), Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Rezerwatową, Czarny Dukt (od Drogi nad Spławami do parkingu w górnych Bielicach), łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel. Łącznie przygotowanych jest ok. 50 km szlaków biegowych. Pomimo odwilży w Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 20 (parking w górnych Bielicach) do 65 cm śniegu (powyżej wysokości 900 mnpm).

Temperatura powietrza wynosi ok. +2. Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych na pograniczu polsko-czeskim wynosi ok. 120 km. Trasy przygotowane są głównie pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej oraz na Czarnym Dukcie można biegać stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę. Szczegółowa informacja o stanie utrzymania szlaków dostępna jest na stronie www.bilestopy.cz.

Zapraszamy do odwiedzenia tras biegowych w Gminie Stronie Śląskie w Górach Bialskich: wejście na szlaki od parkingu w górnych Bielicach oraz od parkingu w Nowej Morawie. Zawsze świeże komunikaty o przygotowaniu tras narciarskich na Cetik Stronie Śląskie

 

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 16.02.2021 r.

Szanowni narciarze biegowi! Nasz gminny ratrak "Mis" chwilowo musiał zapaść w sen zimowy, jutro odwiedzi go specjalistyczny serwis aż z Nowego Sącza. Nic złego naszemu "Misiowi" się nie stało, bardzo o niego dbamy, więc takie przeglądy są konieczne co jakiś czas. "MIŚ" wyjedzie ponownie na trasy w Górach Bialskich w czwartek rano, tak żeby na weekend przygotować dla Państwa wszystkie nasze trasy. Serdecznie zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie, Gminy Aktywnej z Natury, w której zimą nie można się nudzić. Komunikaty o stanie tras biegowych w Gminie stronie Śląskie opracowywane są przez Informację Turystyczną/CETiK w Stroniu Śląskim i dostępne są na facebooku CETiK-u. 

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 14.02.2021 r.

Walentynki na nartach biegowych w Górach Bialskich ♥️♥️♥️Ratrak MIŚ serdecznie zaprasza ♥️♥️♥️ Jeżeli kochasz narty i swoją drugą połówkę zabierz ja jutro na narty biegowe w Góry Bialskie ♥️Ratrak Miś, serdecznie zaprasza, zapewniając że jutro przygotuje dla Was pięknie trasy narciarstwa biegowego. Ślad zostanie założony na wszystkich odcinkach szlaków biegowkowych w Górach Bialskich po stronie polskiej, rozpoczynając od polany w Bielicach poprzez Dukt nad Spławami do Przełęczy Suchej, wszystkie łączniki aż do Przełęczy Dział, zjedzie też do Nowej Morawy. Czy jutro spotykamy się w Bielicach? Dzisiaj na trasach było tak. Jutro postaramy się żeby było podobnie. A wszystko po to żebyście mogli Dzień Zakochanych spędzić w pięknej zimowej scenerii.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 12.02.2021 r.

W Górach Bialskich sypie śnieg, spadło od wczoraj ok. 20 cm. świeżego puchu, ponownie wysłaliśmy naszego "MISIA" do przygotowania dla Was szlaków biegówkowych, nowy ślad założony został na następujących odcinkach: od parkingu w górnych Bielicach przygotował polanę (do nauki jazdy na nartach biegowych), Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Szengeny (po polskiej stronie), Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Rezerwatową, Czarny Dukt (od Drogi nad Spławami do parkingu w górnych Bielicach), Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy, łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel, drogę od Wielkiego Rozdroża (tzn. Pięć Dróg) do Przełęczy Dział. Łącznie przygotowanych jest ok. 60 km szlaków biegowych. W Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 35 (parking w górnych Bielicach) do 85 cm śniegu (powyżej wysokości 900 mnpm).

Temperatura powietrza wynosi ok. -10. Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych w Górach Bialskich po stronie polsko-czeskiej wynosi ok. 150 km. Trasy przygotowane są pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej oraz od Wielkiego Rozdroża do Przełęczy Dział można biegać stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę. Szczegółowa informacja o stanie utrzymania szlaków dostępna jest na stronie www.bilestopy.cz.

Zapraszamy do odwiedzenia tras biegowych w Górach Bialskich: wejście na szlaki od parkingu w górnych Bielicach oraz od parkingu w Nowej Morawie. Serdecznie zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie. Zawsze świeże komunikaty o przygotowaniu tras narciarskich na Cetik Stronie Śląskie. Trasy staramy się przygotowywać codziennie, a wszystko po to aby Państwu jeździło się lepiej.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 11.02.2021 r.

Informacja o przygotowaniu tras nad Zalewem w Starej Morawie.

W Górach Bialskich ponownie poprószyło, spadło ok. 20 cm. świeżego śniegu, gminny ratrak "MIŚ" wyruszył na szlaki biegowe, przygotowując dla Państwa następujące odcinki: od parkingu w górnych Bielicach przygotował polanę (do nauki jazdy na nartach biegowych), Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Szengeny (po polskiej stronie), Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Rezerwatową, Czarny Dukt (od Drogi nad Spławami do parkingu w górnych Bielicach), Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy, łącznik pomiędzy Czarnym Duktem a Wielkim Rozdrożem, 13 Ultrabiel, drogę od Wielkiego Rozdroża (tzn. Pięć Dróg) do Przełęczy Dział. Łącznie przygotowanych jest ok. 60 km szlaków biegowych. W Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 20 (parking w górnych Bielicach) do 70 cm śniegu (powyżej wysokości 900 mnpm).

Temperatura powietrza wynosi ok. -11. Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych w Górach Bialskich po stronie polsko-czeskiej wynosi ok. 150 km. Trasy przygotowane są pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej oraz od Wielkiego Rozdroża do Przełęczy Dział można biegać stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę.

Czeskie ratraki przygotowały: Wielki i Mały Szengen (po stronie czeskiej), Pralinkę, Magistralę, Pohadkę, szlak do Petrikova, trasę Paprsek - Velke Vbrno szlak z Paprska w kierunku Przełęczy Płoszczyna. Za utrzymanie szlaków w Górach Bialskich na polsko - czeskim pograniczu odpowiadają dwa ratraki z Snowpark Paprsek oraz jeden Gminy Stronie Śląskie - "MIŚ" (którym zawiadamia CETiK - Stronie Śląskie).

Na piątek i sobotę przewidziane są dalsze opady śniegu, w niedzielę ma być słonecznie. Kolejny raz ratrak wyjedzie prawdopodobnie w piątek wieczorem, wszystko zależne jest od opadów śniegu w górach. Zapraszamy do odwiedzenia tras biegowych w Górach Bialskich: wejście na szlaki od parkingu w górnych Bielicach oraz od parkingu w Nowej Morawie. Serdecznie zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie. Zawsze świeże komunikaty o przygotowaniu tras narciarskich na Cetik Stronie Śląskie

 Uwaga!!! Nowość!!!!

Informujemy, że w czwartek (11 lutego 2021) zostanie przygotowana trasa biegowa nad Zalewem w Starej Morawie Stroński Park Aktywności "Jaskinia Niedźwiedzia" sp. z o.o. Wg informacji uzyskanych ze Strońskiego Parku Aktywności informujemy, że z trasy będzie można korzystać od rana do zmierzchu, nie będzie oświetlona. Trasa będzie udostępniona od 12 lutego 2021 r.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 8.02.2021 r.

Po dzisiejszym dużym opadzie śniegu w Górach Bialskich, ratrak wyjedzie ponownie na trasy ok. godz. 12:00 w południe. Przygotuje dla Państwa świeży ślad na następujących odcinkach: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Droga nad Spławami do Przełęczy Suchej, Mały Szengen, Droga Rezerwatowa, Czarny Dukt, Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy, 13 Ultrabiel i drogę do Przełęczy Dział. Tradycyjnie Droga nad Spławami do Przełęczy Suchej i z Przełęczy Suchej w kierunku Przełęczy Dział została przygotowana pod styl klasyczny i łyżwę, pozostałe trasy pod styl klasyczny. Stan przygotowania szlaków narciarskich można sprawdzić na stronie www.bilestopy.cz

 KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 7.02.2021 r.

Po nocnych opadach śniegu, większość śladów przygotowanych w sobotę, niestety została przysypana. Ratrak został ponownie wysłany na szlaki przygotowując dla Państwa świeży ślad na następujących odcinkach: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Droga nad Spławami do Przełęczy Suchej, Mały Szengen, Droga Rezerwatowa, Czarny Dukt, Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy, 13 Ultrabiel i drogę do Przełęczy Dział. Tradycyjnie Droga nad Spławami do Przełęczy Suchej i z Przełęczy Suchej w kierunku Przełęczy Dział została przygotowana pod styl klasyczny i łyżwę, pozostałe trasy pod styl klasyczny. Informujemy, że zostały zamontowane, tymczasowe tabliczki na odcinkach dróg, które ratrakujemy pierwszy raz w tym roku, czyli na Czarnym Dukcie, Drodze Rezerwatowej, 13 Ultrabiel oraz na drodze na Przełęcz Dział. Po sezonie zostaną tam zamontowane tabliczki stałe. Mapa przygotowanych szlaków narciarstwa biegowego dostępna jest na stronie www.bilestopy.cz. Zapraszamy do Gminy Stronie Śląskie. Życzymy przyjemnego biegania.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 29.01.2021 r.

W Bielicach ponownie się zabieliło, spadło około 10 cm śniegu, nasz gminny ratrak "Mis" wyjechał na szlaki i założył nowy ślad na następujących odcinkach w Górach Bialskich: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Dukt nad Spławami, Wielki i Mały Szengen, Droga Rezerwatowa, Czarny Dukt, Nowa Morawa - Przełęcz Sucha (Droga Marianny), tzn. 13 Ultrabiel oraz szlak na Przełęcz Dział. Czesi przygotowali po swojej stronie Szengeny, Pralinkę oraz Pohadkę. Przygotowanie szlaków można śledzić na stronie www.bilestopy.cz. Przyjemnego jeżdżenia Państwu życzymy.

 KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 27.01.2021 r.

W Górach Bialskich poprószyło, spadło ok. 10 cm. świeżego śniegu, nasz gminny ratrak "MIŚ" wyruszył na szlaki biegowe, przygotowując dla Państwa następujące odcinki: od parkingu w górnych Bielicach, po Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Szengeny (po polskiej stronie), Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy oraz tzn. "Trzynastkę Ultrabiel" z Przełęczy Suchej przez Wielkie Rozdroże (Pięć Dróg) do parkingu w górnych Bielicach. Łącznie przygotowanych jest ok. 40 km szlaków biegowych. W Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 15 (parking w górnych Bielicach) do 50 cm śniegu (powyżej wysokości 900 mnpm).

Temperatura powietrza ok. -1. Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych w Górach Bialskich po stronie polsko-czeskiej wynosi ok. 110 km. Trasy przygotowane są pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej i dalej do Wielkiego Rozdroża można biegać stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę.

Czeskie ratraki przygotowały: Wielki i Mały Szengen(po stronie czeskiej), Pralinkę, Magistralę, Pohadkę, szlak do Petrikova, trasę Paprsek - Velke Vbrno. Za utrzymanie szlaków w Górach Bialskich na polsko - czeskim pograniczu odpowiadają dwa ratraki z Snowpark Paprsek oraz jeden Gminy Stronie Śląskie - "MIŚ" (którym zawiadamia CETiK - Stronie Śląskie).

O kolejnym wyjeździe ratraka poinformujemy w następnych komunikatach.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 24.01.2021 r.

W Bielicach ponownie się zabieliło, spadło tyle śniegu, że nasz gminny ratrak "Mis" mógł bez przeszkód wyjechać na szlaki i założyć nowy ślad  Przygotowane są następujące trasy: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Dukt nad Spławami, Wielki i Mały Szengen, Droga Rezerwatowa, Czarny Dukt, Nowa Morawa - Przełęcz Sucha (Droga Marianny), tzn. 13 Ultrabiel oraz szlak na Przełęcz Dział. Czesi przygotowali po swojej stronie Szengeny, Pralinkę oraz Pohadkę. Przyjemnego jeżdżenia Państwu życzymy.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 20.01.2021 r.

Według wczorajszych zapowiedzi, gminny ratrak "Miś" dzisiaj rano ponownie przygotował dla Was szlaki biegowe w Górach Bialskich, ślad został założony w Dolinie Białej Lądeckiej, na Białym Spławie, Dukcie nad Spławami do Przełęczy Suchej, tzn. 13 Ultrabiel, Drodze Marianny do Nowej Morawy oraz na Czarnym Dukcie od Drogi nad Spławami do parkingu w górnych Bielicach. We współpracy z czeskimi dwoma ratrakami w Górach Bialskich przygotowanych jest ok. 160 km szlaków narciarskich. Kolejnym razem nasz ratrak wyjedzie na trasy w sobotę rano, tak żeby w weekend jeździło Wam się przyjemniej i bezpieczniej.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 16/17.01.2021 r.

W sobotę ratrak "MIŚ" przygotował następujące szlaki: Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Drogę nad Spławami do Przełęczy Suchej, Mały Szengen, Drogę Rezerwatową, Czarny Dukt, Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy, 13 Ultrabiel i przejechał aż do Przełęczy Dział (całkowicie nowa opcja). Do Przełęczy Dział można łatwo dotrzeć z Bielic tzn. 13 Ultrabiel lub Czarnym Duktem. Jutro powtórzymy ratrakowanie w/w szlaków. Czy warto nas odwiedzić? Jeżeli ktoś się jeszcze waha to chcemy przypomnieć, że dwa czeskie ratraki przygotowują szlaki narciarskie na pograniczu polsko - czeskim. Łącznie w Górach Bialskich przygotowanych jest ok. 160 km szlaków narciarskich. Jutro ma być piękna pogoda, temperatura ok - 10. Oczywiście, dbając o Wasze zdrowie przypominamy, że na szlakach postępujemy wg procedur covid - 19.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 14.01.2021 r.
W dniu dzisiejszym ponownie w Górach Bialskich poprószyło i nadal prószy, spadło ok. 5 cm. świeżego śniegu, a że nasz gminny ratrak "Miś" kocha biały puch to postanowiliśmy zmienić plany i puściliśmy "Misia" na szlaki w Górach Bialskich. Zostały przygotowane wszystkie dostępne w rejonie worka bialskiego szlaki: od parkingu w górnych Bielicach, po Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Drogę Rezerwatową, Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy oraz tzn. "Trzynastkę Ultrabiel" z Przełęczy Suchej przez Wielkie Rozdroże (Pięć Dróg) do parkingu w górnych Bielicach. Łącznie przygotowanych jest ok. 60 km szlaków biegowych. W Górach Bialskich pokrywa śnieżna wynosi od 25 (parking w górnych Bielicach) do 65 cm śniegu (powyżej wysokości 900 mnpm). Temperatura powietrza ok. -5. Długość wszystkich przygotowanych szlaków biegowych w Górach Bialskich po stronie polsko-czeskiej wynosi ok. 130 km. Trasy przygotowane są pod styl klasyczny, na Drodze nad Spławami do Przełęczy Suchej i dalej do Wielkiego Rozdroża można biegać stylem łyżwowym, po czeskiej stronie trasy przygotowane są pod klasyk i łyżwę.
Czeskie ratraki przygotowały: Wielki i Mały Szengen, Pralinkę, Magistralę, Pohadkę, szlak do Petrikova, szlak do Ostrużnej, trasa Paprsek - Velke Vbrno.

Za utrzymanie szlaków w Górach Bialskich na polsko - czeskim pograniczu odpowiadają dwa ratraki z Snowpark Paprsek oraz jeden Gminy Stronie Śląskie - "MIŚ" (którym zawiadamia CETiK - Stronie Śląskie).

O kolejnym wyjeździe ratraka poinformujemy w następnych komunikatach. Wędruj z nami bialskimi bezdrożami, oczywiście wszystko z przestrzeganiem zasad covid-19.
Mapa wszystkich szlaków biegowych dostępna jest na stronie bilestopy.cz.
 

 KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 13.01.2021 r.

Dzisiaj i jutro przewidywane są duże opady śniegu w Górach Bialskich. Z tego względu ratrak wyjedzie na trasy turystyczne w nocy z czwartku na piątek, z nowo założonego śladu będzie można korzystać już w piątek rano. Planujemy (wszystko zależne jest od pogody) przygotować w Górach Bialskich wszystkie dostępne trasy: Dolinę Białej Lądeckiej, Biały Spław, Drogę Rezerwatową, Drogę nad Spławami aż do Przełęczy Suchej, Drogę Marianny z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy oraz tzn. "Trzynastkę Ultrabiel" z Przełęczy Suchej przez Wielkie Rozdroże (Pięć Dróg) do parkingu w górnych Bielicach. Łącznie ok. 60 km szlaków turystycznych. Ponowny wyjazd ratraka "Miś" planujemy w nocy z soboty na niedzielę. Wędruj z nami bialskimi bezdrożami, oczywiście wszystko z przestrzeganiem zasad covid-19 . W Górach Bialskich jest od 25 (parking w górnych Bielicach) do 65 cm śniegu (powyżej wysokości 900 mnpm). Temperatura powietrza ok. -4. Od wtorku pada śnieg. Ostatnio dopadało ok. 5 cm świeżego śniegu, warunki w górach są idealne do uprawiania narciarstwa biegowego. Długość przygotowanych tras w Górach Bialskich po stronie polsko-czeskiej wynosi ok. 130 km.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 12.01.2021 r.

Komunikat dotyczący narciarstwa biegowego w Masywie Śnieżnika.
Została przygotowana przez skuter śnieżny trasa w Masywie Śnieżnika na odcinku Kletno - Droga nad Lejami - Kamienica. Początkowy odcinek z Kletna w kierunku niebieskiego szlaku turystycznego do wiaty turystycznej jest rozdeptany przez turystów pieszych. Od wiaty turystycznej założone są dwa ślady aż do Kamienicy. Odcinek z Kamienicy na Drodze Wopowskiej od budynków dawnej strażnicy na niebieskim szlaku turystycznym w kierunku Góry Młyńsko jest także rozdeptany przez turystów pieszych.  Ze względu na awarię gpsa zamontowanego na skuterze śnieżnym, trasa nie została naniesiona na portalu bilestopy.cz.
Wg prognoz pogody w ciągu najbliższych kilku dni w górach spodziewany jest bardzo mocny wiatr oraz duże opady śniegu. Prosimy o nie wchodzenie na szlaki wysoko w górach podczas wichury. Zadbajcie o siebie. 

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 11.01.2021 r.

W Górach Bialskich ponownie spadł śnieg, miejscami przybyło ok. 5 - 8 cm (łącznie w górach jest od 20 cm (parking) do 65 cm śniegu (na wysokości powyżej 900 mnpm, śnieg jest zmrożony, temperatura powietrza ok. -10, w dolinach utrzymuje się mgła)) świeżego puchu. Ratrak "MIŚ" wyjechał na trasy po polskiej stronie gór, zakładając nowy ślad od parkingu w Bielicach na DRODZE REZERWATOWEJ ORAZ NA CZARNYM DUKCIE w kierunku PRZEŁĘCZY SUCHEJ i dalej DROGĄ MARIANNY do NOWEJ MORAWY. Łącznie przygotowanych w Górach Bialskich jest ok 120 km. szlaków narciarstwa biegowego (po stronie polskiej i czeskiej). Ślad zakładany jest pod "klasyk" ale na DUKCIE NAD SPŁAWAMI można biegać też "łyżwą". Warunki śniegowe na trasach są wyśmienite, małe problemy z ilością śniegu mogą pojawić się w okolicach trasy Przeł. Sucha - Nowa Morawa w okolicach parkingu w Nowej Morawie.

Uwaga!!! W dniach 11 i 12 stycznia Nadleśnictwo Lądek Zdrój planuje na odcinku ok 1 km. od parkingu w Bielicach, wzdłuż zielonego szlaku prowadzącego w kierunku Rudawca (Dolina Białej Lądeckiej) prace leśne. Prosimy o uwagę na tym odcinku, ponieważ wjedzie tam ciężki sprzęt do przewożenia drewna. Po wywiezieniu drewna, nasz gminny ratrak założy w tym miejscu ślad ponownie.

 KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 8.01.2021 r.

Na trasach jest od 20 (przy parkingu w Bielicach) do 60 cm śniegu w wyżej położonych partiach Gór Bialskich. Na ten moment przygotowanych jest około 120 km tras po polskiej i czeskiej stronie. Warunki do uprawiania narciarstwa biegowego są od dobrych po bardzo dobre. Na początkowych odcinkach od parkingu w Bielicach górnych na Czarnym Dukcie i w Dolinie Białej Lądeckiej (kierunek Paprsek) możecie Państwo napotkać na utrudnienia w postaci rozdeptanych i rozjeżdżonych odcinków śladu (ktoś zrobił kulig dla dzieci oraz auta parkujące przy drodze aż do końca zielonego szlaku przy skręcie na Rudawiec).

Przygotowane są następujące trasy: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Dukt nad Spławami, Wielki i Mały Szengen, Droga Rezerwatowa, Czarny Dukt, Nowa Morawa - Przełęcz Sucha (Droga Marianny), Pralinka, Magistrala, Pohadka, szlak do Petrikova, szlak do Ostrużnej, trasa Paprsek - Velke Vbrno.

Za utrzymanie tras w Górach Bialskich na polsko - czeskim pograniczu odpowiadają dwa ratraki z Snowpark Paprsek oraz jeden Gminy Stronie Śląskie - "MIŚ" (którym zawiadamia CETiK - Stronie Śląskie) Zachęcamy do uprawiania narciarstwa biegowego po naszych szlakach, mamy najdłuższą sieć tras biegowych w Powiecie Kłodzkim.  

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 7.01.2021 r.

Informujemy, że dzisiaj rano na trasy biegowe w Górach Bialskich ponownie wyruszy nasz gminny ratrak "Miś". Przejedzie po trasach przygotowanych już wczoraj, a które zostały zasypane podczas nocnego opadu śniegu. Przypominamy, że przygotowanych jest obecnie ok. 70 km tras narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i są to: Dolina Białej Lądeckiej, Biały Spław, Mały i Wielki Szengen, Pralinka, Pohadka, trasa do Velkego Vrbna, trasa do Petrikova, Dukt nad Spławami w kierunku Przełęczy Suchej, cały Czarny Dukt aż do parkingu w Bielicach. Mamy też w planach, dzisiaj przejechać drogę Marianny i założyć ślad z Przełęczy Suchej do Nowej Morawy (do wiaty odpoczynkowej), wszystko zależy od warunków śnieżnych na drodze (ratrak na Przełęczy Suchej powinien pojawić się około godziny 12:00). Serdecznie zapraszamy do korzystania z tras biegowych w Górach Bialskich. Do zobaczenia na szlaku.

KOMUNIKAT dla narciarzy biegowych z dnia 6.01.2021 r.

Mamy dla Państwa dobrą wiadomość, dzisiejszej nocy na trasy narciarstwa biegowego w Górach Bialskich wyruszyl nasz gminny ratrak "MIŚ". Został założony ślad na drodze wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej w kierunku schroniska Paprsek (na odcinku ok. 2 km od parkingu w górnych Bielicach ratrak wygładził trasę zakładając tzn. "sztruks" powyżej został założony ślad). Warunki śniegowe w górach są od dobrych po bardzo dobre. Ponadto Ratrak przygotował szlak na DUKCIE NAD SPLAWAMI i MAŁYM SZENGENIE aż w kierunku PRZEŁECZY SUCHEJ, została też przygotowana trasa biegowa na CZARNYM DUKCIE do parkingu w Bielicach (w dolnej części drogi, ok. 2 km przed parkingiem ratrak wykonał tzn. "sztruks" ze względu na niewielką pokrywę śnieżną). Reasumując, mamy po polskiej stronie Gór Bialskich przygotowaną pętlę na odcinku Parking Bielice górne - Dolina Białej Lądeckiej - Biały Spław - Czarny Dukt - Bielice parking, łącznie około 25 km. a po dodaniu tras czeskich na WIELKIM i MAŁYM SZENGENIE, PRALINCE i POHADCE trasy biegowe w Górach Bialskich mają około 70 km.

Szczegółowy przebieg tras dostępny jest na stronie www.bilestopy.cz, https://www.bilestopy.cz/map/area/masyw-snieznika

Serdecznie zapraszamy do korzystania z tras biegowych w Górach Bialskich. Przypominamy, że można już wjeżdżać na parking w górnych Bielicach w pobliżu zbiorników p-poż, parking jest przygotowany na kilkadziesiąt aut. Przypominamy też turystom pieszym o tym aby nie rozdeptywali śladów przygotowanych przez ratrak dla narciarzy biegowych!!! Do zobaczenia na szlaku.

Terminy przygotowania tras biegowych po polskiej i czeskiej stronie można sprawdzać na: www.bilestopy.cz

Zapraszamy na biegówki !!!

WARUNKI NA SZLAKU

TRASA

OSTATNI PRZEJAZD RATRAKA

WARUNKI / UWAGI / OSTRZEŻENIA

START: BIELICE N 50° 15.999´  E 16° 59.390´, 750 m n.p.m.

leśne miejsca postojowe 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic

Bielice – Dolina Białej Lądeckiej

6.03.2021

Trasa przygotowana przez gminny ratrak, założony ślad.  Warunki na trasie bardzo dobre. Trasa przygotowana pod styl klasyczny.

Pętla Biały Spław

6.03.2021 

Trasa przygotowana przez gminny ratrak, założony ślad.  Warunki na trasie bardzo dobre. Trasa przygotowana pod styl klasyczny.

Dukt nad Spławami

 6.03.2021

Trasa przygotowana przez gminny ratrak, założony ślad.  Warunki na trasie bardzo dobre. Trasa przygotowana pod styl klasyczny. Odcinkami nadaje się pod "łyżwę".

START: NOWA MORAWA N 50° 15.146´  E 16° 56.965´, 680 m n.p.m.

leśny parking przy drodze na Przełęcz Płoszczyna

Nowa Morawa – Przełęcz Sucha
Droga Marianny

6.03.2021

Trasa przygotowana przez gminny ratrak, założony ślad.  Warunki na trasie bardzo dobre. Trasa przygotowana pod styl klasyczny.

Nowa Morawa - Przełęcz Staromorawska

 

Ślad na trasie Nowa Morawa - Droga Staromorawska -  Przeł. Staromorawska w roku 2020/21 nie będzie zakładany ze względu na prace leśne prowadzone w tym rejonie.

START: STACJA NARCIARSKA KAMIENICA N 50° 15.042´  E 16° 53.558´, 690 m n.p.m

górna stacja kolei „Bolek” (wjazd z Bolesławowa)

Mini pętla

przy Stacji Narciarskiej Kamienica(wejście z górnej stacji kolei „Bolek” lub wzdłuż żółtego szlaku pieszego z Bolesławowa)

 

Ślad na trasie Nowa Morawa - Droga Staromorawska -  Przeł. Staromorawska w roku 2020/21 nie będzie zakładany ze względu na prace leśne prowadzone w tym rejonie.

START: KAMIENICA N 50° 13.897´  E 16° 53.045´, 680 m n.p.m.

 Parking znajduje się przy wejściu na niebieski szlak turystyczny, przy drewnianym mostku.

Kamienica - Droga nad Lejami

 

Trasa nie przygotowana.  

START: KLETNO N 50° 14.520´  E 16° 51.198´,  700 m n.p.m.

górna część wsi, parking przy elektronicznej tablicy informacyjnej

Kletno - tzw. „Biała Droga”

(dojście w kierunku: Góry Młyńsko, Drogi nad Lejami i Przełęczy Śnieżnickiej)

 

Trasa nie przygotowana. Brak zgody Zarządcy (Nadleśnictwa) na przygotowanie śladu.

Pętla Góry Młyńsko

 

Trasa nie przygotowana. Brak zgody Zarządcy (Nadleśnictwa) na przygotowanie śladu.

na Przełęcz Śnieżnicką, w kierunku Schroniska PTTK „Na Śnieżniku”

(wzdłuż granicy rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia)

 

Trasa nie przygotowana. Brak zgody Zarządcy (Nadleśnictwa) na przygotowanie śladu.

START: JANOWA GÓRA N 50° 15.223´  E 16° 50.319´,  835 m n.p.m., górna część wsi, parking po lewej stronie drogi (jadąc od strony Siennej)

Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka

 

 Trasa nie przygotowana. Brak zgody Zarządcy (Nadleśnictwa) na przygotowanie śladu.

START: SIENNA N 50° 14.822´  E 16° 49.154´, 1078 m n.p.m.

górna stacja kolei „Żmija” w ośrodku narciarskim „Czarna Góra”, parking dolny ośrodka narciarskiego Czarna Góra

Żmijowa Polana – Żmijowiec – Przełęcz Śnieżnicka

 

 Trasa nie przygotowana. Brak zgody Zarządcy (Nadleśnictwa) na przygotowanie śladu.

Przełęcz Śnieżnicka –

Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”

 

 Trasa nie przygotowana. Brak zgody Zarządcy (Nadleśnictwa) na przygotowanie śladu.

Prosimy o rozwagę przy planowaniu zimowych wycieczek w góry. Góry są tylko dla rozważnych. Zawsze przed wyruszeniem na szlak, należy na mapie zapoznać się z jego przebiegiem. Wycieczki należy dostosować do swoich umiejętności i czasu, jakim Państwo dysponujecie, tak aby przed zmierzchem bezpiecznie wrócić z gór.  Opisy poszczególnych odcinków szlaku znajdują się w dolnej części strony.

Dysponujemy jednym ratrakiem, który przemieszcza się między Bielicami w Górach Bialskich i Sienną w Masywie Śnieżnika ("Czarna Góra Resort"). Do utrzymania jest ponad 60 km szlaku. Nie należy zakładać, że tam, gdzie zaplanujecie Państwo wycieczkę, szlak będzie utrzymany. Przed wyjściem w teren proszę czytać nasze komunikaty oraz śledzić przejazd ratraka na www.bilestopy.eu. Proszę też obserwować pogodę.

Życzymy udanych wycieczek i zapraszamy!

UWAGA!  Przebieg wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór dostępny jest na: www.bilestopy.cz Linia na mapie pokazuje przemieszczanie się ratraka. W zależności od koloru linii, widzicie Państwo kiedy ratrak przejechał po szlaku (zielona -  ślady 1-dniowe, żółta - 2-dniowe, czerwona - 3-dniowe, fioletowa - 4-7 dniowe). UWAGA! Jeżeli ślad jest starszy niż 7-dniowy, na www.bilestopy.cz niknie linia pokazująca przebieg szlaku. UWAGA! W Dolinie Białej Lądeckiej (Bielice) i na innych odcinkach szlaków, np. na Żmijowcu, występują zakłócenia w transferze danych z urządzenia GPS w ratraku.  Na stronie www.bilestopy.cz nie pokazuje się pełna linia przejazdu ratraka. Dlatego przy planowaniu wycieczek proszę także kierować się naszymi komunikatami.

UWAGA! Szlak łączy miejscowości położone w dolinach (Bielice, Nowa Morawa, Kamienica, Kletno, Janowa Góra, górna stacja kolei "Żmija" w Ośrodku Narciarskim "Czarna Góra" w Siennej) z wyższymi partiami Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika. Taki przebieg szlaku sprawia, że czekają Państwa łagodne podjazdy z krótkimi stromszymi odcinkami, długie wypłaszczone odcinki na wysokościach ok. 1000 m n.p.m. (Dukt nad Spławami, Droga nad Lejami, Żmijowiec) i zjazdy. WIĘCEJ O PRZEBIEGU SZLAKÓW W DOLNEJ CZĘŚCI STRONY.

UWAGA! Szlak jest utrzymywany, gdy zarówno w dolnych, jak i górnych odcinkach występuje minimum 30 cm ubitego śniegu. Na drogach występują kamienie i korzenie więc warstwa śniegu musi być na tyle gruba, aby ratrak mógł przejechać bez tarcia o grunt. Ratrak waży 6 ton. Staramy się, aby szlak był utrzymywany, ale niewystarczająca ilość śniegu w dolinach często uniemożliwia wyjazd ratraka (pomimo, że wyżej śniegu jest więcej).

UWAGA! Nadleśnictwo Lądek-Zdrój jest partnerem Gminy Stronie Śląskie w rozwoju narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika i planuje swoją gospodarkę w taki sposób, aby w miesiącach styczeń - marzec na szlaku nie były prowadzone prace leśne. Może się jednak zdarzyć, że służby Administracji Lasów Państwowych będą musiały wjechać do lasu. Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do wjazdu na szlak, jeśli zaistnieje ku temu uzasadniona potrzeba. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce (fragment szlaku będzie zniszczony), będziemy o tym informować na tej stronie.

UWAGA! Trudność poszczególnych odcinków szlaku nie zależy tylko od przewyższenia, ale także od właściwości pokrywy śnieżnej i panującej pogody. Trasa uważana za trudną, przy dobrych warunkach (puszysty, suchy śnieg) może okazać się łatwiejsza od innych odcinków szlaku, przy twardym, czy mokrym śniegu. Przy twardym śniegu i miejscowych oblodzeniach należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na zjazdach. Prosimy o rozwagę i planowanie wycieczek stosownie do swoich umiejętności i kondycji. Warto zadbać o dobre przygotowanie nart.

UWAGA! W sezonie 2020/2021 odcinek Schronisko "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.

Fotorelacja z pierwszego przejazdu ratraka w dniu 31.01.2015 r. i ważne informacje o szlaku na www.facebook.com/stronie: KLIKNIJ TUTAJ  

 

Droga nad Lejami w Masywie Śnieżnika. For. Szymon_Nitka - Kopia.jpeg

Na Drodze nad Lejami w Masywie Śnieżnika (dojście z Kamienicy lub z Kletna). Fot. Szymon Nitka.

 

 

MIEJSCA STARTU, OZNAKOWANIE, MAPY SZLAKU

Prosimy, aby w góry nie wyruszać bez map (dotyczy szczególnie osób, które nie znają terenu lub planują długie trasy). Prosimy o zapoznanie się z przebiegiem szlaku na mapie przed wyruszeniem w teren! W Stroniu Śląskim mapy dostępne są w informacji turystycznej w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury (na wjeździe do miasta), w siedzibie PTTK oraz w Urzędzie Miejskim (biuro promocji). Wychodząc w góry warto mieć ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz zainstalowaną aplikację MAPY.CZ, która pomoże Państwu w orientacji w terenie (najlepiej ściągnąć na telefon mapę offline, do której nie będzie potrzeby korzystania z sieci komórkowej). Informujemy, że w niektórych miejscach w górach może nie być zasięgu sygnału telefonii komórkowej.

oznakowanie Bielice.jpeg

Szlak oznakowany jest na drzewach znakami w kolorze pomarańczowo-czarnym oraz drewnianymi tyczkami z drogowskazami w kolorze pomarańczowo-czarnym. Miejsca startu znajdują się w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej (górna stacja kolei linowej  "Żmija" w ośrodku narciarskim "Czarna Góra Resort").

Zobacz mapę (wyd. 2017 r.): JPEGAWERS mapa szlaków narciarstwa biegowego 2017 r..jpeg  JPEGREWERS mapy 2017 r..jpeg

 

44246283_1870701016330133_5216577551559819264_n.jpeg      okładka.jpeg

 

 

FOTORELACJE

 

1. Na Drodze mad Lejami.Seweryn Basiak - Kopia.jpeg

Na Drodze nad Lejami w Masywie Śnieżnika (dojście z Kamienicy lub z Kletna). Fot. Seweryn Basiak.

BIAŁY SPŁAW - Kopia.jpeg

Na Pętli Biały Spław (fragment polsko-czeskiej trasy Velký Šengen) w Górach Bialskich. Dojście z Bielic.

 

 

Fotorelacja ze szlaku,  pt. "Przez Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika na biegówkach", jaka pojawiła się w 2015 r. na portalu www.znajkraj.pl: KLIKNIJ TUTAJ.

 

IMPREZY

 

SGB ULTRABIEL Bielice - Góry Bialskie, 16.02.2019 

17264537_1355436904514939_1117268743939053841_n.jpeg

16 lutego 2019 r. rozegrana została czwarta edycja maratonu narciarskiego stylem klasycznym na najdłuższym w Polsce dystansie 60 km, wraz z biegami towarzyszącymi na dystansie 20 km i 13 km! Trasy zawodów prowadziły  przez najdziksze zakątki polskich Sudetów - aż do odcinka źródłowego rzeki Białej Lądeckiej, której dolina uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Sudetach. Dziękujemy zawodnikom za podjęcie sportowej rywalizacji, a organizatorom, sponsorom i wszystkim zaangażowanym osobom za zorganizowanie wydarzenia. Wyniki zawodów oraz fotorelacje ze wszystkich edycji biegów na www.ultrabiel.pl 

DO ZOBACZENIA W 2022 r.! 

ultrabiel.png
 
 
12823405_1049537108438255_2760754372869119680_o.jpeg

 

 

 

WYPOŻYCZALNIE, SERWIS NART BIEGOWYCH, EKWIPUNEK SPORTOWY

 

  •  "WILDCAT" Stary Gierałtów 5, www.wild-cat.pl, tel. 661 926 237, 691 142 345 - wyspecjalizowana wypożyczalnia nart biegowych wyposażona w sprzęt dla każdego począwszy od najmłodszych dzieci po dorosłych (pełna rozmiarówka butów marki Salomon, narty austriackiej marki Atomic i francuskiej marki Salomon) oraz przyczepek z płozami marki Thule Chariot, serwis (smarowanie nart z łuską i bez łuski na gorąco, montaż wiązań), szkoła narciarstwa biegowego (styl klasyczny oraz łyżwowy), sprzedaż oraz pomoc w doborze sprzętu biegowego, dowóz i odbiór nart przy zamówieniach grupowych
  • WINTERSPORT www.wintersport.net.pl, wypożyczalnia nart zjazdowych, biegowych i snowboardu/ kupno, wymiana i serwis; wypożyczalnia zlokalizowana przy głównej ulicy Stronia Śląskiego: ul. Kościuszki 19, tel. 735 171 999 ; mała wypożyczalnia działa też przy wyciągu narciarskim "Bieliczak" w Bielicach,  tel. 735 171 998  
  • "AN-MAR" ul. Jaworowa 16 Stronie Śląskie i Stacja Narciarska Kamienica (przy wyciągu w Kamienicy), tel. 606 241 263, www.czarnagora.info/anmarwypozyczalnia/index.html - wypożyczalnie wyposażone w narty biegowe austriackiej marki Fischer i czeskiej marki Sporten (bez rozmiarów dziecięcych), serwis nart
  • Ośrodek narciarski "CZARNA GÓRA RESORT" w Siennej, www.czarnagora.pl - wypożyczalnia i serwis nart
  • Sklep Górski BONGO, Kościuszki 39, Stronie Śląskie, tel. 785 958 849, pn - pt 9.00-17.30, sb 9-15.00 - odzież i ekwipunek turystyczno - sportowy, smary do nart, narty i kijki biegowe - na zamówienie

 

 

OPIS POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW

 

Stopień trudności: ● łatwy / ●● średni / ●●● trudny             Kierunek: ↑ z dolin w góry   ↓ z gór w doliny

Polecane początkującym narciarzom:

 ● Dolina Pluszcza - pętla na polanie w górnych Bielicach, obok "Chaty Cyborga"

 ● pętla na polanie tuż za zimowymi miejscami postojowymi w Bielicach (ok. 800 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic), na początku szlaku z Bielic, wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej, w kierunku czeskiego schroniska Paprsek

↑↓● Bielice – Dolina Białej Lądeckiej,

↑↓●● Nowa Morawa – Przełęcz Staromorawska

Nietrudne trasy, z niedługimi stromszymi odcinkami:

↑↓●● Bielice – Dolina Białej Lądeckiej - Pętla Biały Spław – Bielice

↑↓●● Kletno - pętla góry Młyńsko – Kletno

↑↓●● Sienna (górna stacja kolei "Żmija" w Ośrodku Narciarskim "Czarna Góra") – Żmijowiec – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” – Janowa Góra

Długie podjazdy/zjazdy, wymagające doświadczenia w poruszaniu się na biegówkach w terenie górskim:

↑●● ↓ ●●● Kletno – Droga nad Lejami

↑●● ↓ ●●● Kamienica – Droga Nad Lejami

↑●● ↓ ●●● Kletno – Przełęcz Śnieżnicka

↑●● ↓ ●●● Nowa Morawa – Przełęcz Sucha

 


Start: BIELICE, Góry Bialskie,

N 50° 15.999´  E 16° 59.390´, 745 m n.p.m.,

leśne miejsca postojowe, ok. 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic, przy pierwszym stawie retencyjnym (w miesiącach XII - III nie obowiązuje zakaz wjazdu dla pojazdów silnikowych)

 

Bielice – Dolina Białej Lądeckiej –  schronisko Paprsek

↔ 6,8 km  trudność szlaku ↑↓●●

ślad gps: GPXBielice - Dolina Białej Lądeckiej - Paprsek (najkrótszą drogą).gpx

DSC_1211.jpeg
- najkrótszy szlak z Bielic do czeskiego schroniska Paprsek (www.paprsek.net)

- szlak łagodnie wznosi się wzdłuż doliny rzeki Białej Lądeckiej

- szlak przecina pętlę Biały Spław i Dukt nad Spławami, którymi biegną transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen, dzięki którym istnieje wiele możliwości wydłużenia wycieczki

- na 5 km szlaku schodzimy na oznakowany skrót do granicy państwa, którą biegną ratrakowane szlaki Malý Šengen i Malá Pralinka prowadzące na polanę Palaš, skąd dotrzemy do schroniska Paprsek

 

Pętla Biały Spław

↔ 4,4 km    trudność szlaku ↑↓●●

ślad gps: GPXPętla Biały Spław.gpx

DSC_1873.jpeg
- pętla rozpoczyna się 4,3 km od zimowych miejsc postojowych w Bielicach i prowadzi ku źródłom rzeki Białej Lądeckiej, wzdłuż wąskiej, zacisznej doliny potoku Biały Spław

- jest to bardzo urokliwy, zaciszny  fragment Gór Bialskich

- podejście w górę doliny potoku Biały Spław jest dość strome, następnie szlak wypłaszcza się, a po osiągnięciu najwyższego punktu (na 6 km od miejsc postojowych w Bielicach), łagodnie opada w kierunku Duktu nad Spławami

- na pętli Biały Spław włączają się transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen, które po polskiej stronie biegną równolegle z Duktem nad Spławami. Kierując się na czeską stroną pętli Malý i Velký Šengen dotrzemy na polanę Palaš, skąd niedaleko do schroniska Paprsek

 

Dukt nad Spławami

↔ 10,1 km  (od skrzyżowania ze szlakami Malý i Velký Šengen idąc z Bielic do Przełęczy Suchej)

trudność szlaku ↑↓●

ślad gps: GPXod Pętli Biały Spław do Przełęczy Suchej.gpx

duktnadsplawami.jpeg
- na Dukt nad Spławami wchodzimy 5 km powyżej zimowych miejsc postojowych w Bielicach

- Dukt nad Spławami to leśna stokowa droga, biegnąca wzdłuż rezerwatu przyrody Puszcza Śnieżnej Białki

- w kilku miejscach odsłaniają się widoki na góry

- 150 m przed skrzyżowaniem z zielonym szlakiem pieszym (szlak prowadzi z Bielic, jeśli zaistnieje taka potrzeba, można odpiąć narty i wzdłuż szlaku wrócić do Doliny Białej Lądeckiej) oraz na Przełęczy Suchej znajdują się małe schrony turystyczne

- równolegle z Duktem nad Spławami biegną czeskie szlaki  Malý Šengen i Velký Šengen, które skręcają z Duktu w kierunku granicy państwa i prowadzą do czeskiego schroniska Paprsek. Warto  skorzystać z nich, aby wydłużyć sobie wycieczkę do/z schroniska Paprsek.

 


Start: NOWA MORAWA, Góry Bialskie,

N 50° 15.146´  E 16° 56.965´, 985 m n.p.m.

leśne miejsca postojowe, z wiatą i miejscem na grilla, na końcu wsi, przy drodze w kierunku przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna

 

Nowa Morawa – Droga Marianny – Przełęcz Sucha

↔ 3,9 km   trudność szlaku ↑●● ↓ ●●●

ślad gps: GPXNowa Morawa - Przełęcz Sucha.gpx

- przez ok. 1,5 km nachylenie jest małe, potem strome podejście na Przełęcz Suchą

- za Przełęczą Suchą szlak prowadzi Duktem nad Spławami - łatwym szlakiem o minimalnych przewyższeniach

- ok. 2,5 km za Przełęczą Suchą szlak łączy się z transgraniczną  pętlą Velký Šengen prowadzącą do schroniska Paprsek (+5,5 km)

 

Nowa Morawa – Stacja Narciarska Kamienica

↔ 4,2 km  trudność szlaku ↑↓ ●●

ślad gps: GPXNowa Morawa - Stacja Narciarska Kamienica.gpx

- przecinamy drogę asfaltową i wchodzimy na leśny szlak

- ten odcinek szlaku ma łagodny charakter interwałowy: najpierw obniża się, następnie wznosi się i ponownie opada

- szlak prowadzi w kierunku Przełęczy Staromorawskiej, skąd możemy udać się na Drogę nad Lejami lub w kierunku stoku narciarskiego Stacji Narciarskiej Kamienica (od stoku narciarskiego odchodzą dwie "nitki" szlaku, tworzące krótką, 2 km pętlę)

- ostrożnie, skrajem stoku możemy zejść do karczmy w Kamienicy (Browar Kamienica) na odpoczynek/posiłek

 


Start: STACJA NARCIARSKA KAMIENICA, Masyw Śnieżnika,

N 50° 15.042´  E 16° 53.558´, 675 m n.p.m.

górna stacji kolei „Bolek” (wjazd z Bolesławowa)

 

Mini pętla przy Stacji Narciarskiej Kamienica

↔ 2 km   trudność szlaku ●●

ślad gps: GPXPętelka przy Stacji Narciarskiej Kamienica.gpx

- na pętlę można wejść z górnej stacji kolei "Bolek" lub z żółtego szlaku pieszego z Bolesławowa (obok Góry Oliwnej), ostrożnie przecinając stok narciarski

- pętla składa się z dwóch krótkich leśnych odcinków: dolny biegnie fragmentem żółtego szlaku pieszego, górny wchodzi do lasu poniżej górnej stacji kolei "Bolek". Obydwa odcinki łączą się w lesie, co daje możliwość zatoczenia pętli (spina ją fragment stoku narciarskiego. Prosimy o ostrożne poruszanie się po stoku!)

- będąc na pętli można wyruszyć na dalsze odcinki szlaku - w kierunku Nowej Morawy lub Drogi nad Lejami

 

Start: KAMIENICA, Masyw Śnieżnika,

N 50° 13.897´  E 16° 53.045´, 680 m n.p.m.

górna część wsi, na wysokości drewnianego mostku, brak przygotowanych miejsc postojowych, parkowanie w zatoczkach wzdłuż drogi

 

Kamienica – Droga nad Lejami – Siodło pod Porębkiem – Kamienica

↔ 12,1 km   trudność szlaku ↑●● ↓●●●

ślad gps: GPXDroga nad Lejami (Kamienica - Kamienica).gpx

DSC_0046.jpeg
- szlak okrąża wysoko położoną dolinę rzeki Kamienicy i stanowi najbardziej widokowy fragment całego szlaku narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie: od strony Kamienicy widoki na Śnieżnik, a od strony Kletna - szeroka panorama Gór Złotych i Bialskich oraz gór Rychlebskich i pasma Wysokiego Jesionika (z Pradziadem 1491 m n.p.m.)

-  po pierwszym stromym odcinku na samym początku szlaku, czeka nas łagodne, ale długie podejście w kierunku Drogi nad Lejami

- na Siodle pod Porębkiem kierujemy się w prawo w stronę góry Młyńsko. Dalej niebieskim szlakem pieszym zjeżdżamy do Kamienicy.

UWAGA! Odcinek niebieskiego szlaku pieszego między Młyńskiem, a szosą w Kamienicy (2,2 km) nie jest ratrakowany, ale stanowi szeroką leśną drogę, którą warto wykorzystać, aby wycieczkę na Drogę nad Lejami zamknąć w pętlę.

 


Start: KLETNO, Masyw Śnieżnika,

N 50° 14.520´  E 16° 51.198´,  700 m n.p.m.

parking w górnej części wsi, przy elektronicznej tablicy informacyjnej

 

Kletno – pętla góry Młyńsko – Kletno

 ↔ 10 km   trudność szlaku ↑↓●● 

ślad gps: GPXPętla Góry Młyńsko.gpx

Mlynsko.jpeg
najtrudniejszy fragment szlaku stanowi podejście z parkingu na Siodło pod Porębkiem, droga dość stromo wznosi się na długości ok. 1,3 km, pozostała część szlaku jest łatwa

- górę Młyńsko najlepiej okrążyć kierując się najpierw na jej wschodnie zbocze (od strony Kamienicy)

-  od strony Kamienicy szlak łagodnie obniża się, a od strony Kletna, łagodnie wznosi się

- na trasie piękne widoki na dolinę Kleśnicy, Żmijowiec i Rudkę

.

Kletno – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK Na Śnieżniku”

↔ 6,1 km   trudność szlaku ↑●● ↓●●● 

ślad gps: GPXKletno - Schronisko PTTK.gpx

- wymagający podjazd/zjazd, polecany osobom mającym wprawę w poruszaniu się na biegówkach w górach

- pierwszy odcinek równolegle z podejściem w kierunku Pętli Góry Młyńsko oraz Drogi nad Lejami, a dalej odbijamy równolegle ze szlakami rowerowymi ER2 i nr 9

- w drodze powrotnej, jadąc z górki, należy zachować ostrożność

 

Kletno – Siodło pod Porębkiem – Droga nad Lejami – Kamienica – Siodło pod Porębkiem – Kletno

↔ 15,2 km   trudność szlaku ↑●●  ↓●●●

2. Widok z Drogi nad Lejami.Seweryn Basiak - Kopia.jpeg
 - szlak okrąża wysoko położoną dolinę rzeki Kamienicy i stanowi najbardziej widokowy fragment całego szlaku narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie: od strony Kamienicy widoki na Śnieżnik, a od strony Kletna - szeroka panorama Gór Złotych i Bialskich oraz gór Rychlebskich i pasma Wysokiego Jesionika (z Pradziadem 1491 m n.p.m.)

- z parkingu przez ok. 1,3 km dość strome podejście w kierunku Siodła pod Porębkiem

- jeśli chcemy zamknąć trasę w pętlę, najpierw kierujemy się w stronę Pętli Góry Młyńsko i  zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku pieszego, zjeżdżamy do szosy w Kamienicy

UWAGA! Odcinek niebieskiego szlaku pieszego między Młyńskiem, a szosą w Kamienicy (2,2 km) nie jest ratrakowany, ale stanowi szeroką leśną drogę, którą warto wykorzystać, aby wycieczkę na Drogę nad Lejami zamknąć w pętlę.

- na szosie kierujemy się w lewo i cały czas wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego dochodzimy do drewnianego mostku - skręcamy na nim w prawo i ponownie jesteśmy na szlaku narciarstwa biegowego

- szlak okrąża dolinę Kamienicy wysoko położoną Drogą nad Lejami
 

 


Start: JANOWA GÓRA, N 50° 15.223´  E 16° 50.319´,  835 m n.p.m.

górna część wsi, brak przygotowanych miejsc postojowych, parkowanie w zatoczkach wzdłuż drogi

Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” (Hala pod Śnieżnikiem)

↔ 5,7 km   trudność szlaku ↑↓●●

ślad gps: GPXSchronisko PTTK - Janowa G. - Sienna.gpx

Schronisko Na Śnieżniku - ulubione miejsce wypoczynku podczas wypraw w Masyw Śnieżnika.jpeg

Fot. Schronisko PTTK "Na Śnieżniku" 

- najkrót­szy szlak biegówkowy do Schroniska „Na Śnieżniku”

- szlak prowadzi ponad głęboką doliną rzeki Kleśnicy, wzdłuż wysoko położonej, łagodnie wznoszącej się leśnej drogi,

 - dość strome podejście tylko na pierwszym odcinku (200 m) oraz pomiędzy Przełęczą Śnieżnicką, a schroniskiem (900 m)

- szlak warto wykorzystywać jako drogę powrotną do Siennej (ośrodek narciarski "Czarna Góra Resort"), po przejściu Żmijowca (z Janowej Góry do Siennej schodzimy wzdłuż drogi asfaltowej ok. 1,3 km)

 

 


Start: SIENNA, "Czarna Góra Resort"

N 50° 14.822´  E 16° 49.154´, 1078 m n.p.m.

górna stacja kolei KLH „Żmija” 

Górna stacja kolei "Żmija" – Żmijowa Polana – Żmijowiec - Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” (Hala pod Śnieżnikiem)

 ↔  5,8 km   trudność szlaku ↑↓●●

ślad gps: GPXŻmijowa Polana - Schronisko PTTK.gpx

DSC_0686.jpeg

- drugi, po Drodze nad Lejami, najbardziej widokowy fragment szlaku biegówkowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika, prowadzący pod Śnieżnik - najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich (w schronisku można zostawić narty i podejść na szczyt, + ok. 40 min.).

- z górnej stacji kolei "Żmija" ostrożnie schodzimy/zjeżdżamy skrajem stoku i skręcamy ze stoku w lewo w kierunku Żmijowej Polany

- odcinek od stoku do Żmijowej Polany to łącznik pomiędzy nartostradami więc poruszajmy się ostrożnie, uważając na narciarzy zjazdowych (ok. 0,5 km)

- ze Żmijowej Polany (schron turystyczny) do Przełęczy Śnieżnickiej proste przejście grzbietem Żmijowca, z małymi przewyższeniami i pięknymi widokami na góry (ok. 4,4 km)

- z Przełęczy Śnieżnickiej do schro­niska dość strome podejście (900 m) szeroką leśną drogą

- powrót do Siennej warto zaplanować przez Ja­nową Górę (w Janowej Górze kończy się szlak, do Siennej schodzimy wzdłuż drogi asfaltowej +1,3 km)


 

Start: SCHRONISKO PTTK „Na Śnieżniku”,  Hala Pod Śnieżnikiem

N 50° 12.480´  E 16° 49.949´, 1202 m n.p.m. 

Schronisko „PTTK Na Śnieżniku” – Przełęcz Puchacza  

 5,5 km   trudność szlaku ↑↓●●

ślad gps: GPXSchronisko PTTK - Przełęcz Puchacza.gpx

UWAGA! W sezonie 2020/2021 odcinek Schronisko PTTK "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.

- piękna widokowo (widoki na Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz dolinę Nysy Kłodzkiej), ale nie ratrakowana trasa, biegnąca zboczem Małego Śnieżnika

- na Przełęczy Puchacza wiata turystyczna

- po czeskiej stronie wspaniały, ratrakowany, stokowy szlak biegowy z Horni Morawa, gdzie znajduje się „Relax & Sport Resort Dolní Morava” (z Przełęczy Puchacza kierujemy się na południe)

 

TRASY NARCIARSTWA BIEGOWEGO NAD ZALEWEM W STAREJ MORAWIE

Dzięki pozyskaniu środków finansowych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 - 2020 w wysokości 203 473 zł zakupiono mobilny system  naśnieżania tras narciarstwa biegowego, składający się z 2 armatek śnieżnych, zestawów pomp i agregatu prądotwórczego. Poprzez zakup wyżej wymienionych urządzeń utrzymywanych jest 2 km tras w rejonie zalewu w Starej Morawie. Trasy te są ogólnodostępne -nawet po zmroku, z uwagi na fakt, że teren w całości jest oświetlony. 

Celem zadania jest rozwój infrastruktury publicznej, a w szczególności inwestycje publiczne w zakresie turystyki i rekreacji, respektujące gminne polityki przestrzennej, uwzględniające przeciwdziałanie zmianom klimatu.

logo (2).png50266801_2004181532982080_2145091265316782080_o.jpeg 50498018_2004181502982083_2067882519432265728_o.jpeg armatka.jpeg

GDZIE  WŁĄCZYĆ SIĘ W CZESKIE SZLAKI BIEGOWE?

 

  • 5 km od zimowych miejsc postojowych w Bielicach szlak łączy się z transgranicznymi szlakami Malý Šengen i Velký Šengen, które są regularnie utrzymywane przez czeski ośrode­k narciarski Snowpark Paprsek (www.paprsek.net). Schronisko Paprsek stanowi popularny cel wycieczek z Bielic. Wokół Paprska ratrakowanych jest ponad 70 km szlaków narciarstwa biegowego (7 pętli zbiegających się na wypłaszczonym szczycie Palaš, zajętym przez rozległą polanę, ok. 500 m od schroniska Paprsek). Na Palaš można dojechać samochodem z Kunčic, przy czym droga jest wąska i zimą może być słabo odśnieżona (koniecznie trzeba mieć opony zimowe i łańcuchy!). Bezpieczniej skierować się na Velké Vrbno - droga prowadzi do parkingu pod stokiem narciarskim Snowpark Paprsek, skąd koleją krzesełkową wjechać można pod schronisko Paprsek.

Fot. Horský hotel Paprsek

fot. www.paprsek.net.jpeg

Velký Šengen 17 km Rekreacyjny szlak biegnący z Paprska trasą warstwicową, przekracza granicę państwa na Siodle pod Rudawcem, dalej Duktem nad Spławami równolegle z polskim szlakiem biegówkowym z Bielic i Nowej Morawy, okrąża górę Postawna i granicą państwa wraca na Palaš. Oznakowanie czerwone.

Malý Šengen 8 km  Łatwy szlak biegnący pasem granicznym, przechodzi na polską stroną na Przełęczy pod Działem, gdzie łączy się z pętlą Velký Šengen i wraca z nią do punktu startu, na Palaš. Oznakowanie czerwone.

Malá Pralinka 3 km  Rekreacyjna pętla, doskonała dla początkujących. Oznakowanie żółte.

Pralinka 8 km  Łatwa grzbietowa pętla, biegnąca wzdłuż pasa granicznego, po drodze widoki w kierunku Kunčic. Oznakowanie żółte.

Pohádka (Smrk) 9,7 km Szlak biegnie pod górą Travna, następnie granicą państwa do szczytu Smrk (1125 m), wraca przez rozdroże Císařská bouda. Oznakowanie zielone.

Medvědí bouda 8,4 km Ładna widokowo trasa, momentami wymagająca. Biegnie wzdłuż granicy państwa, na północ od schroniska Paprsek. Oznakowanie niebieskie.

Milíře ↔ 12,5 km Szlak biegnie z polany Palaš do rozdroża Císařská bouda, okrąża górę Trnova, dość gwałtownie spadając w dolinę. Dalej poniżej Paprska pod wyciągiem, poniżej szczytu Větrov zakręca i wraca na Palaš. Oznakowanie pomarańczowe.

Fot. Horská chata Návrší

zima.jpeg

  • Ze szlaku na Drodze nad Lejami (dojście z Kamienicy lub Kletna), żółtym szlakiem pieszym można podejść (dość stroma ryza, dł. ok. 300 m) na granicę państwową (Głęboka Jama) i stąd zejść na szlak narciarski po czeskiej stronie, którym dostaniemy się do czeskiego schroniska Návrší (www.navrsi.eu)

 

Fot. Chata na Przełęczy Płoszczyna (dawna stacja graniczna).

DSC_0501.jpeg

  • Za Przełęczą Płoszczyna (dojazd samochodem przez Nową Morawę) można włączyć się w szlak utrzymywany przez Staré Město (www.staremesto.info), tworzący pętlę o długości 24,5 km i biegnący w pobliżu ośrodków narciarskich w miejscowościach Kunčice (www.skikuncice.cz) i Stříbrnice (www.skikralicak.cz). Samochód można zostawić na Przełęczy Płoszczyna. W dawnym domku granicznym działa mały punkt gastronomiczny.

 

  • Po czeskiej stronie Przełęczy Puchacza (przy czym szlak Schronisko PTTK "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie jest utrzymywany) wejść można na szlak biegowy biegnący trawersem po wschodnim zboczu Puchacza i Trójmorskiego Wierchu do ośrodka narciarskiego  Dolni Morava (www.dolnimorava.cz), znanego z unikalnej wieży widokowej w formie wijącej się promenady "Sky Walk". Odległość z Przełęczy Puchacza do parkingu Pod Klepáčem - 5 km. Jest to fragment dłuższego szlaku biegówkowego Šanov – Przełęcz Puchacza (22 km). Wspaniałe widoki na Masyw Śnieżnika i czeskie doliny.

 

FILMY

wersja 2 min

 

wersja 10 min

 

relacja z imprezy "Nartozaury", 21.02.2015, Kletno w Masywie Śnieżnika

 

DOFINANSOWANIE Z UNII EUROPEJSKIEJ

Wraz z czeskimi partnerami – Starym Miastem (Staré Město pod Sněžníkem) oraz Stowarzyszeniem Gmin Orlicko (Sdružení obcí Orlicko) w latach  2013 - 2015 Gmina Stronie Śląskie zrealizowała projekt pt. „Jazda na nartach biegowych w turystycznej destynacji Králický Sněžník - Śnieżnik - Góry Bialskie”. Dodatkowo, we współpracy z czeskim partnerem: Deštné z Gór Orlickich oraz Gminą Duszniki-Zdrój, w latach 2014 - 2015 zrealizowany został projekt, pt. „Profesjonalne utrzymywanie szlaków narciarstwa biegowego na pograniczu czesko-polskim“. Projekty współfinansowane były  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. Dzięki zrealizowanym przedsięwzięciom, w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich stworzone zostały warunki do uprawiania narciarstwa biegowego.

logotypy.jpeg