Wizyta Ministra Sławomira Nowaka w Kłodzku

W dniu 3 października 2013 r. Burmistrz Stronia Śląskiego Zbigniew Łopusiewicz uczestniczył w spotkaniu z Ministrem Sławomirem Nowakiem, które odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kłodzku.

Sławomir Nowak podczas rozmowy z przedstawicielami lokalnych samorządów omówił zasady realizacji nowej inwestycji. W spotkaniu z ministrem uczestniczył również Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa.

O budowie obwodnicy Kłodzka przesądził fakt, że jest tu skrzyżowanie dróg krajowych i międzynarodowej oraz zanotowano tutaj tak wiele groźnych wypadków, iż była pilna potrzeba wyprowadzenia tranzytu drogowego z miasta - powiedział Minister Sławomir Nowak podczas briefingu prasowego w Kłodzku.

Obwodnica Kłodzka będzie miała długość ponad 9 km. i powstanie do 2018 roku. Dzięki niej kierowcy będą mogli ominąć najbardziej newralgiczne miejsca na dotychczasowej trasie biegnącej przez środek Kłodzka. Przetarg na budowę drogi ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Będzie to możliwe dzięki przyjęciu przez Radę Ministrów zmiany obecnie realizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011- 2015. Dzięki temu również jest możliwe ogłoszenie przetargów na obwodnice w innych rejonach Polski o łącznej długości 150 km. Będą One realizowane w perspektywie budżetowej 2014- 2020.

Na budowę obwodnic 12 miejscowości Rada Ministrów zarezerwowała środki w wysokości 4,7 mld zł. Dzięki decyzji Rady Ministrów zostaną one wybudowane dla: Bełchatowa, Brodnicy, Inowrocławia, Wielunia, Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Góry Kalwarii, Olsztyna, Kłodzka, Nysy, Kościerzyny i Sanoka. Środki na budowę nowych dróg będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego oraz budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

 

Spotkanie z Ministrem Nowakiem.jpeg