Nowy Gierałtów - jedna z najpiękniejszych wsi województwa

Konkurs "Piękna Wieś Dolnośląska" organizowany jest już po raz piąty  i jest jedną z form wsparcia jakie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego oferuje społecznościom lokalnym uczestniczącym w programie Odnowa Dolnośląskiej Wsi (wszystkie sołectwa Gminy Stronie Śląskie należą do ww.programu). Tegoroczna edycja Konkursu zorganizowana została w IV kategoriach:  „Najpiękniejsza Wieś”,  „Najpiękniejsza Zagroda”, „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi”  i „Najlepszy start w Odnowie Wsi”.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszonych zostało ponad 40 wsi.

Nowy Gierałtów zajął II miejsce w kategorii "Najpiękniejsza Wieś".

Galeria zdjęć z miejsc i wydarzeń w Nowym Gierałtowie:  

 

Oto uzasadnienie komisji, której mieszkańcy sołectwa Nowy Gierałtów zaprezenowali miejscowość w dniu 11 lipca br::

"Laureat II miejsca – Nowy Gierałtów, w gminie Stronie Śląskie to niezwykle urokliwa miejscowość położona w dolinie rzeki Białej Lądeckiej ze wspaniałą architekturą budynków mieszkalnych o zachowanych tradycyjnej zabudowie. Obok funkcji turystycznej we wsi silne zaakcentowane są dawne tradycje hodowlane, działa tu ekologiczne gospodarstwo agroturystyczne „Gościnna Zagroda” specjalizujące się w hodowli kóz i wytwarzaniu koziego sera. Na uwagę zasługuje tu także funkcjonowanie w każdą sobotę Wiejskiego Jarmarku – na którym każdy może zakupić lokalne produkty. Od wielu lat organizowany jest tu Festyn Świętojański „Św. Jan na Gierałtowie”. Zabytki wsi prezentuje tablica z mapą miejscowości – „Ekomuzeum Nowy Gierałtów”. Oferta wsi dla samych mieszkańców jak i potencjalnych turystów z roku na rok jest coraz bogatsza tak że każdy znajdzie tu cos dla siebie."

Więcej informacji o atrakcjach i bazie noclegowej w Nowym Gierałtowie na: www.nowygieraltow.stronskiewioski.pl oraz w Informatorze Turystycznym pod zakładką Turystyka.  Zapraszamy!

Piersze miejsce w kategorii "Najpiękniejsza Wieś"  zajał Goworów w gminie Międzylesie. Wyniki konkursu na:

http://www.umwd.dolnyslask.pl/obszarywiejskie/aktualnosci/artykul/wyniki-konkursu-piekna-wies-dolnoslaska-2013-2/

Informacja prasowa w Gazecie Wrocławskiej na:

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/969827,najpiekniejsza-wies-dolnego-slaska-wybrana,id,t.html#czytaj_dalej

W dniu 21 września 2013 Burmistrz Stronia Śląskiego Pan Zbigniew Łopusiewicz wraz z Sołtysem Sołectwa Nowy Gierałtów Panem Zbigniewem Drausem odebrali wyróżnienie oraz nagrodę finansową dla Nowego Gierałtowa. Uroczystość odbyła się w Goworowie (Gmina Międzylesie).

IMG_4289.jpeg

 

Gratulujemy i zapraszamy do Nowego Gierałtowa !

19.08.2013
powrót