Masyw śnieżnika
Ikona Strzałki
Góry Bialskie
Ikona Strzałki
Góry Złote

Kamienica

KAMIENICA (niem. Kamnitz) – rozciągnięta łańcuchowa wieś w Polsce położona w gminie Stronie Śląskie , w dolinie rzeki Kamienica w Masywie Śnieżnika. W latach 1975 - 1998 miejscowość administracyjnie należała do .woj. wałbrzyskiego.
Wieś została założona w 1596 r. w celu prowadzenia wyrębu lasu i przetwórstwa drewna. Na przełomie  XIV i XV w. prowadzono w niej wydobycie rudy żelaza dla lokalnej kuźnicy. W dokumentach z 1631 r. wymieniana jest jako Camnitz. W XVII i XVIII w.  wieś była ośrodkiem tkactwa. Jako część tzw. klucza strońskiego od  1684r. stała się prywatną własnością. W XVIII w. przeszła w ręce rodu Wallisów i Matiusów, a w 1838 r. Marianny Orańskiej, która zatrudniła mieszkańców wsi w leśnictwie.
W XIX i XX w. funkcjonowała również jako wieś letniskowa znana ze sportów zimowych. Celem modnych wycieczek była od  1866r. książęca leśniczówka. Była chętnie odwiedzana w drodze na Śnieżnik. W  1939r. liczyła 583 mieszkańców. Po  1945r. znacznie podupadła. Została zasiedlona tylko w niewielkiej części. Po 60 latach od wymiany narodowościowej liczba ludności nie sięgała nawet 10% poprzedniego stanu. Mieszkańcy w dalszym ciągu utrzymywali się z pracy w lesie. Do końca lat 90 XX w. we wsi istniała strażnica Sudeckiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza.
Poprawę atrakcyjności wsi przyniosło otwarcie 20 grudnia 2002 r. na stoku Zawady stacji narciarskiej. Od tego czasu rozwija się tu zaplecze noclegowo-gastronomiczne. Powstał również posterunek GOPR. Ośrodek narciarski posiada obecnie 4 wyciągi i ok. 1500 m naśnieżanych i oświetlonych tras zjazdowych poprowadzonych w dwie przeciwległe strony wzniesienia. W pobliskiej wsi Nowa Morawa znajduje się pojedynczy wyciąg narciarski Nowa Morawa o długości 410m. sztucznie oświetlony i ratrakowany.

 

BAZA GASTRONOMICZNA: