"Aktywni z natury - rozwój i promocja produktów turystycznych w Masywie Śnieżnika", 2012 - 2013 r.

Projekt realizowany w okresie lipec 2012 r. - listopad 2013 r. przez dwie partnerskie gminy: Stronie Śląskie i Stare Mesto w Czechach ma na celu stworzenie gier terenowych, tzw. "questów" oraz promocję atrakcji turystycznych Masywu Śnieżnika.

wyprawy-odkrywcow.jpeg„Sam Cesarz Rudolf posłał go w nieznane by miasto zbudował przez Ciebie poznane. Imieniem założyciela osadę nazwano i tak przez stulecia ją rozpoznawano” – to fragment jednej z gier terenowych, jakie od kwietnia br. proponujemy turystom odwiedzającym naszą okolicę. W październiku i listopadzie 2012 r. odbyły się polsko-czeskie warsztaty, podczas których pięcioosobowe zespoły ze Starego Mesta i Gminy Stronie Śląskie pracowały nad stworzeniem czterech gier terenowych, tzw. questów, które w niekonwencjonalny sposób zapoznają z ciekawostkami historycznymi i przyrodniczymi naszej okolicy. Cztery gry - rymowanki stworzone zostały przede wszystkim z myślą o turystyce rodzinnej i szkolnej. Są to:

- „Skalna przygoda w Kletnie” (start: Jaskinia Niedźwiedzia, zakończenie: Muzeum Ziemi w Kletnie, 30 min),
- „Kolej na Stronie” czyli kolejowe ciekawostki ze Stronia Śląskiego (start i zakończenie: Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury w Stroniu Śl., 30 min),
- „Śladami praskiego mincerza po Bolesławowie” (start i zakończenie w centrum Bolesławowa, 1 h),
- „Śladami Hermanna Buhla” (start: rynek, zakończenie: Dom Kultury w Starym Meste, 45 min).

Do każdej gry wydane zostały foldery w czterech wersjach językowych: polskiej, czeskiej, niemieckiej i angielskiej. Podczas wyprawy należy uważnie czytać teksty i zgodnie ze wskazówkami wyszukiwać cyfry i litery. Zebrane litery utworzą hasło, a przy odrobinie szczęścia można odkryć prawdziwy skarb!

Serdecznie dziękujemy osobom, które poświeciły swój prywatny czas i pomogły w stworzeniu questów. Byli to, po stronie polskiej: Danuta Janukowicz (Pani Danuta jest także autorką rysunków do questów), Alicja i Radosław Kuklis, Aleksandra Leszczyńska, Mieczysław Makarewicz, Andrzej Sawicki, Paweł Dywański (CETiK). Questy to bardzo tani (nie wymaga stworzenia infrastruktury w terenie) i ciekawy sposób na uatrakcyjnienie turystom pobytu w naszej okolicy. W Polsce są już turystyczne gminy, w których stworzono kilkanaście gier
terenowych. Będziemy tworzyć kolejne questy, do czego zachęcamy też Państwa! Wystarczy odrobina wiedzy i fantazji!

W ramach realizacji polsko-czeskiego projektu, Gmina Stronie Śląskie wydała nowe materiały promujące turystykę w okolicach Stronia Śląskiego i Stergo Mesta w Czechach (partner naszego projektu). Wydane zostały „Przewodniki dla aktywnych”, „Foldery produktu lokalnego”. i plan miasta Stronia Śląskiego i Starego Mesta.

Wszystkie materiały dostępne są w formie elektronicznej na www.stronie.pl i www.mu-staremesto.cz oraz w informacji turystycznej w Stroniu Śląskim (CETiK) i w Starym Meste (ratusz).

W ramach projektu zakupiliśmy także gadżety promocyjne. Wykorzystamy je podczas targów turystycznych (Międzynarodowe Targi Turystyczne we Wrocławiu w kwietniu 2013 r. oraz Targi Regionów i Produktów Turystycznych TOUR SALON w Poznaniu w październiku 2013 r)  oraz podczas imprez odbywających się na terenie pogranicza polsko-czeskiego.

Monika Ciesłowska - koordynator projektu

logotypy.jpeg

Projekt „Aktywni z natury – rozwój i promocja produktów turystycznych w Masywie Śnieżnika” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007-2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”