Sienna > Stronie Śląskie wieś > Janowa Góra > Sienna
DŁUGOŚĆ: 10,3 KM, CZAS PRZEJŚCIA: 3 - 3,5 h
W Siennej wchodzimy na drogę biegnącą w kierunku pensjonatu „Złote Góry”. Po ok. 15 min. dochodzimy do polany z wieżą przekaźnikową GSM. Z polany rozciągają się piękne widoki na wieś Janowa Góra oraz góry Rudkę, Janowiec, Żmijowiec i Śnieżnik (z wiaty turystycznej poniżej szlaku) oraz na Czarną Górę (spod wieży GSM). Nie zmieniając kierunku wędrówki, przecinamy polanę i schodzimy na leśną ścieżkę, która sprowadzi nas na łąki w Stroniu Śląskim wsi. Przy pierwszym domu szlak skręci w lewo, w kierunku lasu, gdzie przy kolejnym zakręcie otworzy się bardzo ładny widok na dolinę Janówki, Krzyżnik, a w oddali Góry Bialskie i Złote. Kontynuujemy tą samą drogą, a następnie skręcamy w prawo na leśną ścieżkę. Przed nami nieco „partyzancki” odcinek, po częściowo zarośniętej ścieżce, a następnie zejście wzdłuż łąki do głównej drogi asfaltowej w Stroniu Śląskim wsi (łąka może być niewykoszona). Na szosie skręcamy w lewo i ostrożnie wędrujemy lewą stroną przez ok. 10 min. Zgodnie z oznakowaniem szlaku, we wsi skręcamy w prawo w kierunku nieczynnego kamieniołomu marmuru na Krzyżniku, przy którym ponownie skręcamy w prawo i wędrujemy dalej wzdłuż asfaltowej drogi aż do dużej domkowej kapliczki. Przy kapliczce skręcamy z asfaltu w lewo, na szutrową drogę. W lesie nachylenie zwiększy się. Przed nami podejście wzdłuż szerokiej leśnej drogi. Po drodze wiata turystyczna oraz widoki na Krowiarki. Dalej szlak będzie stopniowo obniżał się w kierunku Janowej Góry, gdzie przy ruinach kościoła św. Jana Nepomucena znajduje się kolejna wiata. Spod ruin kościoła, zgodnie z oznakowaniem szlaku, wchodzimy w las, na terenie którego jeszcze kilkadziesiąt lat temu rozpościerały się łąki i pastwiska. Świadczą o tym pozostałości po kamiennych murach, wyznaczających niegdyś granice pól. Na tym odcinku czeka nas krótkie, dość strome podejście. Z lasu szlak wyprowadzi nas na łąki ponad kościołem pw. św. Michała w Siennej.
SIENNA (OŚRODEK GÓRSKI „CZARNA GÓRA”) – miejscowość turystyczna z bogatą ofertą gastronomiczną i noclegową, położona u podnóża Czarnej Góry (1205 m n.p.m.), w Masywie Śnieżnika. Sienna powstała w XVI w., w związku z rozwojem górnictwa w Bolesławowie, Kletnie i Janowej Górze. W kolejnych stuleciach funkcjonowała głównie jako wieś rolniczo-rzemieślnicza. W XIX/XX w. chętnie odwiedzana była przez turystów i letników, powstały gospody i zajazdy. Po 1945 r. wieś wyludniła się, a ze starej zabudowy do dziś zachowało się jedynie kilka domów (nr 1, 3, 5, 7, 15). W l. 60-tych XX w. odbywały się tu duże sezonowe wypasy bydła i owiec. W 1996 r. powstał ośrodek narciarski „Czarna Góra” (www.czarnagora.pl), który przyczynił się do ponownego rozwoju miejscowości i całej okolicy. Atrakcje turystyczne: całoroczna kolej linowa i wieża widokowa na Czarnej Górze, zjeżdżalnia grawitacyjna „Czarna Żmija” (długość: 950 m), ośrodek narciarski „Czarna Góra” (ponad 10 000 m nartostrad), letni kompleks wodny dla dzieci, trasy kolarstwa górskiego downhill na Czarnej Górze, wypas owiec i bacówka z oscypkami (800 m za Przełęczą Puchaczówka, w kierunku Bystrzycy Kłodzkiej). Zabytki: kościół pw. św. Michała z XVIII w. oraz kapliczka domkowa z XVIII w. na Przełęczy Puchaczówka. Z Siennej do Bystrzycy Kłodzkiej prowadzi serpentynowa widokowa szosa (droga nr 392).
STRONIE ŚLĄSKIE WIEŚ – miejscowość położona pomiędzy Stroniem Śląskim a Sienną, w dolinie Janówki w Masywie Śnieżnika. Duża, malowniczo położona wieś, z bogatą ofertą noclegów w gospodarstwach agroturystycznych, domkach na wynajem i ośrodkach wypoczynkowo-konferencyjnych. Liczne przydrożne kapliczki i krzyże oraz zachowane stare zabudowania (XIX/XX w.), m. in. młyn z 1815 r. (dom nr 53) oraz tartak (dom nr 36). W krajobrazie wsi charakterystyczny jest nieczynny kamieniołom marmuru na górze Krzyżnik (obecnie trwają prace rekultywacyjne). Złoże marmuru „Biała Marianna” (od imienia Marianny Orańskiej) eksploatowane było już w I poł. XIX w. W l. 50-tych XX w. poszukiwano tu rud uranowych (pozostałością jest pozioma sztolnia, dł. ok. 50 m w pn. stoku, która dziś jest miejscem zimowania nietoperzy). W latach 50-90- tych XX w. pozyskiwano marmury „Zielona Marianna” i „Różowa Marianna”, które dekorują m.in. Pałac Kultury i Nauki, Sejm i Teatr Wielki w Warszawie. Na zalesionym szczycie znajduje się drewniany krzyż (według podań, jeszcze w XVIII w. na Krzyżniku odprawiono pogańskie obrzędy), poniżej szczytu ładne widoki na góry. Wschodnie zbocze góry przeznaczone jest na zagospodarowanie turystyczne i znajduje się w ofercie inwestycyjnej Gminy Stronie Śląskie. Przez Krzyżnik łatwo dostać się do wsi Stara Morawa w sąsiedniej dolinie, gdzie znajduje się zalew z kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętów wodnych oraz zabytkowy Wapiennik „Łaskawy Kamień”, z atelier druku artystycznego, ogrodem japońskim i obserwatorium nietoperzy (www.wapiennik.eu).
JANOWA GÓRA – dawna osada górnicza z XVI w. (o czym świadczą pozostałości sztolni na górze Rudka), w XIX/XX w. mała, ale dość znana miejscowość turystyczna, w I poł. XX w. miejsce uprawy ziół. W l. 50-tych XX w. prowadzono tu poszukiwania rud uranu (podobnie w pobliskim Kletnie, gdzie dziś działa podziemna trasa turystyczna, www. kletno.pl). Pozostałością prac była duża hałda, która znajdowała się przy kościele w Janowej Górze (hałda uprzątnięta została w latach 90-tych XX w., a znajdowała się w miejscu, gdzie dziś stoi wiata turystyczna). Po 1945 r. miejscowość wyludniła się. Dziś liczy jedynie kilku stałych mieszkańców, ale ożywają w niej dawne tradycje letniskowe, działa kilka nowych obiektów z całoroczną ofertą pokoi gościnnych i sal bankietowych. W górnej części wsi (przy drodze asfaltowej do Kletna) rozpoczyna się szlak narciarstwa biegowego do Schroniska PTTK „Na Śnieżniku” (5,7 km). Szlak prowadzi wygodną, łagodnie wznoszącą się, szeroką leśną drogą i warto z niej korzystać o każdej porze roku (w sezonie zimowym prosimy o nierozdeptywanie śladów przygotowanych dla narciarzy biegowych). Zabytki: ruiny kościoła św. Jana Nepomucena z XVIII w.