Masyw śnieżnika
Ikona Strzałki
Góry Bialskie
Ikona Strzałki
Góry Złote

Bolesławów

BOLESŁAWÓW (niem. Wilhelmsthal) – wieś położona  w gminie Stronie Śląskie w dolinie pomiędzy Masywem Śnieżnika a Górami Bialskimi, u zbiegu rzek Morawka i Kamienica. Bolesławów jeszcze w XIX w. posiadał prawa miejskie. Obecnie o tym przypomina mały rynek w centrum wsi, będący dla niezorientowanych w historii turystów czymś szokującym. W XVI w. powstało tutaj miasto górnicze związane z wydobywaniem rud srebra i żelaza. Tutejsze złoża nie okazały się jednak wystarczające do długiej eksploatacji. Późniejsza wojna 30-letnia wystarczyła do tego, aby miasto podupadło. W 1892 r. utraciło ostatecznie prawa miejskie.
Dzisiaj Bolesławów jest małą atrakcyjnie zlokalizowaną wsią pomiędzy Masywem Śnieżnika a Górami Bialskimi. Związany jest także ze Stacją Narciarską Kamienica poprzez jeden wyciąg, który zjeżdża po zboczach działu górskiego od strony Bolesławowa. Nad wsią spora stacja narciarska z ciekawie rozwiązanym systemem tras zjazdowych poprowadzonych w dwie strony stoku G. Zawada. Z Bolesławowa prowadzą szlaki turystyczne na Śnieżnik i do rezerwatu Nowa Morawa oraz droga do turystycznego przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna.

 

ZABYTKI:

  • Renesansowo-manierystyczny kościół pw. św. Józefa Oblubieńca z barokowym wyposażeniem (m.in. rzeźbami Michaela Klahra) i starym cmentarzem przykościelnym
     
  • kamienne rzeźby: św. Jana Nepomucena (przy uliczce do przystanku), św. Franciszka Ksawerego i Madonny w grocie na rynku
     
  • grupa kamiennych rzeźb śpiących apostołów na Górze Oliwnej (pozostałość po dawnej kalwarii ponad wsią datowanej na 1833r.)
     
  • pomnikowa lipa drobnolistna na rynku i rezerwat przyrody Nowa Morawa kilka kilometrów za wsią w kierunku Przeł. Płoszczyna.

BAZA GASTRONOMICZNA:

RESTAURACJA - MŁYŃSKO, Apartamenty pod Śnieżnikiem, Bolesławów 11 L


RESTAURACJA - ZIELONE WZGÓRZE, Bolesławów 52-53