Masyw śnieżnika
Ikona Strzałki
Góry Bialskie
Ikona Strzałki
Góry Złote

Stronie Śląskie

SOŁECTWO STRONIE ŚLĄSKIE: w skład sołectwa wchodzą miejscowości, Stronie Śląskie Wieś, Sienna, Janowa Góra.

STRONIE ŚLĄSKIE  miasto przemysłowe liczące ok. 8 tys. Mieszkańców, położone u zbiegu trzech dolin: Białej Lądeckiej, Morawki i Siennej Wody na wysokości 500-520m. Otoczone jest z trzech stron górami: pasmem Krowiarek, Gór Złotych i Gór Bialskich oraz Masywu Śnieżnika. Składa się z właściwego miasta i wsi Strachocin, Stronie Śl.-Wieś i Goszów. Strachocin wymieniono w 1264 r. jako osadę pastersko-rolniczą. Samo Stronie po raz pierwszy w dokumentach pojawiło się w roku 1346. Pod koniec średniowiecza Stronie rozwinęło się na niewielką skalę w związku z wydobyciem rud ołowiu, które przetapiano w Strachocinie. Z 1402 r. pochodzi wzmianka o kuźnicy żelaza. Wiek XVI to okres dalszego rozwoju górnictwa i hutnictwa. W czasie wojny 30-letniej wojska szwedzkie (1622 i 1646)spustoszyły okolicę. W latach 1684-1733 wieś należała do hr. Althannów z Międzylesia. Do znacznego rozwoju Stronie przyczyniła się holenderska królewna Marianna Orańska, która w 1838 r. nabyła miejscowość i okolice. Od jej imienia kamieniołom marmuru na Krzyżniku nazwano „Biała Marianna”. Przy jej wydatnej pomocy finansowej F. Losky w 1864 r. postawił tu hutę szkła. W 1897 r. doprowadzono linię kolejową z Kłodzka, co zaowocowało wzmożoną penetracją turystyczną okolic Stronia. Samo miasto stało się letniskiem. W okresie międzywojennym powstał kamieniołom na Krzyżniku ze szlifiernią marmurów. Kryzys gospodarczy lat 30. spowodował zamknięcie huty. Dwie wojny światowe nie przyniosły tu większych zniszczeń i szkód. W 1950 r. uruchomiono ponownie hutę szkła. W 1967 r. osadzie nadano prawa miejskie. Do miasta włączono część Goszowa i Strachocina. Dziś Stronie jest znane głównie dzięki Hucie Szkła Kryształowego „Violetta”, kamieniołomom białej, różowej i zielonej marianny oraz zakładom przemysłu drzewnego. Liczne szlaki turystyczne prowadzą ze Stronia Śl. W Góry Bialskie, Krowiarki i do położonej w dolinie Kleśnicy Jaskini Niedźwiedziej.

ATRAKCJE:

  • SKLEP firmowy w biurowcu po byłej Hucie Szkła Kryształowego „Violetta”. Huta o ponad wiekowej tradycji i bogatej historii. Huta pod nazwą „Oranienhute” została założona w 1864 r. przez Franza Losky'ego. Po wojnie produkcję wznowiono w 1946 r. od zdobienia kryształów. W 1953 r. uruchomiono produkcje szkła ołowiowego (szkła kryształowego), w tym też roku rozpoczęto eksport kryształów. W 1970 r. zmieniono nazwę zakładu na Huta Szkła Kryształowego „Violetta”. Gotowe wyroby ze szkła kryształowego można nabyć w znajdującym się obok huty sklepie firmowym.
  • Kryty basen i hala sportowa ze ścianą wspinaczkową
  • Muzeum Minerałów zajmuje kilka pomieszczeń, gdzie wyeksponowano w szklanych gablotach okazy z całego świata. Zgromadzone eksponaty zaskakują różnorodnością kolorów i kształtów, formą krystalizacji. Obok poszczególnych gatunków kamieni pokazano wzory galanterii wykonanej z danego minerału (np. zegar z agatu). Na miejscu znajduje się sklep z bogatym asortymentem biżuterii z minerałów i kamieni półszlachetnych.

 

BAZA GASTRONOMICZNA: