Badania pod kątem wykrywania nowotworów głowy i szyi oraz reumatoidalnego zapalenia stawów

1)

Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu w partnerstwie z Dolnośląskim Związkiem Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców, realizuje projekt pt. „Programie profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego”, który będzie trwał do 31.12.2019 roku i jest programem współfinansowanym ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi z bezpłatnych badań laryngologicznych mogą skorzystać osoby w wieku: 40-65 lat, znajdujące się w grupie ryzyka.

1.jpeg
Dzięki realizacji programu pacjenci, którzy wymagają pilnych konsultacji laryngologicznych będą mieli krótszy okres oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Nowotwory głowy i szyi rozwijają się skrycie. Ich objawy są niecharakterystyczne, przypominające banalne infekcje górnych dróg oddechowych, jak: ból gardła, ból podczas połykania, chrypka. W 2013 roku choroby te rozpoznano w Polsce u 10 801 osób. Aż 5 990 z nich zmarło. Ta grupa chorób stanowiła 8 procent wszystkich nowotworów rozpoznanych u mężczyzn oraz 5 procent u kobiet. Dlatego tak istotna jest szybka diagnoza i jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia.

Informacja o projekcie i lista placówek, w których można skorzystać z badań: https://www.kodowana.pl/projekty_ue2.html

 

Mikulicz.jpeg
2)
Drugi projekt pt. „Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu” realizowany przez Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza - Radeckiego we Wrocławiu w partnerstwie z Dolnośląskim Związkiem Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców do końca sierpnia 2020 r., współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.  

 

Dokuczają Ci stawy? Nie zwlekaj!  Reumatoidalne zapalenie stawów wykryte na czas pozwala zachować sprawność!

Bezpłatne badanie reumatologiczne

 

Reumatoidalne Zapalenie Stawów jest chorobą przewlekłą, która atakuje stawy i narządy. Przez cały okres trwania choroby pacjenci odczuwają ból, sztywność i obrzęk. Niewykryty, a co za tym idzie nieleczony stan niesie za sobą wiele konsekwencji, takich jak: zniszczenia stawów, niesprawności, uszkodzenia narządów a nawet śmierć. Jeśli czas ten ulega wydłużeniu, dochodzi do nieodwracalnych zmian i niepełnosprawności. Dlatego tak istotna jest szybka diagnoza i jak najwcześniejsze wdrożenie leczenia – co umożliwia program.

„Wszyscy znamy hasło „Ruch to zdrowie”, ale by było ono realne, nasze stawy muszą być zdrowe” - mówi dr hab. Jerzy Świerkot z Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych USK, konsultant wojewódzki w dziedzinie reumatologii województwa dolnośląskiego. Chociaż współczesna medycyna potrafi skutecznie zahamować postęp choroby i zapobiec jej powikłaniom, to jest jeden warunek: leczenie musi być zastosowane na wczesnym etapie.. Szacuje się, że aż 14 proc. chorych zgłasza się  do jakiegokolwiek lekarza (w tym lekarza rodzinnego) dopiero wówczas, gdy choroba trwa ponad rok. Kolejny problem to zbyt późne dotarcie do specjalisty. Od momentu pojawienia się u lekarza rodzinnego do czasu otrzymania skierowania do reumatologa mija średnio 12 tygodni. Na dalszym etapie też nie jest lepiej, bo nawet mając skierowanie, na wizytę u reumatologa tzw. pacjent pierwszorazowy czeka przeciętnie od 3 do 6 miesięcy.  Brakuje też tzw. szybkiej ścieżki diagnostycznej, czyli konsultacji reumatologicznej w ośrodkach wczesnej diagnostyki.  

Choroba, w walce z którą czas ma ogromne znaczenie, jest reumatoidalne zapalenie stawów. Na badanie pod kątem tego schorzenia powinny zgłosić się osoby w wieku od 18 do 67 lat, które zaobserwowały u siebie następujące objawy:
- niezwiązany z urazem ból i obrzęk stawów trwający co najmniej 3 tygodnie,
- bóle i obrzęk stawów o ile nie są związane z rozpoznaną i leczoną osteoporozą,
- sztywność poranna stawów trwająca powyżej 30 minut,
- stan podgorączkowy,
- ból mięśni,
- uczucie zmęczenia.

Mieszkańcy województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego, którzy mają któryś z wymienionych objawów i są w wieku 18-67 lat powinni zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego i zapytać o badania w kierunku RZS. Do końca sierpnia 2020 roku Dolnośląski Związek Lekarzy Rodzinnych-Pracodawców w partnerstwie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu realizuje projekt pt. „Zapobieganie niepełnosprawności poprzez wczesne wykrywanie reumatoidalnego zapalenia stawów w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu”. W ramach tego programu, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego, pacjenci mogą skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji reumatologów. Program ten przeznaczony jest dla osób potencjalnie chorych na RZS, które jeszcze nie są leczone.

Głównym celem tego projektu jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa wczesnej wykrywalności reumatoidalnego zapalenia stawów w latach 2017-2020 wśród pacjentów zamieszkujących województwa dolnośląskie, opolskie i lubuskie, w celu zapewnienia utrzymania lub powrotu do aktywności zawodowej chorych na RZS.

Dzięki realizacji programu pacjenci, którzy wymagają pilnych konsultacji reumatologicznych będą mieli krótszy okres oczekiwania na wizytę u specjalisty

O badania należy zapytać lekarza rodzinnego. Można też skontaktować się z Koordynatorem ds. profilaktyki, Panią Agatą Grajek (e-mail:  lub tel.: 519 424 504).

Lista placówek biorących udział w projekcie znajdują się na stronach:

https://www.kodowana.pl/projekty_ue3.html

beznazwy.png

 

14.12.2018
powrót