Stoły Wielkanocne 2013

16 Marca 2013 r. w naszej gminie odbędą się XVI Spotkania Tradycji Wielkanocnych Ziemi Kłodzkiej, realizowane w ramach mikroprojektu pt. „COOLTuralne Stronie na maksa”, działanie o nazwie "Międzynarodowe Tradycje Wielkanocne”. Uczestnikami imprezy będą przedstawiciele  100 różnych  organizacji w tym 85 z Polski 15 z czeskiej części Euroregionu, które zaprezentują  stół z tradycyjnymi potrawami wielkanocnymi, palmy, pisanki i wyroby rękodzielnicze. Będzie też możliwość poznania oraz degustacji niektórych potraw regionalnych polskich i czeskich.

W trakcie imprezy zostaną przeprowadzone konkursy w  następujących kategoriach:
1. „najładniejszy stół (estetyka nakrycia oraz prawidłowy dobór potraw),
2. „kartka wielkanocna”,
3. „koszyk wiklinowy”.
Te dwie ostatnie zostaną wyłonione z prac przygotowanych wcześniej na warsztatach.

W ramach spotkania zostaną również zorganizowane następujące konkursy, których inicjatorem jest współorganizator – Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu: 1. dla KGW i Rad Sołeckich na „Najładniejszą pisankę „ i „Palmę Wielkanocną”, 2. dla  uczniów szkół podstawowych i gimnazjów „Najładniejszy Plakat Wielkanocny”.

Zwycięzcy konkursów otrzymają nagrody, a każdy zespół prezentujący swój stół wielkanocny otrzyma pamiątkowy upominek jako podziękowanie za włożony trud w przygotowanie potraw i zakup produktów niezbędnych do ich wykonania.
Będą się odbywały warsztaty rękodzielnicze między innymi zdobienia pisanek,  staną stoiska z wyrobami ludowymi, a  na scenie zaprezentują się zespoły ludowe zarówno z Polski i Czech. Wystąpią również dzieci z przedszkoli i szkół z pogranicza.
Od 2004 roku impreza jest organizowana pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w roku bieżącym Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.
Realizacja tego działania stworzy podstawy do umocnienia kontaktów polsko – czeskich, poznania tradycji wielkanocnych obu krajów, nawiązania bezpośrednich kontaktów pomiędzy zaproszonymi gminami i instytucjami. Wzmocni współpracę transgraniczną między pracownikami domów kultury z Polski i Czech.

Film promocyjny oraz plakat można znaleźć tutaj
 

stoływielk.jpeg

04.03.2013
powrót