Ryszard Wojtaszek

DSC_1791.jpeg

       Pan Ryszard Wojtaszek urodził się 29 sierpnia 1947 r. w Dzierżoniowie. Również tam spędził dzieciństwo i lata młodzieńcze. Uczęszczał do I Liceum Ogólnokształcącego im. Jędrzeja Śniadeckiego, które przed nim kończyli, m.in. wybitni filmowcy: Zbigniew Cybulski czy Sylwester Chęciński. Pan Ryszard Wojtaszek od najmłodszych lat wykazywał się nadprzeciętnymi zdolnościami i inteligencją, co już w wieku 17 lat, w 1964 r., pozwoliło mu na zdanie egzaminów na bardzo wymagający Wydział Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Po zakończeniu studiów pozostał na uczelni, pracę doktorską obronił 1978 r. z zawodu jest Elektronikiem. W latach 1970-1990 pracował na Politechnice Wrocławskiej w Instytucie Akustyki i Telekomunikacji.  Dla dr inż. Ryszarda Wojtaszka praca była powołaniem a dynamicznie rozwijający się rynek nowych technologii był swoistego rodzaju spełnieniem marzeń.

     Pan Ryszard Wojtaszek w 1991 r. otwiera telewizję kablową we Wrocławiu pod nazwą Gosat Sp. z o.o. Jako lider dynamicznie rozwijającego się rynku wraz z Panem Andrzejem Ostrowskim zakładają Ogólnopolskie Stowarzyszenie Operatorów Telewizji Kablowych, które następnie przekształca się w Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Komunikacji Kablowej a obecnie funkcjonuje pod nazwą Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

     W 2004 roku Pan Ryszard wraz z przyjaciółmi zakłada, Fundację Wspierania Nowych Technologii Telekomunikacyjnych „PROTELKO”, która powstała, aby inicjalizować i realizować przedsięwzięcia oraz programy wspomagające rozwój gospodarczy w dziedzinie rynku medialnego, elektroniki i telekomunikacji. Jej celem jest również działalność naukowa, naukowo-techniczna i oświatowa na tymże rynku. Obecnie piastuje zaszczytne stanowisko Prezesa Fundacji.

     Sprzedaż firmy GOSAT amerykańskiej firmie UPC w 1999 r. pozwoliła Panu Ryszardowi Wojtaszkowi na zainwestowanie w regionie Masywu Śnieżnika, zbudowanie od postaw i otworzenie w 2006 r. Kompleksu Gastronomiczno – Hotelowego „Puchaczówka”. „Puchaczówka” szybko stała się jednym z miejsc, które zostały uznane za wizytówkę regionu, oferując kuchnię opartą na lokalnych produktach. "Puchaczówka" jest kojarzona z dobrym smakiem i wysokim standardem usług.

     W 2009 r. Pan Ryszard Wojtaszek zakłada Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego „Masyw Śnieżnika”, którego celem jest inicjowanie, prowadzenie i wspieranie działań na rzecz rozwoju regionu Masywu Śnieżnika zwłaszcza w obszarze infrastruktury, zaplecza i organizacji turystki, sportu i rekreacji oraz masowej rozrywki. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań, które mają na celu promocję regionu, np.: budowa tablic interaktywnych, organizacja festynów, pikników, kręcenie filmów promocyjnych itp.

     Od 2010 r. Stowarzyszenie Rozwoju Regionalnego „Masyw Śnieżnika” jest organizatorem pieszo - rowerowego, Strońskiego Rajdu Turystycznego w Masywie Śnieżnika.

Oby nam się chciało chcieć tak jak Panu Ryszardowi Wojtaszkowi.

PDFUchwała nr LII-343-18 z dnia 30.05.2018 r..pdf (195,06KB)