XXII Międzynarodowe Sympozjum Niedźwiedzia Jaskiniowego - Urząd Miejski w Stroniu Śląskim
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Biuletyn Informacji
Publicznej
Kanał RSS

*** W każdą niedzielę lipca i sierpnia 2018 r. bezpłatne spacery po Stroniu Śląskim z przewodnikiem *** W każdą sobotę do końca października w godz. 12-14 JARMARK PRODUKTU LOKALNEGO w Nowym Gierałtowie *** 25 sierpnia FESTYN JAGODZISKO w Nowym Gierałtowie  *** 31 sierpnia - 1 września GÓRSKIE SAMOCHODOWE MISTRZOSTWA POLSKI w Siennej *** 1 września VIII RAJD PIESZY na Śnieżnik, Kletno - Śnieżnik *** 8-9 września biegi na orientację MUFLON TRAIL  w Starym Gierałtowie *** 8 września FESTYN GRZYBOMANIA w Stroniu Śląskim wsi *** 13-15 września STACJA LITERATURA - festiwal literacki, Stronie Śląskie - Sienna *** Zapraszamy!

 

XXII Międzynarodowe Sympozjum Niedźwiedzia Jaskiniowego

 12-09-2016 07:53

Zakład Paleozoologii, Instytutu Biologii Środowiskowej, Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego organizuje w dniach 21-25.IX.2016 w Kletnie 22. Międzynarodowe Sympozjum Niedźwiedzia Jaskiniowego (22nd ICBS). Konferencja ta tradycyjnie koncentruje się na tematyce związanej z paleontologią, geologią i speleologią, i ten charakter sympozjum został w 2016 r zachowany. Kletno i Stronie Śląskie znajdują się w głębokiej dolinie u stóp Śnieżnika Kłodzkiego - najwyższeg...o szczytu w Sudetach Wschodnich. Jest to również miejsce, gdzie 50 lat temu w kamieniołomie Kletno III i IV zostały odkryte w wielkiej liczbie kości niedźwiedzi jaskiniowych. Stanowisko znane obecnie jako Jaskinia Niedźwiedzia w 2016 roku obchodzi 50-lecie odkrycia, a obchody jubileuszu są częścią organizowanej konferencji.


Setki tysięcy kości niedźwiedzia jaskiniowego, wraz z setkami kości lwów jaskiniowych, wielkich wilków jaskiniowych, ogromnych, stepowych niedźwiedzi brunatnych i wielu innych gatunków dokumentują świat fauny epoki lodowcowej, który dawno przeminął. Morfometryczna i genetyczna analiza materiału kopalnego pokazuje, że Jaskinia Niedźwiedzia jest jednym z najstarszych stanowisk, w których znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego.


Poza Jaskinią Niedźwiedzią zostaną zaprezentowane również dwa inne stanowiska paleontologiczne o interesującej historii i bogatej faunie: Jaskinia Radochowska i Jaskinia Solna Jama. Cały region posiada również liczne udokumentowane zjawiska geologiczne i krasowe, więc Stronie Śląskie i Kletno są idealnym miejscem do zorganizowania sympozjum.

Tegoroczne sympozjum będzie gościło badaczy z wielu krajów europejskich i Azji, którzy zaprezentują m. in. wyniki najnowszych badań genetycznych i morfologicznych nie tylko niedźwiedzi, ale także lwa jaskiniowego, rysia, lamparta czy hieny jaskiniowej. Nie zabraknie również innych tematów m. in. karłowatych słoni z wysp śródziemnomorskich czy znaczenia sztuki naskalnej w życiu prehistorycznych ludzi.

Program konferencji:

 

Dr Adrian Marciszak
Zakład Paleozoologii
Wydział Nauk Biologicznych
Uniwersytet Wrocławski

 

 

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę

sisms.jpeg