22. Międzynarodowe Sympozjum Niedźwiedzia Jaskiniowego - Urząd Miejski w Stroniu Śląskim
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Biuletyn Informacji
Publicznej
Kanał RSS

*** W każdą sobotę do końca października w godz. 12-14 JARMARK PRODUKTU LOKALNEGO w Nowym Gierałtowie *** Zapraszamy!

22. Międzynarodowe Sympozjum Niedźwiedzia Jaskiniowego

 21-09-2016 13:16

Ursus_spelaeus_Sergiodlarosa.jpeg
Zakład Paleozoologii, Instytutu Biologii Środowiskowej, Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego organizuje w dniach 21-25.IX.2016 w Kletnie 22. Międzynarodowe Sympozjum Niedźwiedzia Jaskiniowego (22nd ICBS). Konferencja ta tradycyjnie koncentruje się na tematyce związanej z paleontologią, geologią i speleologią, i ten charakter sympozjum został w 2016 r zachowany. Kletno i Stronie Śląskie znajdują się w głębokiej dolinie u stóp Śnieżnika Kłodzkiego - najwyższego szczytu w Sudetach Wschodnich. Jest to również miejsce, gdzie 50 lat temu w kamieniołomie Kletno III i IV zostały odkryte w wielkiej liczbie kości niedźwiedzi jaskiniowych. Stanowisko znane obecnie jako Jaskinia Niedźwiedzia w 2016 roku obchodzi 50-lecie odkrycia, a obchody jubileuszu są częścią organizowanej konferencji.


logo.jpeg
Setki tysięcy kości niedźwiedzia jaskiniowego, wraz z setkami kości lwów jaskiniowych, wielkich wilków jaskiniowych, ogromnych, stepowych niedźwiedzi brunatnych i wielu innych gatunków dokumentują świat fauny epoki lodowcowej, który dawno przeminął. Morfometryczna i genetyczna analiza materiału kopalnego pokazuje, że Jaskinia Niedźwiedzia jest jednym z najstarszych stanowisk, w których znaleziono szczątki niedźwiedzia jaskiniowego.

Poza Jaskinią Niedźwiedzią zostaną zaprezentowane również dwa inne stanowiska paleontologiczne o interesującej historii i bogatej faunie: Jaskinia Radochowska i Jaskinia Solna Jama. Cały region posiada również liczne udokumentowane zjawiska geologiczne i krasowe, więc Stronie Śląskie i Kletno są idealnym miejscem do zorganizowania sympozjum.
Tegoroczne sympozjum będzie gościło badaczy z wielu krajów europejskich i Azji, którzy zaprezentują m. in. wyniki najnowszych badań genetycznych i morfologicznych nie tylko niedźwiedzi, ale także lwa jaskiniowego, rysia, lamparta czy hieny jaskiniowej. Nie zabraknie również innych tematów m. in. karłowatych słoni z wysp śródziemnomorskich czy znaczenia sztuki naskalnej w życiu prehistorycznych ludzi.

Pobierz program konferencji w języku angielskim (2,8 MB): PDFprogram konferencji.pdf

 

Dr Adrian Marciszak
Zakład Paleozoologii
Wydział Nauk Biologicznych
Uniwersytet Wrocławski

logojaskinia.pnglogo_uwr_res.png

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę

sisms.jpeg