Fundacja Polska Miedź sponsorem badań w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie - Urząd Miejski w Stroniu Śląskim
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Biuletyn Informacji
Publicznej
Kanał RSS

Do 9 lipca w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury trwają zapisy do konkursu "PŁYWANIE NA BYLE CZYM", który rozegrany zostanie podczas imprezy nad Zalewem w Starej Morawie 13 lipca 2018! *** Odkrywamy Stronie Śląskie! W każdą niedzielę lipca i sierpnia 2018 r. zapraszamy na spacery po Stroniu Śląskim z przewodnikiem! Zbiórka: godz. 11, miejsce zbiórki: według programu. *** 28-29 lipca w Siennej odbędzie się Festiwal Biegów Czarna Góra "CZARNA MILA"! Zapisy trwają! www.czarnamila.pl ***

 

Fundacja Polska Miedź sponsorem badań w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

 14-07-2014 08:20

Tegoroczna eksploracja w Jaskini Niedźwiedziej ruszyła z małym opóźnieniem spowodowanym oczekiwaniem na wydanie zezwolenia na działalność na terenie rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia.

Wszystko jednak w końcu ruszyło i w chwili obecnej w jaskini trwają prace badawcze. Przede wszystkim staramy się nadrobić zaległości dokumentacyjne a także fotograficzne i filmowe. Prowadzimy także monitoring temperatury powietrza oraz zawartości radonu. Jeśli chodzi o działalność eksploracyjną mamy kilka pomysłów na to, jak przedłużyć bądź pogłębić jaskinię. Działamy obecnie w rejonie Predatora czyli w najbardziej wysuniętej na południe części jaskini, poszukując obejścia zawaliska, które blokuje drogę dojścia do domniemanych partii jaskini rozwiniętych w kierunku Śnieżnika.

Planujemy także jeszcze raz wrócić do Sali Mastodonta (odkrytej w 2012 r.) i eksplorować w kierunku północnym czyli w stronę Starego Wywierzyska, a także wymienić oporęczowanie w kominach i podjąć próbę eksploracji w jednym z okien w kominie nad Autobusem. Prześwit w korytarzu, a także przepływ powietrza świadczą o tym, że to jeszcze nie koniec odkryć w rejonie Sali Mastodonta.

Nowe kombinezony, liny i osprzęt pozwolą nam bezpiecznie i komfortowo pracować pod ziemią a dzięki nowym akumulatorom i oświetleniu będziemy mogli prowadzić akcje fotograficzne i filmowe oraz dzielić się pięknem jaskini z wszystkimi, którym magia eksploracji nie pozostaje obojętna. Tym samym, pragniemy podziękować Fundacji Polska Miedź, która jako jedyna instytucja zdecydowała się docenić nasze osiągnięcia i wspierać nas finansowo.

      

W imieniu członków Sekcji Grotołazów Wrocław oraz Sekcji Speleologicznej Niedźwiedzie prowadzących badania oraz eksplorację w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie,

z taternickim pozdrowieniem

Marek Markowski

logo_fundacja_polska_miedz.jpeg

 

 

 

 

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę
NEWSLETTER - bądź na bieżąco!

sisms.jpeg