Narciarstwo biegowe - Urząd Miejski w Stroniu Śląskim
Powiększ czcionkę za pomocą skrótu klawiszowego CTRL +, a pomniejsz za pomocą CTRL -
Biuletyn Informacji
Publicznej
Kanał RSS

Narciarstwo biegowe

 

WAŻNE KOMUNIKATY

Prosimy o zapoznawanie się z naszymi komunikatami przed wyruszeniem na szlak.

W górach spadł pierwszy śnieg (grubość warstwy: 20-50 cm), ale Gmina Stronie Śląskie nie rozpoczęła jeszcze ratrakowania tras.

Szlaki ratrakuje już Snowpark Paprsek (www.paprsek.net), w tym transgraniczne pętle Velký Šengen i Maly Sengen, które biegną fragmentami Białego Spławu i Duktu nad Spławami.  Można więc zaparkować samochody na leśnych miejscach postojowych w Bielicach (700 m za ostatnimi zabudowaniami w Bielicach) i udać się w kierunku tras utrzymywanych przez Paprsek. Śniegu jest wystarczająco dużo, by poruszać się na nartach biegowych, ale trasa z Bielic nie jest jeszcze utrzymywana. Odległość od leśnych miejsc postojowych w Bielicach do Duktu nad Spławami (który już utrzymuje Paprsek): 4,8 km. Aby sprawdzić, kiedy ostatnio ratrakował Paprsek, zapraszamy na stronę www.bilestopy.eu

 

WARUNKI NA SZLAKU

TRASA

OSTATNI PRZEJAZD RATRAKA

WARUNKI / UWAGI / OSTRZEŻENIA

START: BIELICE N 50° 15.999´  E 16° 59.390´, 750 m n.p.m.

leśne miejsca postojowe 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic

Bielice – Dolina Białej Lądeckiej

GPXBielice - Dolina Białej Lądeckiej - Paprsek (najkrótszą drogą).gpx

 

 

Pętla Biały Spław

GPXPętla Biały Spław.gpx

 

Szlaki ratrakuje już Snowpark Paprsek (www.paprsek.net), w tym transgraniczne pętle Velký Šengen i Maly Sengen, które biegną fragmentami Białego Spławu i Duktu nad Spławami.

Aby sprawdzić, kiedy ostatnio ratrakował Paprsek, zapraszamy na stronę www.bilestopy.eu

Dukt nad Spławami

GPXod Pętli Biały Spław do Przełęczy Suchej.gpx

 

Szlaki ratrakuje już Snowpark Paprsek (www.paprsek.net), w tym transgraniczne pętle Velký Šengen i Maly Sengen, które biegną fragmentami Białego Spławu i Duktu nad Spławami.

Aby sprawdzić, kiedy ostatnio ratrakował Paprsek, zapraszamy na stronę www.bilestopy.eu

START: NOWA MORAWA N 50° 15.146´  E 16° 56.965´, 680 m n.p.m.

leśny parking przy drodze na Przełęcz Płoszczyna

Nowa Morawa – Przełęcz Sucha

GPXNowa Morawa - Przełęcz Sucha.gpx

 

 

Nowa Morawa –Stacja Narciarska Kamienica

GPXNowa Morawa - Stacja Narciarska Kamienica.gpx

 

 

START: STACJA NARCIARSKA KAMIENICA N 50° 15.042´  E 16° 53.558´, 690 m n.p.m

górna stacja kolei „Bolek” (wjazd z Bolesławowa)

Mini pętla

przy Stacji Narciarskiej Kamienica(wejście z górnej stacji kolei „Bolek” lub wzdłuż żółtego szlaku pieszego z Bolesławowa)

GPXPętelka przy Stacji Narciarskiej Kamienica.gpx

 

 

START: KAMIENICA N 50° 13.897´  E 16° 53.045´, 680 m n.p.m.

górna część wsi, na wysokości drewnianego mostku na rzece Kamienicy

Kamienica - Droga nad Lejami

GPXDroga nad Lejami (Kamienica - Kamienica).gpx

 

 

START: KLETNO N 50° 14.520´  E 16° 51.198´,  700 m n.p.m.

górna część wsi, parking przy elektronicznej tablicy informacyjnej

Kletno - tzw. „Biała Droga”

(dojście w kierunku Pętli Góry Młyńsko, Drogi nad Lejami lub Przełęczy Śnieżnickiej)

GPXKletno - Biała Droga.gpx

 

 

Pętla Góry Młyńsko

GPXPętla Góry Młyńsko.gpx

 

 

na Przełęcz Śnieżnicką, w kierunku Schroniska PTTK „Na Śnieżniku”

(wzdłuż granicy rezerwatu przyrody Jaskinia Niedźwiedzia)

GPXKletno - Schronisko PTTK.gpx

 

 

START: JANOWA GÓRA N 50° 15.223´  E 16° 50.319´,  835 m n.p.m., górna część wsi

Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka

GPXSchronisko PTTK - Janowa G. - Sienna.gpx

 

 

START: SIENNA N 50° 14.822´  E 16° 49.154´, 1078 m n.p.m.

górna stacja kolei „Żmija” w ośrodku narciarskim „Czarna Góra”

Żmijowa Polana – Żmijowiec – Przełęcz Śnieżnicka

GPXŻmijowa Polana - Schronisko PTTK.gpx

 

 

Przełęcz Śnieżnicka –

Schronisko PTTK „Na Śnieżniku”

GPXSchronisko PTTK - Przełęcz Puchacza.gpx

 

 

UWAGA! Szlak łączy miejscowości położone w dolinach (Bielice, Nowa Morawa, Kamienica, Kletno, Janowa Góra, górna stacja kolei "Żmija" w Ośrodku Narciarskim "Czarna Góra" w Siennej) z wyższymi partiami Gór Bialskich i Masywu Śnieżnika. Taki przebieg szlaku sprawia, że czekają Państwa łagodne podjazdy z krótkimi stromszymi odcinkami, długie wypłaszczone odcinki na wysokościach ok. 1000 m n.p.m. (Dukt nad Spławami, Droga nad Lejami, Żmijowiec) i zjazdy. Szlak ma charakter liniowy, ale daje możliwość zamykania pętli lub "prawie pętli".

UWAGA!  Przebieg wyratrakowanych odcinków po polskiej i czeskiej stronie gór dostępny jest na: www.bilestopy.eu  Linia na mapie pokazuje przemieszczanie się ratraka. W zależności od koloru linii, widzicie Państwo kiedy ratrak przejechał po szlaku (zielona -  ślady 1-dniowe, żółta - 2-dniowe, czerwona - 3-dniowe, fioletowa - 4-7 dniowe). UWAGA! Jeżeli ślad jest starszy niż 7-dniowy, na www.bilestopy.eu niknie linia pokazująca przebieg szlaku.

UWAGA! Szlak jest utrzymywany, gdy zarówno w dolnych, jak i górnych odcinkach występuje minimum 30 cm ubitego śniegu. Na drogach występują kamienie i korzenie więc warstwa śniegu musi być na tyle gruba, aby ratrak mógł przejechać bez tarcia o grunt. Ratrak waży 6 ton. Staramy się, aby szlak był utrzymywany, ale niewystarczająca ilość śniegu w dolinach często uniemożliwia wyjazd ratraka (pomimo, że wyżej śniegu jest więcej).

UWAGA! Dysponujemy jednym ratrakiem, który przemieszcza się między Bielicami w Górach Bialskich i Sienną w Masywie Śnieżnika ("Czarna Góra Resort"). Nie należy zakładać, że tam, gdzie akurat zaplanujecie Państwo wycieczkę, szlak będzie doskonale utrzymany. Przed wyjściem w teren proszę czytać nasze komunikaty oraz śledzić przejazd ratraka na www.bilestopy.eu. Trzeba też obserwować pogodę.

UWAGA! W Dolinie Białej Lądeckiej (Bielice), występują zakłócenia w transferze danych z urządzenia GPS w ratraku. Na stronie www.bilestopy.eu nie zawsze pokazuje się linia wskazująca na ostatni przejazd ratraka wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej. Przy planowaniu wycieczek z Bielic, proszę kierować się naszymi komunikatami.

UWAGA! Nadleśnictwo Lądek-Zdrój jest partnerem Gminy Stronie Śląskie w rozwoju narciarstwa biegowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika i planuje swoją gospodarkę w taki sposób, aby w miesiącach styczeń - marzec na szlaku nie były prowadzone prace leśne. Może się jednak zdarzyć, że służby Administracji Lasów Państwowych będą musiały wjechać do lasu. Nadleśnictwo zastrzega sobie prawo do wjazdu na szlak, jeśli zaistnieje ku temu uzasadniona potrzeba. Jeżeli taka sytuacja będzie miała miejsce (fragment szlaku będzie zniszczony), będziemy o tym informować na tej stronie.

UWAGA! Trudność poszczególnych odcinków szlaku nie zależy tylko od przewyższenia, ale także od właściwości pokrywy śnieżnej i panującej pogody. Trasa uważana za trudną, przy dobrych warunkach (puszysty, suchy śnieg) może okazać się łatwiejsza od innych odcinków szlaku, przy twardym, czy mokrym śniegu. Przy twardym śniegu i miejscowych oblodzeniach należy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na zjazdach. Prosimy o rozwagę i planowanie wycieczek stosownie do swoich umiejętności i kondycji. Warto zadbać o dobre przygotowanie nart.

UWAGA! W sezonie 2018/2019 odcinek Schronisko "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.

Fotorelacja z pierwszego przejazdu ratraka w dniu 31.01.2015 r. i ważne informacje o szlaku na www.facebook.com/stronie: KLIKNIJ TUTAJ  

 

Droga nad Lejami w Masywie Śnieżnika. For. Szymon_Nitka - Kopia.jpeg

Na Drodze nad Lejami w Masywie Śnieżnika (dojście z Kamienicy lub z Kletna). Fot. Szymon Nitka.

 

 

MIEJSCA STARTU, OZNAKOWANIE, MAPY SZLAKU

 

oznakowanie Bielice.jpeg

Szlak oznakowany jest na drzewach znakami w kolorze pomarańczowo-czarnym oraz drewnianymi tyczkami z drogowskazami w kolorze pomarańczowo-czarnym. Miejsca startu znajdują się w: Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze i Siennej (górna stacja kolei linowej  "Żmija" w ośrodku narciarskim "Czarna Góra Resort"). Narciarzom spoza Stronia Śląskiego mapy wysyłamy bezpłatnie. Kontakt: W Stroniu Śląskim mapy dostępne są w Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, w siedzibie PTTK, w sklepie górskim "BONGO" oraz w Urzędzie Miejskim (pok. 14). Prosimy, aby w góry nie wyruszać bez map (dotyczy szczególnie osób, które nie znają terenu lub planują długie trasy). Prosimy o zapoznanie się z przebiegiem szlaku na mapie przed wyruszeniem w teren!

Zobacz mapę (wyd. 2017 r.): JPEGAWERS mapa szlaków narciarstwa biegowego 2017 r..jpeg  JPEGREWERS mapy 2017 r..jpeg

 

44246283_1870701016330133_5216577551559819264_n.jpeg      okładka.jpeg

 

 

FOTORELACJE

 

1. Na Drodze mad Lejami.Seweryn Basiak - Kopia.jpeg

Na Drodze nad Lejami w Masywie Śnieżnika (dojście z Kamienicy lub z Kletna). Fot. Seweryn Basiak.

BIAŁY SPŁAW - Kopia.jpeg

Na Pętli Biały Spław (fragment polsko-czeskiej trasy Velký Šengen) w Górach Bialskich.

 

 

Fotorelacja ze szlaku,  pt. "Przez Góry Bialskie i Masyw Śnieżnika na biegówkach", jaka pojawiła się w 2015 r. na portalu www.znajkraj.pl: KLIKNIJ TUTAJ.

 

IMPREZY

 

16.02.2019 r.  SGB ULTRABIEL Bielice - Góry Bialskie

17264537_1355436904514939_1117268743939053841_n.jpeg

Zapraszamy do udziału w czwartej edycji maratonu narciarskiego stylem klasycznym na najdłuższym w Polsce dystansie 60 km, wraz z biegami towarzyszącymi na krótszych dystansach! Trasy zawodów biegną  przez najdziksze zakątki polskich Sudetów - aż do odcinka źródłowego rzeki Białej Lądeckiej, której dolina uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Sudetach. Podejmijcie sportową rywalizację lub przyjdźcie spotkać najlepszych biegaczy-amatorów z całego kraju podczas SGB Ultrabiel w Bielicach. Bieżące informacje, wyniki zawodów oraz fotorelacje z poprzednich edycji biegów na www.ultrabiel.pl 

Artykuł opublikowany na portalu www.nabiegowkach.pl 22.01.2016 r., zapowiadający II edycję zawodów w 2016 r., pt. "Na granicy raju, czyli trasa maratonu narciarskiego SGB Ultrabiel w Górach Bialskich":  KLIKNIJ TUTAJ

 

DO ZOBACZENIA 16 LUTEGO 2019 r.! 

ultrabiel.png
 
 
12823405_1049537108438255_2760754372869119680_o.jpeg

 

 

 

WYPOŻYCZALNIE, SERWIS NART BIEGOWYCH, EKWIPUNEK SPORTOWY

 

  •  "WILDCAT" Stary Gierałtów 5, www.wild-cat.pl, tel. 661 926 237, 691 142 345 - wyspecjalizowana wypożyczalnia nart biegowych wyposażona w sprzęt dla każdego począwszy od najmłodszych dzieci po dorosłych (pełna rozmiarówka butów marki Salomon, narty austriackiej marki Atomic i francuskiej marki Salomon) oraz przyczepek z płozami marki Thule Chariot, serwis (smarowanie nart z łuską i bez łuski na gorąco, montaż wiązań), szkoła narciarstwa biegowego (styl klasyczny oraz łyżwowy), sprzedaż oraz pomoc w doborze sprzętu biegowego, dowóz i odbiór nart przy zamówieniach grupowych
  • WINTERSPORT www.wintersport.net.pl, wypożyczalnia nart zjazdowych, biegowych i snowboardu/ kupno, wymiana i serwis; wypożyczalnia zlokalizowana przy głównej ulicy Stronia Śląskiego: ul. Kościuszki 19, tel. 735 171 999 ; mała wypożyczalnia działa też przy wyciągu narciarskim "Bieliczak" w Bielicach,  tel. 735 171 998  
  • "AN-MAR" ul. Jaworowa 16 Stronie Śląskie i Stacja Narciarska Kamienica (przy wyciągu w Kamienicy), tel. 606 241 263, www.czarnagora.info/anmarwypozyczalnia/index.html - wypożyczalnie wyposażone w narty biegowe austriackiej marki Fischer i czeskiej marki Sporten (bez rozmiarów dziecięcych), serwis nart
  • Ośrodek narciarski "CZARNA GÓRA RESORT" w Siennej, www.czarnagora.pl - wypożyczalnia i serwis nart
  • Sklep Górski BONGO, Kościuszki 39, Stronie Śląskie, tel. 785 958 849, pn - pt 9.00-17.30, sb 9-15.00 - odzież i ekwipunek turystyczno - sportowy, smary do nart, narty i kijki biegowe - na zamówienie

 

 

OPIS POSZCZEGÓLNYCH ODCINKÓW

 

Stopień trudności: ● łatwy / ●● średni / ●●● trudny             Kierunek: ↑ z dolin w góry   ↓ z gór w doliny

Polecane początkującym narciarzom:

 ● Dolina Pluszcza - pętla na polanie w górnych Bielicach, obok "Chaty Cyborga" (Uwaga! W związku z pracami leśnymi, w sezonie 2018/2019 Dolina Pluszcza nie będzie dostępna dla narciarzy biegowych)

 ● pętla na polanie tuż za zimowymi miejscami postojowymi w Bielicach (ok. 800 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic), na początku szlaku z Bielic, wzdłuż Doliny Białej Lądeckiej, w kierunku czeskiego schroniska Paprsek

↑↓●● Bielice – Dolina Białej Lądeckiej

↑↓●● Nowa Morawa – Przełęcz Staromorawska

Nietrudne trasy, z niedługimi stromszymi odcinkami:

↑↓●● Bielice – Dolina Białej Lądeckiej - Pętla Biały Spław – Bielice

↑↓●● Kletno - pętla góry Młyńsko – Kletno

↑↓●● Sienna (górna stacja kolei "Żmija" w Ośrodku Narciarskim "Czarna Góra") – Żmijowiec – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” – Janowa Góra

Długie podjazdy/zjazdy, wymagające doświadczenia w poruszaniu się na biegówkach w terenie górskim:

↑●● ↓ ●●● Kletno – Droga nad Lejami

↑●● ↓ ●●● Kamienica – Droga Nad Lejami

↑●● ↓ ●●● Kletno – Przełęcz Śnieżnicka

↑●● ↓ ●●● Nowa Morawa – Przełęcz Sucha

 


Start: BIELICE, Góry Bialskie,

N 50° 15.999´  E 16° 59.390´, 745 m n.p.m.,

leśne miejsca postojowe, ok. 700 m za ostatnimi zabudowaniami Bielic, przy pierwszym stawie retencyjnym (w miesiącach XII - III nie obowiązuje zakaz wjazdu dla pojazdów silnikowych)

 

Bielice – Dolina Białej Lądeckiej –  schronisko Paprsek

↔ 6,8 km   ↑suma podejść 315 m   ↓suma zejść 87 m   trudność szlaku ↑↓●●

ślad gps: GPXBielice - Dolina Białej Lądeckiej - Paprsek (najkrótszą drogą).gpx

DSC_1211.jpeg
- najkrótszy szlak z Bielic do czeskiego schroniska Paprsek (www.paprsek.net)

- szlak łagodnie wznosi się wzdłuż doliny rzeki Białej Lądeckiej

- szlak przecina pętlę Biały Spław i Dukt nad Spławami, którymi biegną transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen, dzięki którym istnieje wiele możliwości wydłużenia wycieczki

- na 5 km szlaku schodzimy na oznakowany skrót do granicy państwa, którą biegną ratrakowane szlaki Malý Šengen i Malá Pralinka prowadzące na polanę Palaš, skąd dotrzemy do schroniska Paprsek

 

Pętla Biały Spław

↔ 4,4 km    trudność szlaku ↑↓●●

ślad gps: GPXPętla Biały Spław.gpx

DSC_1873.jpeg
- pętla rozpoczyna się 4,3 km od zimowych miejsc postojowych w Bielicach i prowadzi ku źródłom rzeki Białej Lądeckiej, wzdłuż wąskiej, zacisznej doliny potoku Biały Spław

- jest to bardzo urokliwy, zaciszny  fragment Gór Bialskich

- podejście w górę doliny potoku Biały Spław jest dość strome, następnie szlak wypłaszcza się, a po osiągnięciu najwyższego punktu (na 6 km od miejsc postojowych w Bielicach), łagodnie opada w kierunku Duktu nad Spławami

- na pętli Biały Spław włączają się transgraniczne pętle Malý i Velký Šengen, które po polskiej stronie biegną równolegle z Duktem nad Spławami. Kierując się na czeską stroną pętli Malý i Velký Šengen dotrzemy na polanę Palaš, skąd tylko 0,5 km od schroniska Paprsek

 

Dukt nad Spławami

↔ 10,1 km  (od skrzyżowania ze szlakami Malý i Velký Šengen idąc z Bielic do Przełęczy Suchej)

trudność szlaku ↑↓●

ślad gps: GPXod Pętli Biały Spław do Przełęczy Suchej.gpx

duktnadsplawami.jpeg
- na Dukt nad Spławami wchodzimy 5 km powyżej zimowych miejsc postojowych w Bielicach

- Dukt nad Spławami to leśna stokowa droga, biegnąca wzdłuż rezerwatu przyrody Puszcza Śnieżnej Białki

- w kilku miejscach odsłaniają się widoki na góry

- 150 m przed skrzyżowaniem z zielonym szlakiem pieszym (szlak prowadzi z Bielic, jeśli zaistnieje taka potrzeba, można odpiąć narty i wzdłuż szlaku wrócić do Doliny Białej Lądeckiej) oraz na Przełęczy Suchej znajdują się małe schrony turystyczne

- równolegle z Duktem nad Spławami biegną czeskie szlaki  Malý Šengen i Velký Šengen, które skręcają z Duktu w kierunku granicy państwa i prowadzą do czeskiego schroniska Paprsek. Warto  skorzystać z nich, aby wydłużyć sobie wycieczkę do/z schroniska Paprsek.

 


Start: NOWA MORAWA, Góry Bialskie,

N 50° 15.146´  E 16° 56.965´, 985 m n.p.m.

leśne miejsca postojowe, z wiatą i miejscem na grilla, na końcu wsi, przy drodze w kierunku przejścia granicznego na Przełęczy Płoszczyna

 

Nowa Morawa – Droga Marianny – Przełęcz Sucha

↔ 3,9 km   trudność szlaku ↑●● ↓ ●●●

ślad gps: GPXNowa Morawa - Przełęcz Sucha.gpx

- przez ok. 1,5 km nachylenie jest małe, potem strome podejście na Przełęcz Suchą

- za Przełęczą Suchą szlak prowadzi Duktem nad Spławami - łatwym szlakiem o minimalnych przewyższeniach

- ok. 2,5 km za Przełęczą Suchą szlak łączy się z transgraniczną  pętlą Velký Šengen prowadzącą do schroniska Paprsek (+5,5 km)

 

Nowa Morawa – Stacja Narciarska Kamienica

↔ 4,2 km  trudność szlaku ↑↓ ●●

ślad gps: GPXNowa Morawa - Stacja Narciarska Kamienica.gpx

- przecinamy drogę asfaltową i wchodzimy na leśny szlak

- ten odcinek szlaku ma łagodny charakter interwałowy: najpierw obniża się, następnie wznosi się i ponownie opada

- szlak prowadzi w kierunku Przełęczy Staromorawskiej, skąd możemy udać się na Drogę nad Lejami lub w kierunku stoku narciarskiego Stacji Narciarskiej Kamienica (od stoku narciarskiego odchodzą dwie "nitki" szlaku, tworzące krótką, 2 km pętlę)

- ostrożnie, skrajem stoku możemy zejść do "Karczmy u Anioła" w Kamienicy na odpoczynek/posiłek

 


Start: STACJA NARCIARSKA KAMIENICA, Masyw Śnieżnika,

N 50° 15.042´  E 16° 53.558´, 675 m n.p.m.

górna stacji kolei „Bolek”, wjazd z Bolesławowa

 

Mini pętla przy Stacji Narciarskiej Kamienica

↔ 2 km   trudność szlaku ●●

ślad gps: GPXPętelka przy Stacji Narciarskiej Kamienica.gpx

- na pętlę można wejść z górnej stacji kolei "Bolek" lub z żółtego szlaku pieszego z Bolesławowa (obok Góry Oliwnej), ostrożnie przecinając stok narciarski

- pętla składa się z dwóch krótkich leśnych odcinków: dolny biegnie fragmentem żółtego szlaku pieszego, górny wchodzi do lasu poniżej górnej stacji kolei "Bolek". Obydwa odcinki łączą się w lesie, co daje możliwość zatoczenia pętli (spina ją fragment stoku narciarskiego. Prosimy o ostrożne poruszanie się po stoku!)

- będąc na pętli można wyruszyć na dalsze odcinki szlaku - w kierunku Nowej Morawy lub Drogi nad Lejami

 

Start: KAMIENICA, Masyw Śnieżnika,

N 50° 13.897´  E 16° 53.045´, 680 m n.p.m.

górna część wsi, na wysokości drewnianego mostku, brak przygotowanych miejsc postojowych, parkowanie w zatoczkach wzdłuż drogi

 

Kamienica – Droga nad Lejami – Siodło pod Porębkiem – Kamienica

↔ 12,1 km   trudność szlaku ↑●● ↓●●●

ślad gps: 

DSC_0046.jpeg
- szlak okrąża wysoko położoną dolinę rzeki Kamienicy i stanowi najbardziej widokowy fragment całego szlaku narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie: od strony Kamienicy widoki na Śnieżnik, a od strony Kletna - szeroka panorama Gór Złotych i Bialskich oraz gór Rychlebskich i pasma Wysokiego Jesionika (z Pradziadem 1491 m n.p.m.)

-  po pierwszym stromym odcinku na samym początku szlaku, czeka nas łagodne, ale długie podejście w kierunku Drogi nad Lejami

- na Siodle pod Porębkiem kierujemy się w prawo w stronę góry Młyńsko. Dalej niebieskim szlakem pieszym zjeżdżamy do Kamienicy.

UWAGA! Odcinek niebieskiego szlaku pieszego między Młyńskiem, a szosą w Kamienicy (2,2 km) nie jest ratrakowany, ale stanowi szeroką leśną drogę, którą warto wykorzystać, aby wycieczkę na Drogę nad Lejami zamknąć w pętlę.

 


Start: KLETNO, Masyw Śnieżnika,

N 50° 14.520´  E 16° 51.198´,  700 m n.p.m.

parking w górnej części wsi, przy elektronicznej tablicy informacyjnej

 

Kletno – pętla góry Młyńsko – Kletno

 ↔ 10 km   trudność szlaku ↑↓●● 

ślad gps: GPXPętla Góry Młyńsko.gpx

Mlynsko.jpeg
najtrudniejszy fragment szlaku stanowi podejście z parkingu na Siodło pod Porębkiem, droga dość stromo wznosi się na długości ok. 1,3 km, pozostała część szlaku jest łatwa

- górę Młyńsko najlepiej okrążyć kierując się najpierw na jej wschodnie zbocze (od strony Kamienicy)

-  od strony Kamienicy szlak łagodnie obniża się, a od strony Kletna, łagodnie wznosi się

- na trasie piękne widoki na dolinę Kleśnicy, Żmijowiec i Rudkę

.

Kletno – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK Na Śnieżniku”

↔ 6,1 km   trudność szlaku ↑●● ↓●●● 

ślad gps: GPXKletno - Schronisko PTTK.gpx

- wymagający podjazd/zjazd, polecany osobom mającym wprawę w poruszaniu się na biegówkach w górach

- pierwszy odcinek równolegle z podejściem w kierunku Pętli Góry Młyńsko oraz Drogi nad Lejami, a dalej odbijamy równolegle ze szlakami rowerowymi ER2 i nr 9

- w drodze powrotnej, jadąc z górki, należy zachować ostrożność

 

Kletno – Siodło pod Porębkiem – Droga nad Lejami – Kamienica – Siodło pod Porębkiem – Kletno

↔ 15,2 km   trudność szlaku ↑●●  ↓●●●

ślad gps:

2. Widok z Drogi nad Lejami.Seweryn Basiak - Kopia.jpeg
 - szlak okrąża wysoko położoną dolinę rzeki Kamienicy i stanowi najbardziej widokowy fragment całego szlaku narciarstwa biegowego w Gminie Stronie Śląskie: od strony Kamienicy widoki na Śnieżnik, a od strony Kletna - szeroka panorama Gór Złotych i Bialskich oraz gór Rychlebskich i pasma Wysokiego Jesionika (z Pradziadem 1491 m n.p.m.)

- z parkingu przez ok. 1,3 km dość strome podejście w kierunku Siodła pod Porębkiem

- jeśli chcemy zamknąć trasę w pętlę, najpierw kierujemy się w stronę Pętli Góry Młyńsko i  zgodnie z oznakowaniem niebieskiego szlaku pieszego, zjeżdżamy do szosy w Kamienicy

UWAGA! Odcinek niebieskiego szlaku pieszego między Młyńskiem, a szosą w Kamienicy (2,2 km) nie jest ratrakowany, ale stanowi szeroką leśną drogę, którą warto wykorzystać, aby wycieczkę na Drogę nad Lejami zamknąć w pętlę.

- na szosie kierujemy się w lewo i cały czas wzdłuż niebieskiego szlaku pieszego dochodzimy do drewnianego mostku - skręcamy na nim w prawo i ponownie jesteśmy na szlaku narciarstwa biegowego

- szlak okrąża dolinę Kamienicy wysoko położoną Drogą nad Lejami
 

 


Start: JANOWA GÓRA, N 50° 15.223´  E 16° 50.319´,  835 m n.p.m.

górna część wsi, brak przygotowanych miejsc postojowych, parkowanie w zatoczkach wzdłuż drogi

Janowa Góra – Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” (Hala pod Śnieżnikiem)

↔ 5,7 km   trudność szlaku ↑↓●●

ślad gps: GPXSchronisko PTTK - Janowa G. - Sienna.gpx

Schronisko Na Śnieżniku - ulubione miejsce wypoczynku podczas wypraw w Masyw Śnieżnika.jpeg

Fot. Schronisko PTTK "Na Śnieżniku" 

- najkrót­szy szlak biegówkowy do Schroniska „Na Śnieżniku”

- szlak prowadzi ponad głęboką doliną rzeki Kleśnicy, wzdłuż wysoko położonej, łagodnie wznoszącej się leśnej drogi,

 - dość strome podejście tylko na pierwszym odcinku (200 m) oraz pomiędzy Przełęczą Śnieżnicką, a schroniskiem (900 m)

- szlak warto wykorzystywać jako drogę powrotną do Siennej (Ośrodek Narciarski "Czarna Góra"), po przejściu Żmijowca (z Janowej Góry do Siennej schodzimy wzdłuż drogi asfaltowej ok. 1,3 km)

 

 


Start: SIENNA, Ośrodek Narciarski Czarna Góra",

N 50° 14.822´  E 16° 49.154´, 1078 m n.p.m.

górna stacja kolei KLH „Żmija” 

Górna stacja kolei "Żmija" – Żmijowa Polana – Żmijowiec - Przełęcz Śnieżnicka – Schronisko PTTK „Na Śnieżniku” (Hala pod Śnieżnikiem)

 ↔  5,8 km   trudność szlaku ↑↓●●

ślad gps: GPXŻmijowa Polana - Schronisko PTTK.gpx

DSC_0686.jpeg

- drugi, po Drodze nad Lejami, najbardziej widokowy fragment szlaku biegówkowego w Górach Bialskich i Masywie Śnieżnika, prowadzący pod Śnieżnik - najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich (w schronisku można zostawić narty i podejść na szczyt, + ok. 40 min.).

- z górnej stacji kolei "Żmija" ostrożnie schodzimy/zjeżdżamy skrajem stoku i skręcamy ze stoku w lewo w kierunku Żmijowej Polany

- odcinek od stoku do Żmijowej Polany to łącznik pomiędzy nartostradami więc poruszajmy się ostrożnie, uważając na narciarzy zjazdowych (ok. 0,5 km)

- ze Żmijowej Polany (schron turystyczny) do Przełęczy Śnieżnickiej proste przejście grzbietem Żmijowca, z małymi przewyższeniami i pięknymi widokami na góry (ok. 4,4 km)

- z Przełęczy Śnieżnickiej do schro­niska dość strome podejście (900 m) szeroką leśną drogą

- powrót do Siennej warto zaplanować przez Ja­nową Górę (w Janowej Górze kończy się szlak, do Siennej schodzimy wzdłuż drogi asfaltowej +1,3 km)


 

Start: SCHRONISKO PTTK „Na Śnieżniku”,  Hala Pod Śnieżnikiem

N 50° 12.480´  E 16° 49.949´, 1202 m n.p.m. 

Schronisko „PTTK Na Śnieżniku” – Przełęcz Puchacza  

 5,5 km   trudność szlaku ↑↓●●

ślad gps: GPXSchronisko PTTK - Przełęcz Puchacza.gpx

UWAGA! W sezonie 2018/2019 odcinek Schronisko PTTK "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie będzie utrzymywany.

- piękna widokowo (widoki na Góry Bystrzyckie i Orlickie oraz dolinę Nysy Kłodzkiej), ale nie ratrakowana trasa, biegnąca zboczem Małego Śnieżnika

- na Przełęczy Puchacza wiata turystyczna

- po czeskiej stronie wspaniały, ratrakowany, stokowy szlak biegowy z Horni Morawa, gdzie znajduje się „Relax & Sport Resort Dolní Morava” (z Przełęczy Puchacza kierujemy  się w prawo, na południe)

 

GDZIE  WŁĄCZYĆ SIĘ W CZESKIE SZLAKI BIEGOWE?

 

  • 5 km od zimowych miejsc postojowych w Bielicach szlak łączy się z transgranicznymi szlakami Malý Šengen i Velký Šengen, które są regularnie utrzymywane przez czeski ośrode­k narciarski Snowpark Paprsek (www.paprsek.net). Schronisko Paprsek stanowi popularny cel wycieczek z Bielic. Wokół Paprska ratrakowanych jest ponad 70 km szlaków narciarstwa biegowego (7 pętli zbiegających się na wypłaszczonym szczycie Palaš, zajętym przez rozległą polanę, ok. 500 m od schroniska Paprsek). Na Palaš można dojechać samochodem z Kunčic, przy czym droga jest wąska i zimą może być słabo odśnieżona (koniecznie trzeba mieć opony zimowe i łańcuchy!). Bezpieczniej skierować się na Velké Vrbno, gdzie droga doprowadzi do parkingu pod stokiem narciarskim Snowpark Paprsek, skąd koleją krzesełkową wjechać można pod schronisko Paprsek.

Fot. Horský hotel Paprsek

fot. www.paprsek.net.jpeg

 

Velký Šengen 17 km Rekreacyjny szlak biegnący z Paprska trasą warstwicową, przekracza granicę państwa na Siodle pod Rudawcem, dalej Duktem nad Spławami równolegle z polskim szlakiem biegówkowym z Bielic i Nowej Morawy, okrąża górę Postawna i granicą państwa wraca na Palaš. Oznakowanie czerwone.

Malý Šengen 8 km  Łatwy szlak biegnący pasem granicznym, przechodzi na polską stroną na Przełęczy pod Działem, gdzie łączy się z pętlą Velký Šengen i wraca z nią do punktu startu, na Palaš. Oznakowanie czerwone.

Malá Pralinka 3 km  Rekreacyjna pętla, doskonała dla początkujących. Oznakowanie żółte.

Pralinka 8 km  Łatwa grzbietowa pętla, biegnąca wzdłuż pasa granicznego, po drodze widoki w kierunku Kunčic. Oznakowanie żółte.

Pohádka (Smrk) 9,7 km Szlak biegnie pod górą Travna, następnie granicą państwa do szczytu Smrk (1125 m), wraca przez rozdroże Císařská bouda. Oznakowanie zielone.

Medvědí bouda 8,4 km Ładna widokowo trasa, momentami wymagająca. Biegnie wzdłuż granicy państwa, na północ od schroniska Paprsek. Oznakowanie niebieskie.

Milíře ↔ 12,5 km Szlak biegnie z polany Palaš do rozdroża Císařská bouda, okrąża górę Trnova, dość gwałtownie spadając w dolinę. Dalej poniżej Paprska pod wyciągiem, poniżej szczytu Větrov zakręca i wraca na Palaš. Oznakowanie pomarańczowe.

Fot. Horská chata Návrší

zima.jpeg

  • Ze szlaku na Drodze nad Lejami (dojście z Kamienicy lub Kletna), żółtym szlakiem pieszym można podejść (dość stroma ryza, dł. ok. 300 m) na granicę państwową (Głęboka Jama) i stąd zejść na szlak narciarski po czeskiej stronie, którym dostaniemy się do czeskiego schroniska Návrší (www.navrsi.eu)

 

 

 

Fot. Chata na Przełęczy Płoszczyna (dawna stacja graniczna).

DSC_0501.jpeg

  • Za Przełęczą Płoszczyna (dojazd samochodem przez Nową Morawę) można włączyć się w szlak utrzymywany przez Staré Město (www.staremesto.info), tworzący pętlę o długości 24,5 km i biegnący w pobliżu ośrodków narciarskich w miejscowościach Kunčice (www.skikuncice.cz) i Stříbrnice (www.skikralicak.cz). Samochód można zostawić na Przełęczy Płoszczyna. W dawnym domku granicznym działa mały punkt gastronomiczny.

 

  • Po czeskiej stronie Przełęczy Puchacza (przy czym szlak Schronisko PTTK "Na Śnieżniku" - Przełęcz Puchacza nie jest utrzymywany) wejść można na szlak biegowy biegnący trawersem po wschodnim zboczu Puchacza i Trójmorskiego Wierchu do ośrodka narciarskiego  Dolni Morava (www.dolnimorava.cz), znanego z unikalnej wieży widokowej w formie wijącej się promenady "Sky Walk". Odległość z Przełęczy Puchacza do parkingu Pod Klepáčem - 5 km. Jest to fragment dłuższego szlaku biegówkowego Šanov – Przełęcz Puchacza (22 km). Wspaniałe widoki na Masyw Śnieżnika i czeskie doliny.

 

FILMY

wersja 2 min

 

wersja 10 min

 

relacja z imprezy "Nartozaury", 21.02.2015, Kletno w Masywie Śnieżnika

 

DOFINANSOWANIE Z UNII EUROPEJSKIEJ

Wraz z czeskimi partnerami – Starym Mestem  oraz Stowarzyszeniem Gmin Orlicko, w latach  2013 - 2015 Gmina Stronie Śląskie zrealizowała projekt pt. „Jazda na nartach biegowych w turystycznej destynacji Králický Sněžník - Śnieżnik - Góry Bialskie”. Dodatkowo, we współpracy z czeskim partnerem: Deštné z Gór Orlickich oraz Gminą Duszniki-Zdrój, w latach 2014 - 2015 zrealizowany został projekt, pt. „Profesjonalne utrzymywanie szlaków narciarstwa biegowego na pograniczu czesko-polskim“. Projekty współfinansowane były  ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. Dzięki zrealizowanym przedsięwzięciom, w Masywie Śnieżnika i Górach Bialskich stworzone zostały warunki do uprawiania narciarstwa biegowego.

logotypy.jpeg

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę

sisms.jpeg